Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Un cardinal homosexual 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Un cardinal homosexual
Un cardinal homosexual este acesta:

Imagine

Numele acestui sodomit cu palarie rosie este O'Brien si pana de curand a condus Biserica din Scotia. El a recunoscut, citez, ca "uneori, comportamentul meu sexual nu a corespuns standardelor necesare unui preot, arhiepiscop si cardinal". Problema cea mare e ca aceasta recunoastere a fost la cateva zile dupa ce Roma i-a cerut retragerea si el a declarat ca se retrage din motive de sanatate. Problema nu este atat sodomia dovedita practicata in urma cu cateva decenii, ci minciuna sfruntata practicata acum. Impenitenti, asemenea servitori ai Diavolului nu invata niciodata nimic. Bun, inteleg ca ai cazut o data, din slabiciune, la vremea tineretii. Desi dovezile arata ca omul era complet viciat, practicand in mod repetat si cu multipli parteneri sodomia in cadrul unor "retrageri spirituale" care durau uneori mai multe saptamani. Pacatele tineretii pot fi teribile. Dar te astepti ca un om, mai ales un om al Bisericii, in special un prelat de prim rang sa faca contritiune si "cealalta parte a vietii lui lui Cristos Domnul sa o dea". Ei bine, nu: viciati pana in adancul sufletului, asemenea oameni cultiva minciuna si doar moartea vine sa puna capat unei vieti duse in robia lui Satanail. Fiindca pe asemenea oameni eu nu-i socotesc printi ai Bisericii, eu ii socotesc printi ai acestei lumi.

Mi-ar placea sa cred ca Biserica face o ancheta in asemenea cazuri. Nu e necesar sa stiu detalii, nici concluziile acelei anchete. Dar mi-ar placea sa stiu ca exista. In baza carui fel de evaluare a primit acest om hirotonia ? Pe urma, ca preot homosexual, cum de a ajuns sa fie inaintat episcop ? Episcopul lui consacrator numai a intrebat lumea daca e vrednic, ori a facut o ancheta ca sa vada daca e vrednic ori nu ? Cum se numea nuntiul din Marea Britanie a acelui an ? Au fost extinse cercetarile si asupra altor episcopi, poate din alte tari, promovati la treapta episcopala de Roma in urma rapoartelor lui ? Papa de atunci in ce baza a decis consacrarea lui, s-a bazat numai pe nuntiu ori a mai avut macar un raport paralel, si din partea cui ? Pe urma, cine l-a promovat pe scaun cardinalabil si in ce imprejurari a ajuns cardinal ?

Ceea ce trebuie sa invatam de aici: nu ajunge ca un asemenea mar otravit sa fie indepartat cat mai repede de pe platoul cu mere: e necesar a se studia prin ce mecanisme ajung merele otravite pe platou, cine sunt responsabilii promovarii lor si luate la mana toate merele strecurate de ei. Cel putin, eu asta inteleg prin "ancheta". Puteti sa-i spuneti si "Inchizitie", daca preferati.

04 Mar 2013, 19:54
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ]