Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Intrebari adresate preotului 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Intrebari adresate preotului
Rafael scrie:

Ma intreb iarasi pentru a nu stiu a cata oare , care este Biserica Lui Cristos , cea catolica sau cea ortodoxa ?
Va intreb pe voi preoti si profesori de ambele confesiuni , daca va intreaba un copil neprihanit care este biserica Lui Isus Cristos , voi ce raspuns ii dati ?

Nu sunt nici preot, nici profesor. In schimb, mi-a randuit Dumnezeu alta bucurie: aceea de a fi tata. Deci, va raspund ca tata. Daca fiul meu sau fiica mea m-ar intreba care este Biserica lui Cristos, i-as raspunde asa:

"Biserica lui Cristos este aceea care:
1. este una (neimpartita). Mai exact, este acea Biserica in care exista unitate de credinta, unitate de guvernare si partasie in cele sacre.
2. este sfanta (curata). Mai exact, este acea Biserica din care in nicio epoca nu au lipsit oameni care sa traiasca in sfintenie, care pledeaza pentru o viata sfanta.
3. este universala. Mai exact, este acea Biserica ce a raspuns poruncii Domnului ei de a raspandi Evanghelia pe intregul pamant. Este Biserica ce se adreseaza tuturor oamenilor, saraci ori bogati, de orice gen, limba, cultura.
4. este apostolica. Mai exact, a fost inetmeiata de Isus pe apostoli, harul apostolic s-a transmis din generatie in generatie pana in zilele noastre, preda o invatatura apostolica.

Si acum, copile; stiind aceste lucruri, precum si acela ca numai acea Biserica ce are TOATE aceste patru insemne este Biserica lui Dumnezeu, cerceteaza si o cauta, iar din clipa in care ai s-o afli sa nu te lipsesti de ea, ca sa-ti fie tie bine in Cer si pe pamant!"

23 Dec 2012, 21:14
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4