Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 713 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 68, 69, 70, 71, 72
Scurte prezentari 
Autor Mesaj
Membru

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Re: Scurte prezentari
Ma numesc Irina. Sunt ortodoxa, dar de curand (mai precis de ieri) simt o atractie fata de Biserica Catolica. Ieri am avut primul contact cu ea si am ramas fascinata. Nu este o iluzie, este sentimentul de intalnire cu Dumnezeu.

28 Mar 2016, 13:23
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Joana Sabbagh scrie:
Ma numesc Irina. Sunt ortodoxa, dar de curand (mai precis de ieri) simt o atractie fata de Biserica Catolica. Ieri am avut primul contact cu ea si am ramas fascinata. Nu este o iluzie, este sentimentul de intalnire cu Dumnezeu.

Bine ati venit pe acest forum care, din pacate, datorita depopularii, este acum asemenea unei lumanari ce abia mai palpaie.

Intr-adevar, noi credem ca, desi urme, crampeie de adevar si actiuni ale Duhului Sfant sunt prezente si in alte confesiuni si chiar religii non-crestine, numai in Biserica Catolica cineva poate gasi plenitudinea adevarului si comuniunii cu Domnul.

Nu va grabiti si, daca nicio primejdie nu va ameninta in mod iminent, nu luati nicio decizie majora. Doar n-o sa treceti la catolicism fiindca ati ramas fascinata si l-ati intalnit de ieri pana azi. Pe de alta parte, frecventati Biserica, rugati-va si studiati. Biblia, mai ales Biblia. Dar si ce au scris Sfintii Parinti, precum si sfintii zilelor mai apropiate de noi. La catolicism merita si chiar trebuie neaparat sa intrati atunci cand, prin harul Spiritului Sfant, veti ajunge la convingerea de nezdruncinat ca, atunci cand se afla pe Pamant, Domnul Isus Cristos a infiintat o singura Biserica drept vehicul al mantuirii si ca exista identitate intre Biserica lui Cristos si Biserica Catolica, pe care nici portile iadului nu o vor putea birui.

Asa sa va ajute Dumnezeu!

28 Mar 2016, 20:22
Membru

Locaţie: Ploiesti
Multumesc!!
Asta am sa si fac, mai intai trebuie studiat si bineinteles, voi mai participa la liturghii si la voi frecventa Biserica Catolica. Pana la urma, Dumnezeu indruma pe fiecare.

29 Mar 2016, 13:38
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 713 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 68, 69, 70, 71, 72