Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
as dori sa imi raspunda un preot greco catolic daca se poate 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: piatra neamt
Mesaj as dori sa imi raspunda un preot greco catolic daca se poate
Laudat sa fie Isus!Am facut parte din Actiunea Catolica a unei parohii romano-catolice din orasul meu!Acolo am facut cunostinta cu cel care este prietenul meu fost frate franciscan.A facut experienta in cadrul bisericii greco-catolice 2 ani la Oradea si e extrem de incantat de biserica greco.Considera ca este chemat la preotie ca preot casatorit!A facut liceul teologic franciscan,apoi 2 ani de facultate la Institutul Franciscan si a renuntat.Acum vrea sa faca facultatea de teologie greco catolica pastorala.Poate sa isi echivaleze o parte din studii?E posibil fiind botezat romano catolic sa fie pr greco catolic?Dupa cat timp de la terminarea studiilor poate fi sfintit pr?Si mai am niste intrebari;eu din botez sunt ortodoxa! De multa vreme cant in cor catolic,particip la liturghii., Datorita prietenului am facut cunostinta si cu biserico greco catolica si m-am simtit atrasa de acest cult care e mai asemanator cu religia in care m-am nascut.Intentionez sa devin greco catolica.Eu si prietenul meu dorim pe viitor sa devenim familie!Din ce stiu prietenul meu, inainte sa fie sfintit pr greco va trebui sa fie casatorit.E posibila aceasta casatorie daca eu sunt din botez ortodoxa?te Nu as vrea sa fiu pusa in postura de a ma desparti de el din cauza religiei.Doamne ajuta!Astept raspuns!

09 Iul 2014, 14:44
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: as dori sa imi raspunda un preot greco catolic daca se p
pe forum puteti primi raspunsuri teoretice...

practic:
gasiti un preot greco-catolic cu care sa vorbiti direct si faceti cum va va spune!

12 Iul 2014, 17:54
Membru Junior

Locaţie: piatra neamt
Mesaj Re: as dori sa imi raspunda un preot greco catolic daca se p
multumesc pentru sfat

15 Iul 2014, 15:44
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]