Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Intrebari adresate preotului 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Intrebari adresate preotului
Nae scrie:
Lăudat fie Isus!
cata scrie:
Cititi va rog mai exact mesajul (sau mesajele mele). Cum am mai spus, nu exista diferente in ceea ce priveste Sfanta Treime intre ortodocsi si catolici, decat Filioque.
Repet prescurtat(după ce am recitit cât se poate de exact mesajele):
Ori aţi descris perfect Fillioque ori vă contraziceţi flagrant.
Cu alte cuvinte, cum aţi mai spus, nu există diferenţe în ceea ce priveşte Sfânte Treime între catolici şi ortodocşi,
nici în privinţa Fillioque.

P.S. Poate că va trebui să recitiţi dvs cu maximă atenţie ceea ce aţi scris.

Cum reiese din citat eu am scris "decat" nu "nici in privinta". Adica in afara de Filioque nu exista alte diferente.

23 Mar 2010, 19:03
Membru Junior

Buna ziua,
Este prima data cand scriu pe acest forum. Sunt ortodoxa, dar de cateva luni merg la biserica catolica din orasul meu. De multe ori vin impreuna cu sotul meu, si el ortodox.
Problema mea este ca ma simt tot mai atrasa sa continui sa vin la aceasta biserica, dar nu stiu daca acest lucru este ingaduit si corect. In acelasi timp, recunosc ca n-am indraznit niciodata sa-l intreb pe preotul catolic daca ne permite sa venim aici sau nu.
De aceea va adresez dvs. aceste intrebari: 1. Este bine oare sa continui, sau nu este ingaduit unui ortodox sa asiste la Sf. Liturghie catolica? 2. I se permite unui ortodox sa se spovedeasca la un preot catolic?
Va multumesc.

11 Dec 2012, 16:26
Membru Senior

Va raspund eu chiar daca nu sunt preot. Nu prea sunt pe aici pe forum preoti, doar Parintele Ivan. La Sfanta Liturghie poate participa orice persoana care doreste sa asiste, fie crestina sau nu. Biserica este pentru toti. Pentru spovedanie vorbiti cu preotul. Indrazniti, nu vi se va intampla nimic rau. Eu am fost botezata in Biserica Ortodoxa, iar acum sunt catolica.

12 Dec 2012, 15:00
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Michaela06 scrie:
Buna ziua,
Este prima data cand scriu pe acest forum. Sunt ortodoxa, dar de cateva luni merg la biserica catolica din orasul meu. De multe ori vin impreuna cu sotul meu, si el ortodox.
Problema mea este ca ma simt tot mai atrasa sa continui sa vin la aceasta biserica, dar nu stiu daca acest lucru este ingaduit si corect. In acelasi timp, recunosc ca n-am indraznit niciodata sa-l intreb pe preotul catolic daca ne permite sa venim aici sau nu.
De aceea va adresez dvs. aceste intrebari: 1. Este bine oare sa continui, sau nu este ingaduit unui ortodox sa asiste la Sf. Liturghie catolica? 2. I se permite unui ortodox sa se spovedeasca la un preot catolic?
Va multumesc.

Participarea la slujbe este fara oprelisti, iar acordul preotului nu este necesar. Dar in fond, din felul cum formulati intrebarile, as intelege mai degraba ca s-ar adresa unui preot ortodox decat unuia catolic.

In ceea ce priveste spovada, as fi mai degraba rezervat. Eu, daca as fi in continuare ortodox, nu m-as spovedi unui preot catolic, afara de cazul unei stari subrede de sanatate, cand un preot ortodox ar fi de negasit si as risca sa mor nespovedit. Una e asistarea la Sf Liturghie, alta este comuniunea in cele sacre. In prezent, particip (chiar relativ frecvent) la slujbe ortodoxe, dar nu ma spovedesc si nu ma impartasesc la preoti ortodocsi. Cred eu ca un asemenea relativism confesional nu ar fi pe placul Domnului meu.

Ceea ce nu mi-e clar, in cazul dv, este de ce nu luati in considerare revenirea la catolicism ? Pare ca exista o miscare in inima dv, de ce nu-i dati curs ? Nu ar fi aceasta rezistenta la Spiritul Sfant ? Ce anume va impiedica ?

13 Dec 2012, 00:52
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Non sum dignus scrie:
. In prezent, particip (chiar relativ frecvent) la slujbe ortodoxe, dar nu ma spovedesc si nu ma impartasesc la preoti ortodocsi. Cred eu ca un asemenea relativism confesional nu ar fi pe placul Domnului meu.

?

De curiozitate: de ce participati relativ frecvent la slujbe ortodoxe - din cate va stiam erati un catolic traditionalist ?

14 Dec 2012, 07:52
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
anam scrie:

De curiozitate: de ce participati relativ frecvent la slujbe ortodoxe - din cate va stiam erati un catolic traditionalist ?

Din obligatie. Spre deosebire de dv, care inteleg ca sunteti descendenta unei familii catolice, eu sunt un catolic convertit. Toate rudele mele, fara nicio exceptie (si sunt multe !) sunt ortodoxe (cel putin formal). Cand are loc un botez, o cununie, o inmormantare sau o panahida, nu pot sa nu fiu prezent.

14 Dec 2012, 15:28
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
anam scrie:

Din obligatie. Spre deosebire de dv, care inteleg ca sunteti descendenta unei familii catolice, eu sunt un catolic convertit. Toate rudele mele, fara nicio exceptie (si sunt multe !) sunt ortodoxe (cel putin formal). Cand are loc un botez, o cununie, o inmormantare sau o panahida, nu pot sa nu fiu prezent.

A, am inteles. Mersi.

16 Dec 2012, 17:21
Membru Senior

Michaela06 scrie:
Buna ziua,
Va multumesc.

1. da

2.
Spovada in BC nu poate tine loc de spovada in BO!
(decat in extremis, dupa cum s-a spus mai sus)
Daca doriti spovada pentru a va impartasi in BC, aceasta inseamna ca doriti sa va integrati intr-o comunitate catolica.
Vorbiti cu un preot din comunitate si faceti cum va va spune.

17 Dec 2012, 14:26
Membru Junior

In primul rand, va multumesc pentru raspunsuri. E adevarat, cineva a intuit exact, exista o anumita "miscare" in inima mea, dar nici eu nu stiu deocamdata care este cauza ei si care va fi efectul final. Ma intrebati de ce nu-i dau curs, ei bine, cred ca este un lucru destul de dificil,in primul rand avand in vedere ca familia este 100% ortodoxa. In al doilea rand, fiind, dupa parerea mea, o decizie foarte delicata si importanta, este nevoie de timp, pentru ca nu as vrea sa ma invinuiesc vreodata (eu insami, in primul rand, poate si altii) de superficialitate. De asemenea, mai intervine un fel de teama fata de ceva ce nu cunosc prea bine la ora actuala. E adevarat si in legatura cu spovada, n-ar fi fost normal sa ma spovedesc la un preot catolic, ortodoxa fiind; raspunsurile primite m-au luminat- va multumesc inca o data.

17 Dec 2012, 17:00
Membru activ

Canoanele celor doua biserici interzic spovada si impartasania la alt cult ,dar acestea sunt legi bisericesti .
Ma intreb iarasi pentru a nu stiu a cata oare , care este Biserica Lui Cristos , cea catolica sau cea ortodoxa ?
Va intreb pe voi preoti si profesori de ambele confesiuni , daca va intreaba un copil neprihanit care este biserica Lui Isus Cristos , voi ce raspuns ii dati ?
Asta este nebunia omului , sa traiasca impreuna si totusi despartiti ca si cult sau credinta.
Niciodata un preot de alt rit si confesiune nu te va spovedi si impartasi daca tu ii marturisesti confesiunea ta ce difera de cea la care esti participant,pentru ca asa a invatat teologul preot sau profesor.
Surpriza mea a fost sa aud ca mai sunt preotii ortodocsi si catolici care trec peste aceste legi dogmatice .
Dumnezeu stie cel mai bine ce este drept si ce nu .

Am trecut peste " Apocalipsa comerciala " si nu s-a schimbat nimic ,omul tot este amagit de om .
Sfarsitul acestei vieti numai Tatal din ceruri o stie si nici macar un inger nu o poate prevesti, dar sfarsitul despartii bisericii crestine in atat de multe confesiuni , omul cu ajutorul Cel Sfant al Lui Dumnezeu il poate provoca si implini , pentru ca aceasta durere purtata de oameni de aproape 1000 de ani va lua sfarsit si unitatea in adevar va uni omul in spirit si trup si biserica Lui Cristos va fi Una singura .
Preotii ,profesorii si parintii nu vor mai fi pusi in fata unui fapt care nu va mai exista dand explicatii puierile si nejustificative copiilor.
Sarbatoarea Nasterii Domnului care este atat de aproape . este un moment de meditatie pentru orice om , de la preot la mirean , de la parinte pana la copil , ca voi sa stiti cum sa discerneti binele de rau ,graul de neghina , ca sa fiti vrednici de fagaduintele Lui Cristos , ca pe urma sa Imparatiti impreuna Cu Isus Cristos in Imparatia cea vesnica .
Amin

23 Dec 2012, 19:32
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul