Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Schismă cu dispensă 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Schismă cu dispensă
Prima dată când cineva mi-a spus că a fost "botezat catolic", dar că a trecut la ortodoxie cu acordul preotului a fost acum câţiva ani. Nu am crezut. Dar povestea s-a mai repetat. Recent, o catolică pe care o cunosc de mult, o persoană cu inteligenţă superioară şi despre care nu am motive să cred că nu a priceput ce i-a spus preotul, mi-a spus acelaşi lucru. Pregătindu-se să se mărite cu un ortodox, familiile au căzut de acord ca nunta să fie făcută în cadrul Bisericii Ortodoxe. Cum Biserica Ortodoxă nu acceptă căsătorii mixte, s-a adresat preotului ei, care, "cu mult regret", i-ar fi dat dezlegare de a deveni ortodoxă.
Uluitor ! Chestia asta, în medicină, se cheamă "eutanasie". Cam ce fel de pescar de oameni ar trebui să fie cineva ca să facă o operaţiune inversă pescuirii: să ia peşti buni şi să-i arunce în Marea Moartă? Aşa cum susţinerea şi chiar ajutorul oferit unui pacient ca să obţină moartea trupului îmi pare o încălcare nu numai a crezului medical, dar însăşi a logicii ministerului vieţii, tot aşa îmi pare asemenea lucru. Chiar mult mai grav, având în vedere că valoarea sufletului o excede pe aceea a trupului. Şi, mă întreb, cam ce formulă de dezlegare foloseşte preotul ? O ia din Ritual, sau unde scrie aşa ceva? Anul trecut a fost anul preoţiei. A fost centrat pe figura parohului din Ars, sfânt al Bisericii. Oare el o fi dat dezlegări ca botezaţii catolici din parohia lui să devină hughenoţi? Sau, mai degrabă, ar fi mers după oaia rătăcită, aşa cum a făcut Bunul Păstor?

20 Apr 2012, 10:47
Membru Senior

Mesaj Re: Schismă cu dispensă
Trist este ca se intampla asa ceva. :( :oops: Preotii catolici (greco-catolici, romano-catolici) ar trebui sa-si aminteasca cuvintele Cardinalului Iuliu Hossu 'Credinta noastra este viata noastra'.

20 Apr 2012, 16:12
Membru Senior

Cristos a înviat!
Non sum dignus scrie:
... Pregătindu-se să se mărite cu un ortodox, familiile au căzut de acord ca nunta să fie făcută în cadrul Bisericii Ortodoxe. Cum Biserica Ortodoxă nu acceptă căsătorii mixte, s-a adresat preotului ei, care, "cu mult regret", i-ar fi dat dezlegare de a deveni ortodoxă.
Uluitor ! Chestia asta, în medicină, se cheamă "eutanasie"...
Chestia asta în medicină se numește ”transplant”(dpmdv).
Sau vreți să spuneți că ortodocșii sunt ”morți”? De ce vor atunci catolicii să se unească cu ei?

Femeia aceea s-a măritat, adică s-a dat pe sine soțului ei; dacă nu s-ar alia cu el și în credință, când ea ar fi sărbătorit Paștile, soțul ar fi în post; cum pot fi ei în comuniune separați? Ei L-ar răstigni pe Cristos de două ori?
Mi se pare că preotul a făcut ce a fost cel mai bine pentru ea și pentru ei. Veți spune că cel mai bine ar fi fost să fie uniți în BC, dar asta ar fi însemnat ca soțul să se... mărite.

21 Apr 2012, 00:09
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Non sum dignus scrie:
Prima dată când cineva mi-a spus că a fost "botezat catolic", dar că a trecut la ortodoxie cu acordul preotului a fost acum câţiva ani. Nu am crezut. Dar povestea s-a mai repetat. Recent, o catolică pe care o cunosc de mult, o persoană cu inteligenţă superioară şi despre care nu am motive să cred că nu a priceput ce i-a spus preotul, mi-a spus acelaşi lucru. Pregătindu-se să se mărite cu un ortodox, familiile au căzut de acord ca nunta să fie făcută în cadrul Bisericii Ortodoxe. Cum Biserica Ortodoxă nu acceptă căsătorii mixte, s-a adresat preotului ei, care, "cu mult regret", i-ar fi dat dezlegare de a deveni ortodoxă.
Uluitor ! Chestia asta, în medicină, se cheamă "eutanasie". Cam ce fel de pescar de oameni ar trebui să fie cineva ca să facă o operaţiune inversă pescuirii: să ia peşti buni şi să-i arunce în Marea Moartă? Aşa cum susţinerea şi chiar ajutorul oferit unui pacient ca să obţină moartea trupului îmi pare o încălcare nu numai a crezului medical, dar însăşi a logicii ministerului vieţii, tot aşa îmi pare asemenea lucru. Chiar mult mai grav, având în vedere că valoarea sufletului o excede pe aceea a trupului. Şi, mă întreb, cam ce formulă de dezlegare foloseşte preotul ? O ia din Ritual, sau unde scrie aşa ceva? Anul trecut a fost anul preoţiei. A fost centrat pe figura parohului din Ars, sfânt al Bisericii. Oare el o fi dat dezlegări ca botezaţii catolici din parohia lui să devină hughenoţi? Sau, mai degrabă, ar fi mers după oaia rătăcită, aşa cum a făcut Bunul Păstor?

faptul ca o catolica alege sa se casatoreasca ortodox cu un ortodox este alegerea ei
preotul ei catolic nu este in masura sa faca nici macar cat pentru un penitent la spovada

in fond, ea nu pacatuieste prin asta (casatoria cu o persoana de alt rit sau de alta religie nu este considerata de canoanele catolice ca fiind pacat)

expresia "preotului ei, care, cu mult regret, i-ar fi dat dezlegare de a deveni ortodoxă"
include cel putin doua greseli de exprimare
- o persoana botezata catolic nu poate deveni ortodoxa prin vreun botez ortodox
- preotul nu poate da dezlegari in acest sens

23 Apr 2012, 11:58
Membru Senior

In Biserica Ortodoxa nu se poate oficia o casatorie decat intre doua persoane ortodoxe. De aceea, ca sa se poata face, cel ce e in alta religie sau cult trebuie sa se converteasca la ortodoxie, indiferent ca e musulman, adventist, catolic, etc.
De aceea multi se casatoresc in BC, care permite casatoria unui catolic cu cineva care nu e catolic. Dar mai mult ortodocsii nepracticanti fac asta, pentru ca practic nu s-a facut o casatorie in BO, din punct de vedere ortodox raman casatoriti doar legal, nu si religios.

23 Apr 2012, 14:00
Membru activ

Casatoria este un sacrament sfant al Noului si Vechiului Testament prin care doua persoane ,barbat si femeie .din iubire isi daruiesc unul altuia viata lor ,la bine si rau pana moartea ii va desparti , jurandu-si unul altuia credinta si iubire in Numele Tatalui ,al Fiului si al Duhului Sfant .
Parca acelasi lucru am vazut si la ortodocsi si la catolici .
Dumnezeu este peste toti oamenii binecuvantandu-i dupa chemarea lor.
Oare nu preotii sunt aceia care au scindat Biserica ?
Oare nu preotii au rupt legamantul sfant al unei singuri Biserici apostolice crestine ?
Ca se numesc preoti ortodocsi sau catolici si unii si ceilalti s-au rupt de misterul jertfelnic al Mantuitorului ,inoculandu-le oamenilor impresia ca a fi ortodox este mai bine sau a fi catolic este mai bine.
Ce sa mai spun de protestanti sau neoprotestanti , care s-au indepartat si mai mult de valorile crestine , construindu-si biserici noi pe temelia noilor lor teologi si nu ramanand in biserica primara construita pe temelia sfintilor apostoli .
Bisericile s-au umplut cu spurcaciunea lucifera , tolerand pacatul ca si cum ar fi o normalitate.
Bisericile accepta cultul icoanelor ,al statuilor sau al moastelor neglijand singurul si unicul cult al credintei si iubirii fata de Dumnezeul Preaianlt ,Tatal,Fiul si Duhul Sfant .
Oamenilor nu li se mai spune despre ceea ce vor pati daca pacatuiesc si anume ca omul pacatos daca nu se intoarce la neprihanire va ajunge intre cei rai si judecata de pe urma a lui Dumnezeu pentru el va fi dupa trairea vietii lui de aici de pe pamant.
Nu vreau sa va sperii ,dar acesta este adevarul si nu uitati de darul Duhului Sfant al " fricii fata de Dumnezeu " pentru ca de la acest dar vin toate celelalte .
Ce este aceasta viata decat o pregatire a noastra a Neamului omenesc pentu fericirea trairii in Imparatia Lui Dumnezeu ca Neam creat de Dumnezeu , a fericiri trairii alaturi de sfintii si de ingerii Lui Dumnezeu.
Biserica se indreapta spre cultul omului si al celor ale acestui pamant ,umpland calendarele cu sfinti consacrati ca pe banda rulanta, uitand ca sfintenia este nu numai o traire ci si o binecuvantare cereasca .
Vai voua preotilor care conduceti omul pe drum greu si anevoios ,ca lin si drept este drumul catre Hristos.
Vai voua preotilor care sunteti ceea ce sunteti doar pentru o viata si un trai sigur si linistit ,uitand ca preotia este o vocatie si ca nu poti sluji pe Dumnezeu decat indepartat de cele lumesti si anume de bogatiile acestei lumi .
Preotul nu este preot doar la altar ci peste tot si acela care nu i-a in consideratie preotia Lui Hristos nu poate fi numit preot , pentru ca Hristos nu a stat doar in sinagogi , ci Hristos a mers printre oameni si acolo unde este bogatie chemandu-i pe aceia la saracie si acolo unde este saracie chemandu-i pe aceia la bogatia celor sfinte din ceruri .
Preotul nu este preot doar la Biserica , el trebuie sa umble printre oameni cu case si cei fara de casa si printre cei credinciosi dar si printre cei fara de credinta si printre cei pacatosi si printre cei curati cu inima .
Lasati coroanele de lauri ale acestui pamant ca nimic dintre acestea nu veti lua cu voi , faceti-va cununi ce le veti purta in cerurile Imparatiei Lui Dumnezeu , cununa vietii fara de prihana a slujirii Lui Dumnezeu ,in iubire fata de Dumnezeu si fata de aproapele vostru .
Neamul vostru sa va fie tot omul si iubirea voastra primita de la Dumnezeu sa nu o tineti ascunsa doar pentru voi ,ci daruiti-o intregii lumi .
Dumnezeu sa fie cu voi !

02 Noi 2012, 12:50
Profil WWW
Preot

Locaţie: Ploiesti
Non sum dignus scrie:
Uluitor

Eu cred ca ori dumneavoastra nu ati inteles bine, ori persoanele respective va dezinformeaza.

Un catolic nu numai ca nu poate da asemenea dispense, la colt de stada. Părăsirea Bisericii Catolice înseamna schisma, iar unui catolic nu-i este ingaduit sa indemne pe cineva la asemenea situatie.

Daca o persoana paraseste BC, din diferite motive, o face pe propria raspundere si ... nu poate da vina pe vreun preot catolic care i-ar fi dat asemenea sfaturi...

In asemenea cazuri, chiar daca ar fi existat - sa admitem doar de dragul discutiei -totusi, marturia unui ex-catolic, impotriva unui preot catolic, mi se pare ridicola.

03 Noi 2012, 23:33
Preot

Locaţie: Ploiesti
Rafael scrie:
Oare nu preotii au rupt legamantul sfant al unei singuri Biserici apostolice crestine ?
Ca se numesc preoti ortodocsi sau catolici si unii si ceilalti s-au rupt de misterul jertfelnic al Mantuitorului ,inoculandu-le oamenilor impresia ca a fi ortodox este mai bine sau a fi catolic este mai bine.
Ce sa mai spun de protestanti sau neoprotestanti ...

Domnule Rafael, ce cautati intr-un forum catolic?
Va risipiti energia.

03 Noi 2012, 23:39
Membru activ

Parinte scriu si imi " pierd energia pentru ca sunt catolic in sensul cuvantului ,pt.ca asa m-am nascut crestin si asa am fost botezat in ritul latin al confesiunii catolice si imi doresc din tot sufletul ca ,credinta mea sa fie numita asa cum apostolii au lasat-o spre eternitate ,numita doar credinta crestina si spunand spre sfarsitul actului de credinta ,cred in Una Sfanta Biserica Apostolica crestina .
Ca vorbim de termenul de catolic sau ortodox aici este altceva , dar oamenii trebuie sa stie adevarul pe care eu l-am cunoscut si l-am studiat mai inainte de a scrie .
Un preot cu adevarat al Lui Cristos , nu trebuie sa se teama de nimic atata timp cat el este preot ca si vocatie , pentru ca preotia Lui Cristos este o vocatie ,un dar sau mai bine spus un har .
Cand discutam de profesia preot atunci toate se schimba.
Ce vina am eu ca Biserica a fost scindata de preoti parinte ?
Eu doar spun ceea ce spun lasandu-ma calauzit de energia care este in mine ,energia necreata .
Duhul Sfant este peste noi in eternitate si El nu s-a revelat doar sfintilor apostoli ,Duhul Sfant lucreaza acum si in pururea si in toti vecii vecilor.Amin
Vreti sa strig din toate puterile mele catre Bisericile crestine ca si confesiuni ,fratilor uniti-va in Duh Sfant ?
Am facut-o si o fac si o voi face , dar asa cum sunt eu acum la starea mea de crestin laic .
Cine oare a auzit glasul meu sau cine oare a citit cuvintele scrise de mine ?
Odata un preot cardinal romano-catolic mi-a spus de ceea ce eu nu credeam vreodata ca voi face , ca voi vorbi Bisericii , nestiind ca ceea ce el a primit ,eu voi avea vreodata vrednicia sa primesc .
Daca Dumnezeu nu m-ar fi salvat acum eram doar o umbra pe acest pamant .
De aceea spun incontinu "Doamne nu sunt vrednic sa intri sub acoperamantul meu , dar spune numai un cuvant si se va tamadui sufletul meu ".
Parinte , cine este vrednic dintre noi oamenii de fagaduintele Lui Cristos ?
Ma uit si ma vad pe mine nevrednic si " plang " uitandu-ma in jurul meu vazand multe "umbre ".
Nebunia acestui sfarsit de an 2012 , al interpretarii unui calendar mayas care ar arata un sfarsit al acestei ere.,poate are si ceva bun ca efect , aceea ca poate oamenii se vor indrepta cu fata si cu inimile catre cele sfinte ale Imparatiei Lui Dumnezeu , catre PreaInaltul cerurilor Dumnezeu al universului.
Va aduceti aminte parinte Ivan cand pe timpul sfantului Francisc de Assisi ,papa de atunci Inocentiu al III - lea a avut un vis cum ca s-ar zdruncina tare Biserica gata gata sa se darame si vede un om intr-o haina simpla care tinea Biserica dreapta si cand s-a apropiat sa vada cine era ,acela era tocmai sfantul Francisc.
Francisc un laic pana atunci , caruia Duhul Sfant i se revela si pe care preotii il vedeau ca pe un nebun , dar acea nebunie era asemanatoare cu cea a sfantului Ilie prorocul , era " nebunia " Iubirii sfinte , nebunia daruririi de sine pentru aproapele tau , era nebunia de a trezi Biserica din pacatele ei ,din greselile ei si din ratacirile ei .
Francisc a marturisit voia Lui Dumnezeu , aceea ca preotul trebuie sa uite de cele lumesti si sa se dedice cu totul Bisericii Lui Cristos ,a slujirii Lui Dumnezeu intru totul .
Vremurile acelea se intorc acum parinte , ca daca nu s-ar intoarce Biserica s-ar darama si vai noua ca nu am ascultat glasul Domnului.
Este extraordinar indemnul unei reevanghelizari din Biserica Catolica ,dar cum , cu aceleasi vechi haine ,scorojite si mancate de moliile prigonitorilor si ispititorilor ?
Este peste intelegerea mea si a dumneavoastra preoti ai Bisericilor ceea ce va veni ,fiind neputinciosi in fata slavei si maretiei Lui Dumnezeu si a voii Lui marturisita prin alesii Lui .
Daca Sfantul Francisc a reasezat si reparat Biserica din acele vremuri , acum Biserica va fi zdruncinata din temelii ca si cum sufletele sfintilor apostoli ar striga catre Domnul Dumnezeul nostru Isus Cristos cerand acest lucru .
In orgoliul nostru uman am uitat ca Biserica este intemeiata de Cristos pe temelia sfintilor apostoli si ei sunt lastarele Lui Cristos si ca nimic nu trebuia schimbat din ceea ce ei au lasat .
In timp unii care i-au urmat s-au lasat amagiti ca vad lumina , dar au vazut lumina lucifera ,amagiti fiind de lucifer si acolitii lui , cel viclean si amagitor , au vazut o lumina in ceata ,tatal minciuni cum mai este numit lucifer a amagind pe oameni cu cele ale acestei lumi deparatndu-i de cele sfinte ale Imparatiei Lui Dumnezeu pe preotii si pe multi altii.
Lumina Lui Cristos este clara si strapunge intunericul si intunericul a devenit lumina .
Ce spun eu sunt acestea ,ura trebuie transformata in iubire , razboiul oprit cu pace , cearta transformata in impacare , omul pacatos transformat in neprihanit ,asa cum omul pacatos a fost reanviat prin Cristos intru sfintenie prin jertfa Lui sfanta.
Vremurile de inceput acum se vor intoarce .
Copacul nu va fi altoit ,putrezicimea lui va fi oprita cu totul si din radacinile lui vor iesi lastarele credintei cele vechi si sfinte ce au fost astupate pana acum de pamantul spurcat de lucifer si acoliti lui .
Lastarele cele sfinte vor resfinti pamantul cel vechi si se vor inalta spre lumina cea adevarata , catre Dumnezeul Universului.
Acesta este adevarul parinte , energia despre care ironic vorbeati nu este a mea , eu sunt doar o licarire mica ,foarte mica . Acea energie ce imi cuprinde fiinta este peste putinta mea ca om si peste vrednicia mea ca si credincios ,glasul meu cand vorbesc acestea nu este al meu si cuvintele ce le scriu nu sunt de la mine .
Daca gresesc in ceea ce spun il rog pe Dumnezeu sa-mi ia viata acum in acest moment si daca adevar scriu il rog pe Dumnezeu sa ii ierte pe aceea care nu au credinta inca in a crede in cuvintele ce le-am scris .
Dumnezeu sa fie cu noi !

05 Noi 2012, 12:40
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Rafael scrie:
Ce spun eu sunt acestea ,ura trebuie transformata in iubire , razboiul oprit cu pace , cearta transformata in impacare
spuneti bine, dar...
ca sa fie cu folos, trebuie sa insotiti spunerea cu puterea exemplului personal

numai ca prin mesajul anterior ii ridicati pe credinciosii de rand impotriva preotilor!!!

Rafael scrie:
...
Vai voua preotilor care conduceti omul pe drum greu si anevoios...

08 Noi 2012, 10:57
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul