Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Creştinii, islamismul şi viitorul Europei 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Creştinii, islamismul şi viitorul Europei
Ma tem ca nu au fost citite postarile mele cu atentie. Am scris "[b]orice credinta sau ideologie[/b]". Ca sa fiu mai clar, pledez, in raport cu orice radicalism, al oricui, pentru ce as numi "caldicism". De pilda, faci parte dintr-un grup etnic, religios sau politic radicalizat si apt pentru violenta? Daca nu il poti renega sau parasi printr-o convertire, atunci devino un moderat, un caldicel, un tip care ridica din umeri cand nu stiu care saman, prooroc, imam, calugar, hipster sau politician incep sa delireze. Dumnezeu este Creator si Proniator. Nu are CUM sa fi ordonat, vreodata in istoria acestei planete si a speciei umane, masacre. A pune coabitarea multiculturala mai presus de orice mizerii extremiste este adevarata cale. Nu alti morti, nu alte maceluri. Deportari ale tipilor care, pe banii Occidentului, planuiesc aberatii extremiste si musca mana care le da de mancare, da. Islamofobie in sens autentic? Nu. Radicalofobie prudenta si treaza? Cu siguranta da. Daca casa unui prieten musulman ia foc, su eu pot sa il ajut, o fac. Putin imi pasa la ce se inchina si in ce crede. Nu ma intereseaza, nu am dreptul sa iscodesc credinta si viata aproapelui. Insa un radicalism care se traduce in bombe, e cu totul alta problema. Atunci e dreptul si datoria serviciilor secrete sa intervina, e de competenta lor.
Ca sa fiu cat mai calr cu putinta, sunt pentru atenuarea taisului oricarui mesaj de credinta care poate duce la violenta. Repet, spun credinta in sensul larg, deci si ideologii militante. Daca te centrezi pe viata, pe a trai bine, a fi om bun, atunci orice nebunie dispare. Deopotriva agitatorii bolsevici si imamii sunniti radicali nu trebuie ucisi, ci izolati. Ridicolul e cea mai puternica arma. Daca toti "descoperitorii de latrat ideologic" din istorie ar fi fost confruntati, de, sa zicem, niste mistocari de mare talent, nu ar fi existat fanatism. Cineva care sa il fi facut pe Luther, cu o ironie de genul "ba, tu zici ca Biblia e autoritatea suprema, da' tu de ce o rupi, infalibilul lu' peste?", sa isi dea palme peste fata si sa se intoarca in sanul Bisericii cu pocainta si in sac de cenusa, ar fi salvat vietile nenumarate care aveau sa fie secerate in razboaiele religioase. Din pacate, unii prea isi iau convingerile (si pe ei insisi) in serios. Problema e ca asta costa vieti. Si, repet, orice viata si orice libertate e mai presus de orice convingeri, credinte si alte intaratari. Pentru ca Domnul Hristos a spus "Nu puteti face un singur fir de par alb sau negru". Noi nu suntem ai nostri, ci ai lui Dumnezeu. In concluzie, Acela Care are dreptul sa ia viata e Acelasi cu Cel Care a dat-o. Iar credinta nu ni s-a dat spre violenta, fie ea si defensiva, ci spre mantuire. Daca e ceva ce trebui nimicit, acela e fanatismul. Fanatismul din om, dar nu odata cu omul.

18 Noi 2015, 10:06
Membru Senior

Da, ar fi grozav de bine daca ar ptea fi extrasi si izolati criminalii (de orice fel, nu numai fanaticii religiosi) inainte de a-si pune in miscare planul criminal. Doar ca toate incercarile de acest fel incep cu incalcarea drepturilor fundamentale ale celor inocenti si se termina cu abuzuri serioase, dictatura, 1984, portocala mecanica si asa mai departe.
Personal, prefer sa-mi asum riscul (foarte mic, daca nu chiar neglijabil) de a locui langa un criminal, decat sa accept sa-mi fie supravegheate toate miscarile si gandurile, de catre oameni care nu ma inteleg.

Apoi, cand vorbim despre islam, e bine sa nu uitam cu arabii reprezinta numai 20% din totalul musulmanilor. Indonezia si tarile din Asia nu produc teroristi musulmani in cantitati mai mari decat produce crestinismul extremist, in vest. Quran-ul nu indeamna la violenta mai mult decat Vechiul Testament. Faptul ca unele texte sunt extrase si folosite izolat, pe agenda unor criminali, nu demonstreaza "conflictul civilizatiilor", asa cum sustine ISIS. Musulmanii au postat zilele astea suficiente texte care sustin contrariul, cum ar fi: Whoever kills an innocent person, it is as if he has killed all of humanity- Quran 5:32. Vreau sa spun ca nu e nevoie de "caldicism". Ci de propria constiinta si liber arbitru. La fel ca in cazul oricarei religii.

Si ar fi bine daca ne-am asuma partea de vina pe care o avem. Fundamentalismul din Orientul Apropiat a prins radacini prin anii '80, cand cu razboiul Sovieto-Afgan. Drumul spre 9/11 e pavat cu tot soiul de greseli ale vestului. Invadarea Iraq-ului in 2003 a pus paie peste foc; daca va mai amintiti, Saddam era un dictator secular. Ne miram ca unii din arabii musulmani de acolo au fost impinsi la limita unei disperari existentiale si au devenit extrem de violenti?!

Citesc in ziare despre "World War III", apocalypse, si tot asa.
Nu, nu suntem in razboi cu Islamul, iar ISIS nu este o "cultura". Cum bine spunea dl. Hollande: "We're not engaged in a war of civilization, because these assassins do not represent any."

Milioanele de familii refugiate trebuie ajutate. Sunt pe drum, avand speranta ca ei si copiii lor ar putea avea o viata normala. Din pacate vad ca unii din semenii mei tin cu tot dinadinsul sa-i impingem pe toti la disperare.

18 Noi 2015, 13:33
Membru

Rocinante scrie:
Da, ar fi grozav de bine daca ar ptea fi extrasi si izolati criminalii (de orice fel, nu numai fanaticii religiosi) inainte de a-si pune in miscare planul criminal. Doar ca toate incercarile de acest fel incep cu incalcarea drepturilor fundamentale ale celor inocenti si se termina cu abuzuri serioase, dictatura, 1984, portocala mecanica si asa mai departe.
Personal, prefer sa-mi asum riscul (foarte mic, daca nu chiar neglijabil) de a locui langa un criminal, decat sa accept sa-mi fie supravegheate toate miscarile si gandurile, de catre oameni care nu ma inteleg.

Apoi, cand vorbim despre islam, e bine sa nu uitam cu arabii reprezinta numai 20% din totalul musulmanilor. Indonezia si tarile din Asia nu produc teroristi musulmani in cantitati mai mari decat produce crestinismul extremist, in vest. Quran-ul nu indeamna la violenta mai mult decat Vechiul Testament. Faptul ca unele texte sunt extrase si folosite izolat, pe agenda unor criminali, nu demonstreaza "conflictul civilizatiilor", asa cum sustine ISIS. Musulmanii au postat zilele astea suficiente texte care sustin contrariul, cum ar fi: Whoever kills an innocent person, it is as if he has killed all of humanity- Quran 5:32. Vreau sa spun ca nu e nevoie de "caldicism". Ci de propria constiinta si liber arbitru. La fel ca in cazul oricarei religii.

Si ar fi bine daca ne-am asuma partea de vina pe care o avem. Fundamentalismul din Orientul Apropiat a prins radacini prin anii '80, cand cu razboiul Sovieto-Afgan. Drumul spre 9/11 e pavat cu tot soiul de greseli ale vestului. Invadarea Iraq-ului in 2003 a pus paie peste foc; daca va mai amintiti, Saddam era un dictator secular. Ne miram ca unii din arabii musulmani de acolo au fost impinsi la limita unei disperari existentiale si au devenit extrem de violenti?!

Citesc in ziare despre "World War III", apocalypse, si tot asa.
Nu, nu suntem in razboi cu Islamul, iar ISIS nu este o "cultura". Cum bine spunea dl. Hollande: "We're not engaged in a war of civilization, because these assassins do not represent any."

Milioanele de familii refugiate trebuie ajutate. Sunt pe drum, avand speranta ca ei si copiii lor ar putea avea o viata normala. Din pacate vad ca unii din semenii mei tin cu tot dinadinsul sa-i impingem pe toti la disperare.

In mare parte aveti dreptate. Insa nu observati ca nu stigmatizez Islamul, ci radicalismul. Si nu doar islamic, ci si cel ateu, crestin, etc. Aveti dreptate: acele mesaje din Quran sunt decontextualizate. Acum, problema e pragmatica: acel lucru, anume decontextualizarea si instigarea, avand ca rezultat nefericti crima, se intampla. Ca e gresit, ca nu reprezinta credinta musulmana: asa este. Nici eu, nici dvs. nu avem oameni pe constiinta. Specific, nu avem sange arab, berber, siriac sau chaldeean pe maini. Soldatii si serviciile secrete si/sau diversii mercenari ai marilor puteri au facut-o. Ei, radicalizatii, nu pot da vina pe omul simplu din Europa de Est. Nici macar pe amarasteanul vestic. Insa, cand isteria ideologica preia controlul mintii, sau a ce mai ramas din ea, nu mai exista ratiune. O stim din epocile de trista amintire ale razboaielor religioase sau din revolutiile din Europa, de la Wilhelm de Orania si mai tarziu Lovilutia Franceza.
Eu, in alta parte, declarasem cuiva, si mentin aceasta, ca as gazdui o familie de crestini siriaci/arabi/etc., nu importa cultul, de pana in patru-cinci persoane. Nu e o fanfaronada, chiar ma gandesc serios la aceasta, evident, in acord cu mijloacele familiei mele. Insa asta e una, si sa accepti, ca stat, nu ca individ/familie/comunitate, in masa populatii de o cu totul alta credinta/perspectiva asupra lumii, fara o selectionare atenta, e...suicidar politic. Poate nu e clar, dar ucigasii din Paris erau...fii sau nepoti sau stranepoti de...imigranti. Si nu sirieni, ci din fostul imperiu colonial francez. Noi, romanii, nu avem cotropiri si genocide pe constiinte, precum popoarele care au dat marile imperii ale lumii. Si nu se pune problema ca eu sau altii i-am aduce pe refugiati la disperare. E vorba ca refugiatii, care sunt, in cea mai mare parte a suvoiului uman, musulmani sunni, nu vor sa vina in Romania. Asa ca aceasta, vedeti, eo problema falsa. Daca nu ar fi planurile serviciilor secrete ale marilor puteri si/sau instigarile imamilor radicali. daca ar fi pe dreptate, musulmanii nu au/nu vor avea vreo problema cu romanii. Noi avem o armata...cum sa zic, oarecum simbolica ca si putere, in raport cu ce s-ar cere in lupta cu Neocalifatul. Principala nostra ocupatie este sa ne prost-organizam, anti-organizam, sub-traim, sa ne vaitam, sa ne furam intre noi, statul, sau ne lasam furati de stat si marile corporatii, si in genere sa baltim in propria disperare. Presupun ca si califul Al Bakr se strica de ras, daca aude o propunere de operatiune impotriva Romaniei.

18 Noi 2015, 14:18
Membru

Pana la urma, toata discutia asta nu are sens. Acum am vazut de ce:

http://refugiati.casajurnalistului.ro/

18 Noi 2015, 15:19
Membru Senior

In Montreal, unde sunt eu, toti sunt fii, nepoti si stranepoti de imigranti. Pe ministrul apararii il cheama Harjit Singh Sajjan. [Ca o curiozitate: in circumscriptia electorala unde a fost ales au candidat: Wai Young, Amandeep Nijjar, Elain Ng, Charles Boyan si Raj Gupta; singurul nume cu rezonanta crestina, Charles, e din partea partidului marxist-leninist. ;)]

Cand folosesc pluralul, in legatura cu asumarea greselilor, ma refer la societate, in particular la cei din tarile democrate, unde leaderii sunt alesi si re-alesi. Nici soldatii si nici serviciile secrete nu pleaca la razboi de capul lor. De regula alegem un guvern, mai mult sau mai putin belicos, raspundem la sondaje de opinie, facem comentarii la articolele din ziar si ne spunem parerea, acasa, la serviciu, la o bere cu prietenii. Folosim cuvinte in slujba adevarului, a binelui sau impotriva lor.
Canada a ales un premier care a promis ca retrage fortele aeriene din Siria si aduce 25.000 de refugiati sirieni pana la sfarsitul anului. Imediat dupa atacul din Paris, "noi" (societatea), ne-am cam raz-gandit. Dam foc la o moscheie, atacam o femeie musulmana cand isi lua copilul de la scoala si, cate unii, mai "radicalizati" promitem ca omoram cate un arab pe saptamana. Nu, nu soldatii, nici serviciile secrete. Noi, "amarasteanul".

Opinia fiecaruia conteaza. Poate nu azi, poate nu acolo, dar - in general - conteaza. Iar asumarea responsabilitatii pentru propria atitudine e folositoare, chiar si daca e numai un exercitiu.

19 Noi 2015, 00:32
Membru Senior

Samir Kuntar, care a murit intr-un raid recent al IDF in Siria, care in 1979 a ucis pe Danny Haran in fata fetitei lui de cativa anisori al carui cap l-a sfaramat intr-un sfarsit, cu legaturi teroriste cu mult mentionatul (dar sper si nu temutul) IS (ISis), nu era musulman ci Druze.
Despre Druze: https://en.wikipedia.org/wiki/Druze

Druze venereaza printre altii (celebrii filosofi pagani Platon, Aristotel, Socrates) si pe Akhenaton (faraon egiptean care a dorit o religie unica, monoteista, dar n-a obtinut-o).

P.S. sau A.S. (Ante Scriptum) - cine este ISis?
P.P.S. gresea Inchizitia in privinta lui Aristotel in "Numele Trandafirului"?
P.P.P.S. Show me a psycho(socio)path with tears in his/her eyes.
P.P.P.P.S. Is there hope in sadness? How about laughter?

23 Dec 2015, 18:54
Membru Senior

Rocinante scrie:
In Montreal, unde sunt eu, toti sunt fii, nepoti si stranepoti de imigranti....

Opinia fiecaruia conteaza. Poate nu azi, poate nu acolo, dar - in general - conteaza. Iar asumarea responsabilitatii pentru propria atitudine e folositoare, chiar si daca e numai un exercitiu.
Conteaza numai la penultima judecata. Vad asta cu ochii mei. :cry:
Sper ca nu asta e viitorul Europei.

27 Dec 2015, 04:27
Membru Senior

La pagina 33 despre ce este de fapt musulmanismul, cine a fost Mahomed:
ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colectie ... mice_2.pdf
Mohamed a vorbit cu un iudeu izgonit de ai lui din Ierusalim pentru erezie si cu un calugar izgonit de crestini pentru erezia ariana. Mohamed era un om hedonist, ingamfat si dintre aceste povesti pe care le-a primit de cei care credeau in ele si suparati pe ceilalti ca nu le accepta ca viziuni reale a sadit o serie de capodopere atot explicative in lumea araba si cand i s-a cerut sa faca un miracol ca si Moise facuse si Apostolii etc, iata el a zis ca miracolul lui e sabia (o sa vedeti in poveste de ce este acolo miracol, doar pentru ca este o falsa intamplare supranaturala).

29 Ian 2016, 14:19
Membru Senior

Ca sa ii ajutam eu zic sa luam intai femeile si copiii, sa ii angajam ca doar ce vor simti ban cinstit in mana vor vedea pe Hristos si se vor boteza.

http://www.infocrestin.com/soc-la-metro ... bar-video/

Daca ai nostri copii vor supravietui femeilor lor, eu zic ca intr-un viitor, crestini si musulmani vor trai in pace si prosperitate dupa cum se viseaza. Trebuie doar sa mai avem putintica rabdare.

01 Mar 2016, 17:24
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15