Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Intrebari adresate preotului 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Intrebari adresate preotului
Datorita faptului (imbucurator, dealtfel) ca s-au inmultit firele de discutii in forumul nostru, si nu reusesc sa urmaresc mereu noile intrebari care apar in forum, intrebari care ar astepta un raspuns (relativ urgent) din partea unui preot catolic, v-as propune sa adresati in acest topic aceste propuneri, avand totodata rugamintea si bucuria de a interveni si alti preoti catolici pentru a da raspunsuri cat mai precise.

Ramane valabil principiul ca pentru aspectele privitoare la raporturile dumneavoastra cu preotul paroh (si nu numai), pozitia si parerile parohului primeaza in fata oricaror solutii propuse in aceste discutii.

Desigur, nu e nimic rau, ba chiar ar fi de asteptat, ca si alti membri ai forumului intervin in discutie.

13 Dec 2009, 18:55
Membru Senior

Mesaj Re: Intrebari adresate preotului
Lăudat fie Isus!
Pr. Ivan O. Radu scrie:
Datorita faptului (imbucurator, dealtfel) ca s-au inmultit firele de discutii in forumul nostru, si nu reusesc sa urmaresc mereu noile intrebari care apar in forum, intrebari care ar astepta un raspuns (relativ urgent) din partea unui preot catolic, v-as propune sa adresati in acest topic aceste propuneri, avand totodata rugamintea si bucuria de a interveni si alti preoti catolici pentru a da raspunsuri cat mai precise.
Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!

13 Dec 2009, 23:21
Membru Senior

Intrebare pe care o am de mult. Exista in Romania un magazin catolic online cu obiecte de cult (statui, icoane etc) ?
Am gasit si raspunsul. NU. Toate statuile de la Libraria Sf.Iosif se aduc la comanda din Italia.

31 Dec 2009, 02:28
Profil YIM
Membru Senior

Intrebare grea adresata, peotilor si doctorilor in teologie.

Cum interpretati Geneza 6:6 ?

12 Mar 2010, 16:14
Profil YIM
Preot

Locaţie: Ploiesti
Gigi Becali scrie:
Intrebare grea adresata, peotilor si doctorilor in teologie.

Cum interpretati Geneza 6:6 ?

Dar dumneavoastra cum interpretati?

12 Mar 2010, 18:46
Membru Senior

Eu am o interpretare, dar mai astept sa vad si altele. Cine are credinta va gasi interpretarea corecta. E chestie de credinta (nu merge cu creierul).
Era simplu (ca orice problema dupa ce a fost rezolvata :mrgreen: ) este primul act de cainta pe care-L face Domnul pentru omul ratacit. Si dvs. faceti asta si credeam ca va dati seama. Nu-i bai, ca nu am pretentia sa le stiti pe toate.

Ultima oară modificat de Gigi Becali pe 14 Mar 2010, 21:13, modificat 1 dată în total.

12 Mar 2010, 19:17
Profil YIM
Membru Senior

A doua intrebare. Cuvantul ,,purcede'' din textul crezului nu implica cauzalitate (scuzati cacofonia) ? Cum mai devine situatia aici ?

Eu in loc de ,,cred in Spiritul Sfant, Domnul si de viata datatorul care de la Tatal si de la Fiul pucede.." as modifica in ,, cred in Spiritul Sfant care este spiritul Fiului care impreuna cu Tatal sunt acelasi Dumnezeu (una suntem)'' sau ceva asemanator. Sau daca nu, trebuie explicat in mod explicit explicat ca se exclude intelesul cauzalitatii in textul crezului (iar ,,purcede'' este echivalent cu a se trimite pe El insusi). Altfel apare un Dumnezeu cauzat si nu poate exista asa ceva.

14 Mar 2010, 21:12
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
,, cred in Spiritul Sfant care este spiritul Fiului care impreuna cu Tatal sunt acelasi Dumnezeu (una suntem)'' sau ceva asemanator.

Aici e problema, Duhul Sfant nu este spiritul Fiului (daca inteleg bine interpretarea dvs.), ci este o Persoana egala cu Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul. Impreuna formeaza Sfanta Treime. Pentru Fiul este nastere, iar pentru Sfantul Duh este purcedere, singura diferenta dintre cele doua Persoane. E valabil si pentru ortodocsi si pentru catolici (bineinteles, afara de purcederea Duhului).

14 Mar 2010, 22:26
Membru Senior

L[udat fie Isus!
cata scrie:
Gigi Becali scrie:
,, cred in Spiritul Sfant care este spiritul Fiului care impreuna cu Tatal sunt acelasi Dumnezeu (una suntem)'' sau ceva asemanator.

Aici e problema, Duhul Sfant nu este spiritul Fiului (daca inteleg bine interpretarea dvs.), ci este o Persoana egala cu Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul. Impreuna formeaza Sfanta Treime. Pentru Fiul este nastere, iar pentru Sfantul Duh este purcedere, singura diferenta dintre cele doua Persoane. E valabil si pentru ortodocsi si pentru catolici (bineinteles, afara de purcederea Duhului).
Într-adevăr, aici e problema!
Dacă Duhul Sfânt nu e duhul Fiului, atunci care duh o fi al Lui? Care duh poate fi mai sfânt decât Duhul Sfânt, că mai puţin sfânt n-are cum să fie specific/propriu lui Dumnezeu?

14 Mar 2010, 22:47
Membru Senior

Ma refeream la cuvantul ,purcede''. Teza ortodoxa cum ca Isus nu ar avea Duh Sfant ci un Duh uman (obisnuit, creat ca al nostru) o stiu. Ori trebuie explicat mai bine in catehism in sensul de a nu se intelege cauzalitate (intrucat nu exista un Dumnezeu cauzat) ori modificata propozitia respectiva. Eu inclin mai mult pentru denumirea Spirit Sfant. Se face des confuzia intre energetica corpului (aura de lumina, caldura, unde radio etc care dispar odata cu oprirea motorului) si spirit. Notiunea de Duh sugereaza mai mult energetica corpului (abur; etc).

Energetica corpului e una iar spiritul e alta (este supraconstiinta si nu dispare). Clar vazatorii asa credeau dar cate lucruri nu se credeau gresite ? Spalarea pe maine de ,,pacate'' e numai una, pt. ca nu se inventase microscopul iar oamenii credeau ca orice e rau, inclusiv bolile mainilor murdare sunt datorate pacatului, si de aici credinta gresita (eu nu le zic erezii, pentru ca sunt datorita posibilitatii de cunoastere limitata a omului) ca a te spala de pacate este echivalent cu a face baie.

14 Mar 2010, 23:52
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul