Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Transplantul de organe 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Transplantul de organe
În ultima vreme a început și în țara noastră propaganda pentru a deveni potențiali "donatori de organe".
Ce părere aveți și cum privește Biserica această problemă?

10 Mar 2014, 19:33
Membru Senior

Mesaj Re: Transplantul de organe
Rita scrie:
În ultima vreme a început și în țara noastră propaganda pentru a deveni potențiali "donatori de organe".
Ce părere aveți și cum privește Biserica această problemă?

Fericitul Parinte, Papa Ioan Paul al II-lea, in Evangelium Vitae, spune:

"The Gospel of life is to be celebrated above all in daily living, which should be filled with self-giving love for others. Over and above such outstanding moments, there is an everyday heroism, made up of gestures of sharing, big or small, which build up an authentic culture of life. A particularly praiseworthy example of such gestures is the donation of organs, performed in an ethically acceptable manner, with a view to offering a chance of health and even of life itself to the sick who sometimes have no other hope."

10 Mar 2014, 23:15
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Rita scrie:
Ce părere aveți

Donarea de organe este un lucru bun (desi nu obligatoriu).
Uciderea oamenilor pentru a li se preleva organe, asa cum se intampla tot mai des, e un lucru rau.

Despre aceasta, ca si despre alte aspecte conexe, s-a facut vorbire uite-aiciea.

11 Mar 2014, 00:45
Membru Senior

Non sum dignus scrie:

Despre aceasta, ca si despre alte aspecte conexe, s-a facut vorbire uite-aiciea.

Vă mulţumesc pentru precizare. Eu am intrat pe forum în august 2009, adică în timpul când subiectul respectiv se termina, iar eu eram preocupată excluziv de Medjugorje. Ulterior au început să mă intereseze şi alte subiecte.
Am citit cu atenţie cele discutate atunci pe forum, despre care eu nu aveam habar la vremea respectivă. Dar cum odată cu trecerea timpului, oamenii mai uită sau se obişnuiesc cu răul din jur, poate ar fi bine să mai reluăm unele aspecte.
De exemplu, eu am citit de curând un articol f. documentat care m-a cutremurat. Autoarea documenta ştiinţific că „donatorul de organe nu este mort când i se scot organele – de la un mort nu pot fi obtinute organe transplantabile” , iar în ce priveşte expertiza de la Harvard, „Scopul "expertizei" a fost declarat direct in text: " Intentia noastra principala este de a redefini coma ireversibila ca nou criteriu al mortii... [...] Criterii depasite pentru a defini moartea pot duce la controverse in obtinerea organelor pentru transplantare", declaraţie ce deschide o cale largă pentru abuzuri şi afaceri frauduloase. Aceste lucruri nu sunt cunoscute cu adevărat de către publicul larg. Ori, în aceste condiţii e firesc ca oamenii să accepte cu uşurinţă să devină donatori de organe... după moarte!

12 Mar 2014, 21:31
Membru Senior

Rita scrie:
Eu am intrat pe forum în august 2009, adică în timpul când subiectul respectiv se termina, iar eu eram preocupată excluziv de Medjugorje. Ulterior au început să mă intereseze şi alte subiecte.

Ma bucur sa aud ca au inceput sa va preocupe si subiecte legate de Biserica Catolica.

" Intentia noastra principala este de a redefini coma ireversibila ca nou criteriu al mortii... [...] Criterii depasite pentru a defini moartea pot duce la controverse in obtinerea organelor pentru transplantare", declaraţie ce deschide o cale largă pentru abuzuri şi afaceri frauduloase. [/quote]

Din punct de vedere religios, moartea (in sens propiru, adica moartea trupului) se defineste ca despartire a sufletului de trup.

Desigur, medicina nu poate opera cu aceasta definitie, fiindca, in timp ce vedem si putem masura trupul, nu vedem sufletul, nici nu-l putem masura. Si atunci, medicina defineste moartea ca incetare a functiilor vitale. Cand eram eu in facultate, adica in vremuri imemoriale, inca era in vigoare aceasta definitie. E o definitie simpla si evidenta a mortii (clinice), fiindca putem "vedea" functiile vitale, putem face masuratori si constata cand acestea inceteaza.
Apropo, functii vitale, in sensul prezentei definitii, inseamna respiratia si circulatia. Un om care nu respira si prin care sangele nu circula era, pe vremuri, un om mort.

Cu timpul, omul viu a inceput a fi considerat...mort. Astazi, organele vitale se preleveaza, de regula, de la oameni vii, care respira si prin care circula sangele. Uneori chiar in mod spontan, nemaivorbind de cazurile cand aceste functii sunt partial sau in intregime sustinute de aparate.

Ca medic, nu sfatuiesc pe nimeni sa accepte, IN CONDITIILE LEGILOR SI PRACTICILOR ACTUALE, sa fie donator de organe vitale. In ceea ce ma priveste, ma tem sa nu ma omoare colegii...
In schimb, ar fi foarte potrivit ca fiecare sa aiba asupra sa un cartonas pe care sa scrie clar, in romana si in principalele limbi internationale: "Sunt catolic. In caz de urgenta, rog chemati un preot". Gestul simplu al chemarii unui preot este ultimul lucru la care se gandeste majoritatea doctorilor din zilelor noastre, care au pierdut orice legatura cu Cristos.
Desigur, inca si mai intelept este ca fiecare sa aiba grija ca sufletul sau sa fie mereu in stare de gratie sfintitoare si, daca prin lucrarea celui care profita de slabiciunea oamenilor s-ar intampla sa cada, sa alerge le preot fara amanare, ca sa nu ajunga la mila vreunui ratacit in bransa cu frica de Dumnezeu, care ar lua in serios un astfel de cartonas.

13 Mar 2014, 19:34
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Rita scrie:
Eu am intrat pe forum în august 2009, adică în timpul când subiectul respectiv se termina, iar eu eram preocupată excluziv de Medjugorje. Ulterior au început să mă intereseze şi alte subiecte.

Ma bucur sa aud ca au inceput sa va preocupe si subiecte legate de Biserica Catolica.

Rita scrie:
" Intentia noastra principala este de a redefini coma ireversibila ca nou criteriu al mortii... [...] Criterii depasite pentru a defini moartea pot duce la controverse in obtinerea organelor pentru transplantare", declaraţie ce deschide o cale largă pentru abuzuri şi afaceri frauduloase.

Din punct de vedere religios, moartea (in sens propiru, adica moartea trupului) se defineste ca despartire a sufletului de trup.

Desigur, medicina nu poate opera cu aceasta definitie, fiindca, in timp ce vedem si putem masura trupul, nu vedem sufletul, nici nu-l putem masura. Si atunci, medicina defineste moartea ca incetare a functiilor vitale. Cand eram eu in facultate, adica in vremuri imemoriale, inca era in vigoare aceasta definitie. E o definitie simpla si evidenta a mortii (clinice), fiindca putem "vedea" functiile vitale, putem face masuratori si constata cand acestea inceteaza.
Apropo, functii vitale, in sensul prezentei definitii, inseamna respiratia si circulatia. Un om care nu respira si prin care sangele nu circula era, pe vremuri, un om mort.

Cu timpul, omul viu a inceput a fi considerat...mort. Astazi, organele vitale se preleveaza, de regula, de la oameni vii, care respira si prin care circula sangele. Uneori chiar in mod spontan, nemaivorbind de cazurile cand aceste functii sunt partial sau in intregime sustinute de aparate.

Ca medic, nu sfatuiesc pe nimeni sa accepte, IN CONDITIILE LEGILOR SI PRACTICILOR ACTUALE, sa fie donator de organe vitale. In ceea ce ma priveste, ma tem sa nu ma omoare colegii...
In schimb, ar fi foarte potrivit ca fiecare sa aiba asupra sa un cartonas pe care sa scrie clar, in romana si in principalele limbi internationale: "Sunt catolic. In caz de urgenta, rog chemati un preot". Gestul simplu al chemarii unui preot este ultimul lucru la care se gandeste majoritatea doctorilor din zilelor noastre, care au pierdut orice legatura cu Cristos.
Desigur, inca si mai intelept este ca fiecare sa aiba grija ca sufletul sau sa fie mereu in stare de gratie sfintitoare si, daca prin lucrarea celui care profita de slabiciunea oamenilor s-ar intampla sa cada, sa alerge le preot fara amanare, ca sa nu ajunga la mila vreunui ratacit in bransa cu frica de Dumnezeu, care ar lua in serios un astfel de cartonas.

13 Mar 2014, 19:35
Membru Senior

Nu stiu, vedem ce va zice. Sa vedem daca ii place stiinta sau este stiinta o asociere cu marul interzis... Cu toata avocateala de rigoare care se face ca oamenii isi pierd credinta daca sufera prea mult.. Hm.. daca asa sunt oamenii atunci Sfintii nu sunt tot oameni? Ei cum de puteau?
Este greu sa argumentezi stiinta si mai ales medicina in fata lui Dumnezeu.
Dar .. succes....

04 Feb 2015, 13:41
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ]