Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Preoţi puşi pe grevă ! 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Preoţi puşi pe grevă !
Se poate întâmpla ca preoţii catolici să se contamineze de la cei ortodocşi şi de la lume cu morbul democraţiei şi năravul luptei sindicale. În Africa Centrală preoţii au făcut o grevă de o zi pentru a protesta împotriva unei decizii a Vaticanului de a-l schimba din funcţie pe primatul acestei ţări, arhiepiscopul Pomodino, în vârstă de 54 de ani, care, în urma unei anchete conduse de Congregaţia pentru Evanghelizarea Popoarelor, s-a caracterizat prin "o atitudine morală care nu a fost întotdeauna în conformitate cu hotărârea sa de a-L urma pe Cristos în castitate, sărăcie şi ascultare". O exprimare diplomatică a adevărului că excelenţa sa a practicat curvia. Ei bine, ceea ce îi supără pe preoţii din această ţară este că Vaticanul nu a binevoit să-i consulte asupra acestei demiteri, motiv pentru care au făcut grevă. Explicabil, având în vedere că, potrivit raportului de anchetă, înalt preasfinţitul Pomodino a fost departe de a fi singurul cu probleme serioase pe la porunca a 6-a pe-acolo, în realitate un număr semnificativ (nedezvăluit) de preoţi având femei şi copii.

De notat că predecesorul inalt preasfintitului a fost şi el demis, în 2007, pentru motive asemănătoare, chiar în timpul vizitei ad limina la Vatican.

Surse:
http://www.africanews.com/site/CAR_Cler ... ages/25091
http://www.google.com/hostednews/afp/ar ... N8BgJiHofw

http://www.catehism.ro

30 Mai 2009, 07:07
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Re: Preoţi puşi pe grevă !
Nu am mai citi de mult ceva asa de hazliu. In porunca 7 din decalogul ortodox scrie sa nu preacurvesti (adica sa nu fie prea mult). :lol: :lol: :lol:

25 Aug 2009, 23:41
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Gigi Becali scrie:
Nu am mai citi de mult ceva asa de hazliu. In porunca 7 din decalogul ortodox scrie sa nu preacurvesti (adica sa nu fie prea mult). :lol: :lol: :lol:
este o interpretare

verbul ebraic este Nun+Aleph+Fe
care inseamna "a comite adulter"
se refera la "femeie stricatoare de casnicii"

deci, porunca face trimitere la a nu aduce atingere institutiei familiei
adica sotul sa nu caute gratiile altei femei

iar porunca "sa nu ravnesti la femeia altuia" nu se refera si la femeia care nu este a altuia

26 Aug 2009, 07:43
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nici nu-mi vine sa cred ca 300 de preoti austrieci pot sustine asemenea aberatii.

http://www.catholicculture.org/news/hea ... .org%29%29

15 Iul 2011, 08:26
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
anam scrie:
Nici nu-mi vine sa cred ca 300 de preoti austrieci pot sustine asemenea aberatii.

Cel mai puţin ar trebui să se mire arhipăstorul lor, card. Schonborn, cunoscut pentru Liturghiile sale cu balonaşe şi clovni, pentru sprijinirea publică a unor închipuite apariţii ale Sf Fecioare şi pentru multe alte lucruri în răspăr cu Biserica, pentru care a primit dojană apostolică, dar fără succes. Sunt roadele unui învăţământ teologic modernist, în care criteriile de selecţie ale candidaţilor au fost oricare altele decât credinţa şi vocaţia. Sunt roadele refuzului de a accepta consacrarea unor episcopi tradiţionalişti, precum padre Wagner, rejectând astfel pe cei investiţi de Papa. Episcopatul din Austria este, de ani de zile, într-o schismă nedeclarată, neadaptându-se noii reforme prin promovarea tradiţiei impulsionate de Sanctitatea Sa. De ce ar fi card Schonborn aşa de şocat, când, de fapt, colaboratorii săi care, la întrebarea: "îmi făgăduieşti mie şi urmaşilor mei ascultare şi respect ?" au răspuns "făgăduiesc !" nu fac decât să copieze modelul de neascultare de la un nivel mai sus ? Într-o dieceză, e normal ca preoţii să asculte de episcopul lor atâta cât ascultă acesta de Papa.

15 Iul 2011, 12:05
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti, Romania
anam scrie:

Unele propuneri sunt binevenite, altele n-au nici un sens.

16 Iul 2011, 15:39
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: timis
anam scrie:

Acestia nu mai sunt preoti catolici.

17 Iul 2011, 12:18
Profil YIM
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
De ce ar fi card Schonborn aşa de şocat, când, de fapt, colaboratorii săi care, la întrebarea: "îmi făgăduieşti mie şi urmaşilor mei ascultare şi respect ?" au răspuns "făgăduiesc !" nu fac decât să copieze modelul de neascultare de la un nivel mai sus ? Într-o dieceză, e normal ca preoţii să asculte de episcopul lor atâta cât ascultă acesta de Papa.

Din capul locului, spun clar: nu sustin nimic in legatura cu preotii austrieci si/sau Episcopii lor.

Dar am o nedumerire (sincer) in ceea ce priveste consistenta argumentului de mai sus.
Din cate imi amintesc, cardinalului Schonborn i s-a spus (la Roma): “when accusations are made against a cardinal, the competence (of judgement) rests solely with the Pope”.
Daca eu (nimeni) pot acuza un Episcop (cardinal in uniune cu Sfantul Scaun) de "nescultare", de ce n-ar fi legitim ca acelasi Episcop, sau oricare altul, sa nu asculte mai sus... de'adevaratelea?!

Pe noi insine nu ne judecam dupa aceleasi reguli pe care le impunem celorlalti?

18 Iul 2011, 14:08
Membru Senior

anam scrie:

Eu cred ca e mai serios decat pare. Sunt 300 din 4000, adica aproape unul in zece, iar ecoul starnit pe aici (peste garla) e mult mai mare decat ar fi de asteptat pentru un eveniment care (inca) nu a facut valuri in mass media.

18 Iul 2011, 14:21
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Rocinante scrie:
Dar am o nedumerire (sincer) in ceea ce priveste consistenta argumentului de mai sus.
Din cate imi amintesc, cardinalului Schonborn i s-a spus (la Roma): “when accusations are made against a cardinal, the competence (of judgement) rests solely with the Pope”.
Daca eu (nimeni) pot acuza un Episcop (cardinal in uniune cu Sfantul Scaun) de "nescultare", de ce n-ar fi legitim ca acelasi Episcop, sau oricare altul, sa nu asculte mai sus... de'adevaratelea?!

Pe noi insine nu ne judecam dupa aceleasi reguli pe care le impunem celorlalti?

Dacă tipul acesta de argument dv ar fi valabil, şi anume: plecând de la premiza că un cardinal nu poate fi judecat decât de Papa ajungem la concluzia că nu putem avea judecăţi morale despre cardinali, atunci permiteţi-mi să observ că premiza nu se bazează pe vreun privilegiu al cardinalilor, ci pe principiul mai larg că inferiorii nu pot face judecăţi morale asupra superiorilor. Prin urmare, având în vedere că în structura ierarhică a Bisericii laicii sunt inferiori preoţilor, rezultă că niciun laic nu poate face judecată morală asupra niciunui preot, în nicio situaţie. Prin urmare, legat de acţiunea celor 300 de preoţi noi nu putem decât fie să o aplaudăm, fie să o ignorăm în inima noastră, reprimând orice gând legat de aceasta, ca şi când nu am fi aflat.

Eroarea este confuzia dintre "judecată" în sens disciplinar şi "judecată" în sens moral. (Minora şi majora folosesc acelaşi cuvânt pentru concepte diferite, ceea ce anulează silogismul). Este plină Biblia şi istoria Bisericii de prooroci şi sfinţi care au înfierat relele obiceiuri ale preoţilor, arhiereilor ori stăpânilor seculari ai vremii, rămânând buni credincioşi, buni cetăţeni şi dovedind ascultare. Să nu confundăm ierarhia sau monarhia cu tirania. Nu de laici sicofanţi au nevoie preoţii şi episcopii noştri, ci de oameni care să aibă zel spre îndreptarea lucrurilor.

20 Iul 2011, 12:40
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul