Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Pentru apararea familiei asa cum o stim 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Pentru apararea familiei asa cum o stim
O petitie online internationala pentru problema de la CCR despre incalcarea eticii legale in presiunile exercitate pentru legalizarea uniunilor gay:
http://www.citizengo.org/en/fm/37263-co ... x-marriage

Poate fi semnata international.

23 Sep 2016, 10:36
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Pentru apararea familiei asa cum o stim
Imi amintesc ca, in urma cu cativa ani, in mai toate parohiile, cel putin in Bucuresti, se strangeau liste de semanaturi vizand definirea casatoriei ca uniune intre un barbat si o femeie. In urma acestei initiative, ar fi trebuit declansat un referendum. Dar, se pare ca acest efort nu a avut nicio urmare.
Si atunci, ce urmari sa aiba Citizen.go ? Nu vreau sa demobilizez, e foarte bine sa fie semnate asemenea petitii electronice. Pe de alta parte, trebuie sa ne fie clar ca nu asa pot fi rapusi Goliatii care conduc lumea. Schimbarea trebuie sa inceapa in plan spiritual si sa continue in plan politic. Cum planul spiritual este nevazut (desi "cunoscut dupa roade"), sa vedem ce se va intampla nou in planul politic. Deocamdata, vedem ca in Romania nu exista un partid crestin. Biserica nu se poate angaja la nivel de episcopat/presbiterat, in schimb s-ar putea angaja foarte bine la nivel de laicat. Misiunea politica este esentialmente a laicilor. Ati constatat vreo coagulare politica a laicatului crestin ? Eu, nu.

01 Oct 2016, 20:28
Membru Senior

Va inteleg perfect. Din ce am inteles petitia online semnaleaza deja niste nereguli (laice, etice) despre cum a fost tratata petitia.
Din punct vedere spiritual, moral, in societate, si eu am sentimente negative/depresive/paranoice, de cand a aparut in presa acel cuplu gay, un roman cu un american, casatoriti in USA dar aici nu, care in paralel cere, tot Curtii Constitutionale, sa li se legalizeze.."amorul". Si-au facut si poza, cu icoana in background, despre dreptul lor la fericire. Doi nefericiti. La propriu. Si manipulati, dupa parerea mea. Vibe-ul paranoiac spune ca acum CC va zice nu la ambele cereri parand ca impaca pe toata lumea. Ca daca ar modifica articolul despre casatorie pe traditionalisti ii jigneste pe gay. Daca le recunoaste astora legarura jigneste pe traditionalisti. Asa ca nefacand nimix pare ca a impacat ambele parti.
Dar in linkul de mai sus sunt semnalate nereguli de ordine legala, in respectarea democratiei, in modul de abordare al petitiei Pro Familia. Este cumva peste situatia sociala creata de cuplul gay care a venit cam la tanc sa fie asa mare dragoste. In plus.. sincer, cred ca ambii traiesc si vor trai in USA ca e mai bine acolo. De ce vin sa agite valurile pe aici? Asa ca ideatic cauz e in suspensie, dar legal, practic, dosarul Pro Familia a fost tratat neregulamentar. Si Al Capone a fost prins cu o greseala la impozit.. mai e speranta cred.

02 Oct 2016, 21:22
Membru

Locaţie: Ploiesti
Mi se pare o idee totalmente idioata petitia facuta...

Nu voi da alte detalii, doar voi pune o intrebare:

Ce preferati: ca un copil sa traiasca intr-o familie formata dintr-o femeie si un barbat dar care sa se ia la bataie si sa se certe si eventual sa mai bata si copilul... sau sa creasca intr-o familie cu parinti de acelasi sex care in majoritatea cazurilor ii ofera o educatie foarte buna?

Haideti, sa va vad, toti astia cu ochelari de cal.

09 Oct 2016, 15:23
Membru Senior

https://www.gotquestions.org/Romana/hom ... itate.html

11 Oct 2016, 15:48
Membru

Locaţie: Germania
Joana Sabbagh scrie:
Mi se pare o idee totalmente idioata petitia facuta...

Nu voi da alte detalii, doar voi pune o intrebare:

Ce preferati: ca un copil sa traiasca intr-o familie formata dintr-o femeie si un barbat dar care sa se ia la bataie si sa se certe si eventual sa mai bata si copilul... sau sa creasca intr-o familie cu parinti de acelasi sex care in majoritatea cazurilor ii ofera o educatie foarte buna?

Haideti, sa va vad, toti astia cu ochelari de cal.

Mie nu petiția mi se pare idioată, ci afirmația despre petiție. Adică nu, să nu greșesc, afirmația despre petiție nu e idioată, ci este inteligentă, dar e de o inteligență malefică. Totul e ca noi să nu ne lăsăm intimidați de asemenea afirmații și să cerem ajutorul lui Dumnezeu pentru ca să apărăm învățătura Bisericii.
Pentru mai multe informații, citiți despre studiile Prof. univ. Mark Regnerus (sociologie) de la universitatea din Texas. A documentat foarte bine cum cresc copiii în familiile unisex, comparativ cu ADEVĂRATA familie (formată din bărbat și femeie).
S-a scris despre el până acum pe catholic.org (site catolic american), pe mercatornet.com (site catolic australian).

Dacă nici aceste informații nu vă schimbă convingerile, înseamnă că ați apărut aici la noi pe forum cu o misiune corectă politic, și încercați să ne faceți propagandă neomarxistă.

Un cuplu unisex e din start ceva infertil. Asemenea cuplu poate avea copii doar distrugând o altă familie, de la care răpește acel copil prin diferite legi nedrepte. Sigur, există și varianta care profită de sărăcia extremă a unor femei, pe care le umilește, pentru ca să fie mame surogat (adică femeie transformată în obiect reproducător), sau se prezintă câte un caz extrem: mamă drogată sau delincventă, care a fost decăzută din drepturi și hop, au apărut homosexualii salvatori sau lesbienele salvatoare și au rezolvat-o definitiv pe biata femeie, luându-i copilul. Pe baza câtorva cazuri extreme, se încearcă apoi să se impună în mentalitatea oamenilor o justificare a adoptării de copii de către cupluri homosexuale.
Să nu uităm un lucru: un copil are nevoie și de mamă și de tată, pentru ca să crească normal. Adopția nu e dreptul cuplului unisex, ci e dreptul copilului de a crește într-o familie, cu mamă și cu tată.
Un copil dat (de parcă ar fi deja un obiect) unui cuplu unisex e un copil discriminat, prin faptul că e privat de mamă sau de tată.
Și este o altă iluzie să creadă cineva că un asemenea cuplu e fidel. Prin natura lor, relațiile homosexuale sunt extrem de înclinate spre infidelitate. Cei doi locuiesc împreună, dar fiecare își face de cap cu altcineva, iar din când în când își fac confesiuni reciproce. Este acesta un model de educație pentru copil ? (eu cred că așa ceva îl afectează psihic pe un copil cu mult mai grav decât diferite certuri într-o familie) Pentru mai multe informații, se poate citi cartea lui Virgiliu Gheorghe despre homosexualitate, e disponibilă la multe librării ortodoxe sau se poate comanda prin poștă.
Bineînțeles că românul și americanul au condiții de trai mult mai bune în America, dar ei se află în România cu o misiune. Ei trebuie să facă presiuni pentru crearea unui precedent, pentru ca modul lor de viață să fie acceptat oficial și în România ca fiind o căsătorie, iar majoritatea populației să fie forțată să accepte așa ceva.
Să nu ne amăgim, odată legiferată așa-zisa căsătorie unisex într-o țară, urmează îndoctrinarea copiilor în grădinițe și școli, cum că acesta ar fi un exemplu de urmat. O mulțime de categorii profesionale vor intra în conflict de conștiință sau vor suporta consecințe legale din cauza refuzului lor de a servi cupluri unisex (în America există florari, fotografi, cofetari, proprietari de săli care sunt dați în judecată de către cupluri unisex pentru că i-ar fi discriminat, sau un ofițer de stare civilă face închisoare pentru că nu a vrut să oficieze o asemenea căsătorie, sau în Anglia există proprietari de pensiuni care au fost dați în judecată pentru că nu au vrut să cazeze cupluri homosexuale). Sau gândiți-vă la profesorii care vor să-și trăiască efectiv credința și sunt forțați să-i învețe pe copii asemenea lucruri. În Europa de Vest există țări în care unui psihiatru creștin îi este interzis să-i explice unui homosexual că modul său de viață nu e bun și prin terapie, să îl readucă la o viață normală. De ce ? pentru că faptul că homosexualitatea poate fi vindecată prin psihoterapie dărâmă complet teza propagandistică conform căreia homosexualitatea ar fi înnăscută și deci de nevindecat.
Noi, dacă ne apărăm drepturile și reamintim învățătura Bisericii, înseamnă că purtăm ochelari de cal. Suntem insultați chiar și la noi pe forum pentru că vrem să trăim conform poruncilor lui Dumnezeu.

12 Oct 2016, 22:54
Membru

Locaţie: Germania
În sprijinul afirmațiilor mele am găsit și acest articol din site-ul www.culturavietii.ro : http://www.culturavietii.ro/2016/10/13/ ... si-sex-ii/

13 Oct 2016, 09:18
Membru Senior

Joana, fara ochelari de cal e mai bine da. Cum zici. Am mai cercetat.
LGBT e pentru mosici si incuiati bigoti.
Adevarul este LGBTTTQQIAA. sursa http://ok2bme.ca/resources/kids-teens/what-does-lgbtq-mean/
Lesbian
Gay
Bisexual
Transgender
Transsexual
Two-spirited
Queer
Questioning
Intersex
Asexual
Ally (acestia cred ca sunt sustinatorii care nu sunt gay cum e Cernea si prietena lui).
Dar acela este incomplet inca.
+ Pansexual
+ Agender
+ Gender Queer
+ Bigender
+ Gender Variant
+ Pangender
Si zici ca nu e psihologizare sau confundarea gandurilor unor oameni mai mult sau mai putin tineri si stampilarea acestor obsesii imaginative drept realitate?

Preferata mea mea "T" - two-spirited. :shock: De ce nu tri-spirited sau infinite-spirited?
Si "A" - "Asexual" deci nici neutru nu poti fi referitor la intrebarile de stabilire a identitatii sexuale.

Odata am vazut o bunica in metrou care se chinuia sa isi convinga nepotelul de 3 ani ca nu este catel. Deci cum va fi cand il vor intreba pe baietel ce este din lista aceea lunga si frumos colorata (curcubeul a fost ales ca sa fie friendly pentru copii, e clar)? Eu cred ca va alege culoarea si forma literei care-i place. Dar nu poti sa nu alegi, asta nu se poate. De ce? Ca e libertate!

19 Oct 2016, 11:38
Membru Senior

Am cautat mai jos ca two-spirited chiar era poetic...
Si chiar e!

Two-Spirited

Two-Spirited is a modern umbrella term used by some indigenous North Americans to describe gender-variant individuals in their communities, specifically people within indigenous communities who are seen as having both male and female spirits within them.

Adica samani/samanite? Sau.. spiritisti/care invoca spirite si ajung sa fie posedati pentru a vorbi cu lumea invizibila? Foarte mistic, dar ce treaba are asta cu sexul si identitatea sexuala?
:?: :?: :?: Important este ca exista o categorie pentru fiecare. Si presupun ca pe acolo e si una sa ii descrie pe bigoti deci avem si noi voie sa existam si sa avem o opinie.

19 Oct 2016, 11:46
Membru

Locaţie: Ploiesti
Orientarea sexuala a fiecaruia este problema persoanei respective. Bineinteles, nu sunt de acord cu cei care ies pe strada "haide ma, sa ne aparam drepturile", asta nu. Dar ei totusi o fac, si ii inteleg, pt oameni ca fkjdjskjd69 care urasc pur si simplu pe cei de alta orientare sexuala decat el/ea. Sa nu ajungem sa ii discriminam. Cred ca toti cei care au gandiri inapoiate (gandiri prin care nu suporta pe cei cu orientare sexuala diferita de a lor), sunt persoane frustrate. Dar sa nu facem afirmatii nefondate.

Si nu, gjfdkgfks69, iti amintesc ca Dumnezeu niciodata nu va uri pe cei de alte orientare sexuala decat noi. Dumnezeu ne iubeste pe toti. Dumnezeu nu uraste, dar eu... ii urasc din tot sufletul pt ca sunt oameni fara creier. Oameni care nu pot vedea mai departe de lungul nasului. De asta tara noastra e in rahat... pt discriminatori de genul asta.

03 Dec 2016, 19:16
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul