Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Predici care mi-au placut 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Predici care mi-au placut
Numeroase sunt predicile care mi-au placut si bucuria lor se cere impartasita. Unele mi-au luminat mintea, facandu-ma sa spun: "ce simplu era !". Altele, mi-au miscat inima.

Unul dintre predicatorii pe care i-am ascultat mereu cu bucurie a fost arhiepiscopul Fulton Sheen, pe care am speranta ca am sa-l vad, odata, ridicat la cinstea altarului pe care l-a slujit o viata.

Iata o predica a sa, in care explica un lucru greu de inteles: de ce Domnul Isus, adresandu-se Sfintei Fecioare la cina din Cana, nu-i spune "mama", ci "femeie". Chiar daca se poate simti un anumit iz de speculatie, e o speculatie facuta cu multa ascutime a credintei de venerabilul Fulton Sheen. Daca aveti timp, ascultati tot. Iar daca nu aveti, treceti direct la 3'12''. Audio on !
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... dKz-GLzIHQ

23 Ian 2013, 01:29
Membru

Mesaj Re: Predici care mi-au placut
Culorile catolicismului http://twitter.com/CatholicNewsSvc/stat ... 16/photo/1

13 Dec 2015, 11:41
Membru Senior

Il apreciez f mult pe Arch. Fulton precum si remarca lui referito la Ortodoxie - ca a cedat presiunilor tehnologice - din pacate asa este - foarte multe explicatii esoterice bazate pe descoperiri oculte (!?) ale stiintei ca de exemplu ca atunci cand dormim corpul ar fi mort (de ce? cred ca empirica ne indica altfel? cu toate acestea preoti Ortodocsi explica somnul in acest fel).
Foarte interesant mi se pare si ca aici:
Luca 1o 38-42

38 Pe când mergeau, au intrat într-un sat. O femeie, cu numele de Marta, l-a primit în casa ei.
39 Aceasta avea o soră numită Maria care, stând la picioarele Domnului, asculta cuvântul lui.
40 Însă Marta era ocupată cu multele griji [ale casei]. Venind la el, i-a zis: „Doamne, nu-ți pasă că sora mea m-a lăsat singură să servesc? Spune-i să mă ajute!”
41 Domnul, răspunzând, i-a zis: „Marta, Marta, pentru multe te mai îngrijorezi și te frămânți,
42 însă un [lucru] este necesar: Maria a ales partea cea bună, care nu-i va fi luată”.

In Ortodoxie Maria este aici Fecioara Maria pe cand in Catolicism am gasit ca este vorba despre Maria Magdalena?

Diferenta dintre metafora - axiologica si hemeneutica - ad literala? Sau altceva?

21 Dec 2015, 22:23
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Maria888 scrie:
Luca 1o 38-42
38 Pe când mergeau, au intrat într-un sat. O femeie, cu numele de Marta, l-a primit în casa ei.
39 Aceasta avea o soră numită Maria care, stând la picioarele Domnului, asculta cuvântul lui.
40 Însă Marta era ocupată cu multele griji [ale casei]. Venind la el, i-a zis: „Doamne, nu-ți pasă că sora mea m-a lăsat singură să servesc? Spune-i să mă ajute!”
41 Domnul, răspunzând, i-a zis: „Marta, Marta, pentru multe te mai îngrijorezi și te frămânți,
42 însă un [lucru] este necesar: Maria a ales partea cea bună, care nu-i va fi luată”.
In Ortodoxie Maria este aici Fecioara Maria pe cand in Catolicism am gasit ca este vorba despre Maria Magdalena?
la Luca, este vorba despre Maria, sora Martei si a lui Lazar
alte Marii in Evenghelii sunt : Fecioara Maria, Maria Magdalena, Maria lui Cleopa...

22 Dec 2015, 13:40
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]