Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Fumatul - viciu acceptat? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: România
Mesaj Fumatul - viciu acceptat?
Fumatul ucide. Fumatul activ ucide. Fumatul pasiv ucide. Cu toate acestea, în biserica noastră nu se afirmă o poziţie clară în această privinţă. Deunăzi, un preot care îşi aprinsese ţigara în faţa mea, observându-mă contrariat mi-a spus: "oricine are câte un viciu mic, nu cred că este un păcat să fumezi".

Vă mărturisesc surprinderea. E-adevărat, şi unii episcopi fumează. Din păcate. Putem discuta despre acest subiect, recunosc, destul de delicat?

18 Noi 2007, 13:38
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
In principiu ai dreptate. Este totusi un pacat lesne iertator.
Sa iesi afara iarna fara caciula este de asemenea un pacat, pentru ca iti pui in primejdie sanatatea, deci viata.

18 Noi 2007, 14:50
Preot

Locaţie: Ploiesti
Cumva off-topic: fumatul in cazul preotilor / episcopilor, dincolo de alte aspecte, este pricina de scandal pentru multi credinciosi.

Apoi, citandu-l pe Pr. Mitrofan: ”Nu zi ce face popa, ci fa ce zice popa!”

Desi, de multe ori scandalul e mai mare decat viciul sau pacatul (sau...chiar se cumuleaza, in sarcina autorului), profit de ocazie pentru a atinge subiectul vorbirii / descoperirii pacatelor altora.

Spunea cineva: Daca descoperi pacatul venial al cuiva, ai si tu un pacat venial; daca descoperi un pacat de moarte al cuiva, si il comunici si altuia, vei avea si tu acel pacat de moarte!”. Personal, nu sunt de acord 100% cu acest lucru...dar vreo 80% tot o fi adevarat! Deci atentie...

18 Noi 2007, 15:14
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
In principiu ai dreptate. Este totusi un pacat lesne iertator.
Sa iesi afara iarna fara caciula este de asemenea un pacat, pentru ca iti pui in primejdie sanatatea, deci viata.

No, bine, aşa-i păcat şi să nu te speli pe mâini înainte de masă (vai şi câte milioane de bacterii ai pe mână...). Astea-s mai mult nişte norme igienice (uneori exagerate), nu toate mărunţişurile sunt păcate... Asta e părerea mea.

Dacă într-adevăr pune viaţa în primejdie e păcat, dacă vatămă sănătatea e păcat. Sunt păcate şi cele care o vatămă lent, gen drogurile (şi fumatul).

Mie conştiinţa (şi duhovnicul) îmi spune că e păcat de moarte dacă sănătatea e vatămată grav şi venial dacă vătămarea adusă e uşoară. Să nu uităm că alipirea de păcatele veniale duce la săvârşirea păcatului greu. Alipirea de păcatul venial e ca ţinerea puilor de şerpi în sân. Cresc şi dup-aia te muşcă.

Şi preoţii au păcate deşi sunt chemaţi la o slujire deosebită; uneori ne scandalizăm că şi ei sunt oameni. Oare ce ar fi fost dacă i-ai fi atras atenţia cu o „îndreptare frăţească”? I s-ar fi făcut ruşine. Foarte bine: întristarea de dragul lui Dumnezeu aduce îndreptarea după cum spune Sfântul Pavel!

18 Noi 2007, 21:02
Profil YIM WWW
Membru Senior

Mesaj Fumatul: Biserica nu e organizatie medicala
Catalin Aldea scrie:
Fumatul ucide. Fumatul activ ucide. Fumatul pasiv ucide. Cu toate acestea, în biserica noastră nu se afirmă o poziţie clară în această privinţă. Deunăzi, un preot care îşi aprinsese ţigara în faţa mea, observându-mă contrariat mi-a spus: "oricine are câte un viciu mic, nu cred că este un păcat să fumezi".

Vă mărturisesc surprinderea. E-adevărat, şi unii episcopi fumează. Din păcate. Putem discuta despre acest subiect, recunosc, destul de delicat?

Personal nu am fumat niciodata, insa am intelegere pentru cei care fumeaza, e o addicitie ca oricare alta, oameni suntem, prin natura noastra imperfecti. In orice caz, Bisericile, au problemele lor, nu se ocupa de medicina. E o chestiune care trebuie rezolvata de puterea seculara, e treaba Ministerului Sanatatii.

18 Noi 2007, 21:58
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: Fumatul: Biserica nu e organizatie medicala
marcelulul scrie:
E o chestiune care trebuie rezolvata de puterea seculara, e treaba Ministerului Sanatatii.

Dacă este păcat (sau nu este păcat) e treaba Bisericii. Personal cunosc câţiva laici înaintaţi şi câţiva preoţi vrednici de toată lauda care fumează de rup.

Pe de altă parte nu mi-l pot închipui pe Cristos fumând. Pentru fumători, postul este o ocazie excelentă de a dovedi că ar vrea să fie asemenea Lui. Sunt sigur că El ar preţui abstinenţa fumătorului faţă de fumat, chiar mai mult decât abstinenţa mâncăului faţă de hălcile de carne.

http://www.catehism.ro

18 Noi 2007, 22:29
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Re: Fumatul: Biserica nu e organizatie medicala
Fortunatus scrie:
(...)Pentru fumători, postul este o ocazie excelentă de a dovedi că ar vrea să fie asemenea Lui. Sunt sigur că El ar preţui abstinenţa fumătorului faţă de fumat, chiar mai mult decât abstinenţa mâncăului faţă de hălcile de carne.

Şi una, şi alta sunt lucruri foarte grele, dar posibil de înfăptuit. :)

18 Noi 2007, 22:44
Profil YIM WWW
Membru Senior

Cătălin, dacă nu eşti lămurit, de ce nu ai scrie o scrisoare episcopului în calitatea sa de învăţător al turmei încredinţată lui de Hristos? Sunt sigur că ţi-ar răspunde cu bunăvoinţă. Nu trebuie să te laşi descurajat!

18 Noi 2007, 22:46
Profil YIM WWW
Membru Senior

Mesaj fumatul
Lăudat fie Iisus şi Maria!

Părerea mea privitor la fumat este că existând un (relativ) dezechilibru sufletesc, operaţiunea fumatului induce o impresie de reechilibrare; pentru că este doar impresie, e prea greu să se lase cineva de fumat prin vionţă. Atunci când reechilibrarea se produce efectiv, lăsarea de fumat se face foarte lesne.
Eu am fost un anti-fumător înrăit, dar am devenit un tolerant(faţă de alţii) după ce am conştientizat cauza fumatului. Dacă fumatul deranjează pe cineva din jur, atunci e păcat, altfel nu.
Tata a fost fumator 70 de ani(!) şi s-a lăsat la recomandarea mediculu.
Eficienţa sistemului imunitar este direct proporţională cu credinţa! De aceea fumatul pentru unii nu duce la nici o boală, pe când la alţii nefumători (eventual pasivi) să apară o boală specifică unui fumător înrăit.
Tot aşa e şi cu spălatul pe mâini. Nu spunea Iisus Cristos:
"Nu cu ce bagă pe gură, ci cu ce scoate pe gură se spurcă omul."

19 Noi 2007, 00:16
Membru Senior

Mesaj Re: fumatul
Nicu scrie:
Dacă fumatul deranjează pe cineva din jur, atunci e păcat, altfel nu.

Am mari rezerve...

Nicu scrie:
Nu spunea Iisus Cristos:
"Nu cu ce bagă pe gură, ci cu ce scoate pe gură se spurcă omul."

Cam aşa, dar în sensul că nu mâncarea e păcat, ci ceea ce are ca izvor inima, adică patimile. Şi aici am putea spune (dacă am fi îndreptăţiţi) că fumul e păcat, ci fumatul.

Ultima oară modificat de Luciantodoran pe 19 Noi 2007, 19:25, modificat 1 dată în total.

19 Noi 2007, 00:55
Profil YIM WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul