Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Casatoria cu un catolic dupa divortul de un protestant? 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Casatoria cu un catolic dupa divortul de un protestant?
Numele meu este Anca.Am primit botezul ortodox,cand aveam 3 ani,parintii mei au trecut la protestanti(baptisti).Am crescut atat cu religia baptista,cat si cea ortodoxa.Parintii mei,baptisti frecventau atat biserica ortodoxa,cat si cea baptista.M-au invatat sa-l caut pe Dumezeu,fara sa tin cont de biserica in care intru.La 19 ani am facut botezul la protestanti,iar apoi casatoria cu un protestant.Dupa 3 ani am divortat.Am fost exclusa din cult.Mai tarziu,l-am cunoscut pe prietenul meu,el este romano-catolic.Am inceput sa mergem impreuna la o biserica catolica,si trebuie sa recunosc ca m-am simtit minunat.Pana atunci nu intrasem intr-o biserica catolica,dar am descoperit linistea.De aproximativ 2 ani mergem la liturghie la o biserica catolica din Timisoara.
Am discutat despre casatorie,despre familie,dar mi-a fost teama sa-l intreb daca se va putea ca noi sa fim cununati in fata lui Dumnezeu,intr-o biserica catolica.Daca se mai poate face ceva.As vrea sa intorc timpul inapoi,dar nu am cum sa repar trecutul.Dumnezeu poate sa iti ofere totul,dar nu intoarce timpul inapoi.Ce sanse mai avem sa fim uniti in casatorie?Ne dorim si copii,cine nu isi doreste, si as vrea ca ei sa creasca in BISERICA CATOLICA.Mai am multe de invatat,dar cu cat cunosc mai mult,cu atat simt ca aici imi este locul.
M-am rugat mult la Dumnezeu pentru iertare,caci am gresit casatorindu-ma in felul in care am facut-o,insa din pacate nu pot schimba trecutul.
Ati putea crede ca imi doresc aceste lucruri din dragoste pentru barbatul de langa mine,dar nu este asa.Am facut deja un botez,pentru un sot,iar apoi am suportat consecintele.Familia fostulul meu sot(protestanti),imi spuneau ca eu sunt o femeie 'din lume',pentru ca nu am fost indoctrinata in cultul protestantiilor,pentru ca parintii mei m-au lasat sa aleg.Banuiesc ca stiti cum sunt aproape obligatii copii pentricostalilor si baptistilor sa adopte religia parintiilor.
Credinta mea in Dumnezeu exista,iar acest lucru este cel mai important.
As fi putut sa-l caut pe preotul bisericii la care mergem in prezent,dar am ales sa scriu intati aici,si imi este atat de teama de ceea ce ati putea sa imi scrieti.Poate nu am postat subiectul unde trebuia,dar doresc raspunsul unui preot.Va multumesc.

11 Iul 2010, 21:59
Membru Senior

Mesaj Re: Casatoria cu un catolic dupa divortul de un protestant?
Lăudat fie Isus!
ancuta240783 scrie:
As fi putut sa-l caut pe preotul bisericii la care mergem in prezent,dar am ales sa scriu intati aici,si imi este atat de teama de ceea ce ati putea sa imi scrieti.Poate nu am postat subiectul unde trebuia,dar doresc raspunsul unui preot.Va multumesc.

Bine ai venit, Anca!

Cel mai bine ai fi făcut dacă ai fi încercat să vorbeşti cu preotul de la biserica pe care o frecventaţi.
Bănuiesc că de aceea ai început cu acest forum pentru că eşti oarecum protejată de un anonimat care nici aşa nu te ajută la nimic.
Tu cam ştii care e situaţia; aşadar încearcă să vorbeşti cu acel preot.

12 Iul 2010, 02:34
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
vorbeste cu preotul catolic!
din ce parohie esti?

teoretic, casatoria neo-protestanta nu este recunoscuta drept casatorie de BC...

12 Iul 2010, 07:36
Membru Senior

MariaB scrie:
teoretic, casatoria neo-protestanta nu este recunoscuta drept casatorie de BC...

Baptistii sunt considerati protestanti din punct de vedere istoric si asta datorita ca prima biserica a fost infiintata in 1609 la Amsterdam de John Smyth. http://en.wikipedia.org/wiki/John_Smyth ... inister%29

12 Iul 2010, 13:02
Membru Senior

ancuta240783 scrie:
Numele meu este Anca.Am primit botezul ortodox,cand aveam 3 ani,parintii mei au trecut la protestanti(baptisti).Am crescut atat cu religia baptista,cat si cea ortodoxa.Parintii mei,baptisti frecventau atat biserica ortodoxa,cat si cea baptista.M-au invatat sa-l caut pe Dumezeu,fara sa tin cont de biserica in care intru.La 19 ani am facut botezul la protestanti,iar apoi casatoria cu un protestant.Dupa 3 ani am divortat.Am fost exclusa din cult.Mai tarziu,l-am cunoscut pe prietenul meu,el este romano-catolic.Am inceput sa mergem impreuna la o biserica catolica,si trebuie sa recunosc ca m-am simtit minunat.Pana atunci nu intrasem intr-o biserica catolica,dar am descoperit linistea.De aproximativ 2 ani mergem la liturghie la o biserica catolica din Timisoara.
Am discutat despre casatorie,despre familie,dar mi-a fost teama sa-l intreb daca se va putea ca noi sa fim cununati in fata lui Dumnezeu,intr-o biserica catolica.Daca se mai poate face ceva.As vrea sa intorc timpul inapoi,dar nu am cum sa repar trecutul.Dumnezeu poate sa iti ofere totul,dar nu intoarce timpul inapoi.Ce sanse mai avem sa fim uniti in casatorie?Ne dorim si copii,cine nu isi doreste, si as vrea ca ei sa creasca in BISERICA CATOLICA.Mai am multe de invatat,dar cu cat cunosc mai mult,cu atat simt ca aici imi este locul.
M-am rugat mult la Dumnezeu pentru iertare,caci am gresit casatorindu-ma in felul in care am facut-o,insa din pacate nu pot schimba trecutul.
Ati putea crede ca imi doresc aceste lucruri din dragoste pentru barbatul de langa mine,dar nu este asa.Am facut deja un botez,pentru un sot,iar apoi am suportat consecintele.Familia fostulul meu sot(protestanti),imi spuneau ca eu sunt o femeie 'din lume',pentru ca nu am fost indoctrinata in cultul protestantiilor,pentru ca parintii mei m-au lasat sa aleg.Banuiesc ca stiti cum sunt aproape obligatii copii pentricostalilor si baptistilor sa adopte religia parintiilor.
Credinta mea in Dumnezeu exista,iar acest lucru este cel mai important.

Dupa cate stiu eu botezul baptist fiind facut chiar daca tu erai deja botezata valabil ortodoxa e un sacrilegiu.Iar casatoria ta baptista de asemenea nu este recunoscuta in Biserica Catolica.Daca tot esti din Timisoara poti sa mergi la Episcopia Romano-Catolica pentru sfaturi mai complete si mai competente.E pe strada Augustin Pacha numarul 4,aproape de magazinul Bega,straduta ce duce spre Piata Unirii,tel.+40(256)490081.Mergi cu toata increderea.Cu siguranta vei fi ajutata.
Asteptam vesti de la tine.

12 Iul 2010, 13:02
Membru Junior

Va multumesc, din suflet,pentru raspunsuri.Am sa merg sa aflu mai multe detalii cu privire la situatia mea.Sper sa primesc un rasapuns pozitiv.Este un drum lung,dar sunt pregatita sa-l urmez.

13 Iul 2010, 08:44
Membru Senior

Locaţie: Timisoara
ancuta240783 scrie:
Va multumesc, din suflet,pentru raspunsuri.Am sa merg sa aflu mai multe detalii cu privire la situatia mea.Sper sa primesc un rasapuns pozitiv.Este un drum lung,dar sunt pregatita sa-l urmez.

Du-te cu incredere in Dumnezeu si in Maica Sa !

19 Iul 2010, 12:09
Membru Senior

Locaţie: Suceava
ancuta240783 scrie:
Banuiesc ca stiti cum sunt aproape obligatii copii pentricostalilor si baptistilor sa adopte religia parintiilor.

Sincer ? NU stiam! Dar am primit raspunsul din postarea ta:

ancuta240783 scrie:
Parintii mei,baptisti frecventau atat biserica ortodoxa,cat si cea baptista.M-au invatat sa-l caut pe Dumezeu,fara sa tin cont de biserica in care intru.

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

22 Aug 2010, 16:13
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: Suceava
MariaB scrie:
casatoria neo-protestanta nu este recunoscuta drept casatorie de BC...

Interesant,
se ridica intrebarea:
O casatorie executata sub alta confesiune religioasa, prin prisma BC cum este vazuta? Curvie?

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

22 Aug 2010, 16:17
Profil YIM WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Abell scrie:
MariaB scrie:
casatoria neo-protestanta nu este recunoscuta drept casatorie de BC...

Interesant,
se ridica intrebarea:
O casatorie executata sub alta confesiune religioasa, prin prisma BC cum este vazuta? Curvie?
Doar casatoria in BO este recunoscuta de BC ca Sfanta Taina. Deci pentru orice alta confesiune din punct de vedere al unui catolic raspunsul este cel care l-ati dat.

22 Aug 2010, 18:33
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul