Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
raul sau Cel rau? 

oare este raul este o persoana?
da 67%  67%  [ 10 ]
nu 33%  33%  [ 5 ]
nu stiu 0%  0%  [ 0 ]
Voturi totale : 15

raul sau Cel rau? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj raul sau Cel rau?
cu alte cuvinte:
in Crestinism, este absolut necesar sa personalizam raul?
este oare incorect sa il gandim si sa il slujim pe Dumnezeu fara sa ne raportam la entatati rau-voitoare?!?

la Liturghia din 4 august este amintit Sfantul Ioan Maria Vianney
saptamana trecuta, la predica, preotul a insistat pe faptul ca "diavolul se dezlantuia adesea impotriva lui, dar el rabda plin de umilinta incercarile interioare sau exterioare..."
i-am multumit atunci lui Dumnezeu ca ma fereste de astfel de confruntari, pentru ca probabil ca nu as reusi sa ies din ele de partea lui Dumnezeu...

imi spun ca viata acesata este suficient de scurta ca sa nu am timp de dat celui rau, in lupta cu el, eu voind sa dau lui Dumnezeu tot timpul meu...

unii crestini se preocupa mai mult de Cel rau (cum sa lupte cu el, cum sa il anihileze...) decat de Isus Cristos (la care se gandesc doar in Postul Pastelui) - si nu mi se pare crestineste

Ultima oară modificat de MariaB pe 01 Sep 2006, 13:12, modificat 1 dată în total.

08 Aug 2006, 10:55
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: raul sau Cel raul?
MariaB scrie:
saptamana trecuta, la predica, preotul a insistat pe faptul ca "diavolul se dezlantuia adesea impotriva lui, dar el rabda plin de umilinta incercarile interioare sau exterioare..."
i-am multumit atunci lui Dumnezeu ca ma fereste de astfel de confruntari, pentru ca probabil ca nu as reusi sa ies din ele de partea lui Dumnezeu...

imi spun ca viata acesata este suficient de scurta ca sa nu am timp de dat celui rau, in lupta cu el, eu voind sa dau lui Dumnezeu tot timpul meu...

Acesta e cazul multor sfinti (dintre care se distinge Sf. Anton). Se pare ca una din tehnicile favorite ale Celui De Pe Comoara este sa ne faca sa credem ca nu exista. De la un anumit nivel de sfintenie in sus insa, aceasta tahnica nu mai e adecuata, incat se intampla adesea sa existe confruntari chiar la nivel fizic.

http://www.catehism.ro

08 Aug 2006, 12:08
Profil WWW
Membru Junior

Locaţie: Miercurea Ciuc
Aceasta e o întrebare într-adevăr foarte interesantă, şi de câte am citit eu, există o anumită tensiune şi în Vatican în legătură cu ea; dacă ne uităm, de exemplu, la interviurile cu pr. Gabriele Amorth. Cred că a-l sluji pe Dumnezeu fără a se raporta la entităţi rău-voitoare este posibil numai reinterpretând Biblia într-o măsură remarcabilă, cu totul că faptele celui rău de obicei pot fi explicate satisfăcător şi prin ştiinţă şi raţiune. Eu mă înclin spre a crede că diavolul există şi aş putea să spun că multeori simt cum se joacă cu mine. Dar a-l înfrunta nu este treaba noastră, Domnul nostru l-a învins deja şi aşa că, în ispită, trebuie numai să recurgem la El.

01 Sep 2006, 09:25
Profil YIM
Membru activ

Mesaj Re: raul sau Cel raul?
MariaB scrie:
cu alte cuvinte:
in Crestinism, este absolut necesar sa personalizam raul?
este oare incorect sa il gandim si sa il slujim pe Dumnezeu fara sa ne raportam la entatati rau-voitoare?!?

unii crestini se preocupa mai mult de Cel rau (cum sa lupte cu el, cum sa il anihileze...) decat de Isus Cristos (la care se gandesc doar in Postul Pastelui) - si nu mi se pare crestineste

Pai, Maria eu cred, din experienta proprie ca raul exista si se manifesta. El exista atunci cind ii indeamna pe unii oameni sa se abandoneze lui si sa faca fapte cutremuratoare. Exista si atunci cind ma ispiteste pe mine si ma "ajuta" sa cad. Oho si ce mai cad! (evident nu numai din cauza lui) Sint total de acord cu tine ca acordam mai mare atentie Celui Rau decit lui Dumnezeu. Dar cred ca asta numai din cauza credintei noastre mici.
Si da, cred ca Diavolul este persoana asa cum Tatal, Fiul si Duhul sint persoane.
Catehismul scrie:
74. Ce este căderea îngerilor?

Cu această expresie se arată că Satana şi ceilalţi diavoli, despre care vorbesc Sfânta Scriptură şi tradiţia Bisericii, din îngeri creaţi buni de către Dumnezeu s‑au transformat în răi deoarece, prin alegere liberă şi irevocabilă, l‑au refuzat pe Dumnezeu şi împărăţia sa, dând astfel naştere iadului. Ei încearcă să‑l asocieze pe om la răzvrătirea lor împotriva lui Dumnezeu; însă Dumnezeu afirmă în Cristos victoria sa sigură asupra Celui Rău.

si
Catehismul scrie:
De ce terminăm cerând: „Ci ne mântuieşte de Cel Rău”?

Răul indică persoana Satanei, care se opune lui Dumnezeu şi care „înşeală toată omenirea” (Ap 12,9). Victoria asupra diavolului este deja obţinută de Cristos. Însă noi ne rugăm pentru ca familia umană să fie eliberată de Satana şi de faptele sale. Cerem şi darul preţios al păcii şi harul aşteptării perseverente a venirii lui Cristos, care ne va elibera definitiv de Cel Rău.

01 Sep 2006, 11:41
Membru activ

am votat "da" gandind la raul din fiecare din noi, la faptul ca, uneori noi suntem Diavolul tot asa cum uneori noi suntem Isus.

01 Sep 2006, 12:23
Membru Senior

si totusi, esenta Crestinismului sa fie lupta cu diavolul?!?

eu sunt crestina pentru ca ma inchin lui Dumnezeu Tatal,
in numele lui Isus Cristos Fiul, in Duhul Sfant
de ce aceste trei Persoane nu ar putea fi slujite prin ele insele?
si daca acceptam ca se poate, de ce aceasta slujire este mai prejos de slujirea prin lupta cu diavolul?!?
faptul ca Isus Cristos l-a invins pentru noi, nu ne este oare suficient?!?

01 Sep 2006, 13:19
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Mesaj Raul vine de la cel rau
Cred ca nu putem desparti raul de cel rau. Nu exista fapte sau lucruri rele fara ca cineva sa le produca. Raul este un efect al celui rau.

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

01 Sep 2006, 13:23
Profil YIM WWW
Membru Senior

Mesaj Re: Raul vine de la cel rau
Abell scrie:
Cred ca nu putem desparti raul de cel rau. Nu exista fapte sau lucruri rele fara ca cineva sa le produca. Raul este un efect al celui rau.
vrei sa spui ca tosate relele facute de om sunt ale altcuiva?!?
omul nu este responsabil chiar de nimic?

04 Sep 2006, 10:39
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Daca suntem ispititi "de cel rau" suntem " rasplatiti de el" obtinand (uneori) o pozitie privilegiata fie la locul de munca, fie obtinand bani necinstiti din diverse actiuni. Pe moment pactul cu Diavolul poate genera chiar si o fericire pamanteasca, efemera, cladita pe minciuna , pe rautate, inselatorie sau superstitii...

04 Sep 2006, 11:56
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Mesaj Re: Raul vine de la cel rau
MariaB scrie:
vrei sa spui ca tosate relele facute de om sunt ale altcuiva?!? omul nu este responsabil chiar de nimic?

Nu aceasta am vrut sa spun, responsabilitatea omului ramane pentru ca legea binelui si al raului este zidita in inima fiecaruia. Ca si in Eden omul are dreptul si posibilitate de a alege sa faca binele sau raul, aici este responsabilitatea sa. Dar deasemenea este adevarat ca exista o sursa prin care vine si raul si binele:
Romani 5:19 Căci, după cum prin neascultarea unui singur om, cei mulţi au fost făcuţi păcătoşi, tot aşa, prin ascultarea unui singur om, cei mulţi vor fi făcuţi neprihăniţi.

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

04 Sep 2006, 14:23
Profil YIM WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul