Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Pastorala divortatilor 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Slabiciune??? Asa se numeste acum dorinta de a intemeia o familie? Asa se numesc sentimentele sincere dintre doi oameni?
sigur ca nu
dar "dorinta de a intemeia o familie" cu sotul alteia, cam este!

maryam scrie:
nu poti cere unui om sa se condamne la singuratate pentru ca biserica, oricare ar fi ea, e rigida si aplica acelasi tratament pentru toti in numele unei egalitati false, in realitate
si totusi, de ce insisti sa fii catolica dupa reguli ortodoxe?
este ca si cand un ortodox tine postul de tip catolic insa in comunitate ortodoxa - "nu poti cere" unei comunitati sa isi schimbe regulile pentru fiecare in parte...
daca vrei sa faci parte dintr-o comunitate, ii respecti regulile
daca nu vrei sa respecti anumite reguli, nu faci parte din comunitate
eu asa gandesc

maryam scrie:
nu porti trata cu aspirina pe cel alergic la acidacetilsalicilic doar pentru ca acesta este tratamentul standard, fiindca il omori.
adica sunt femei "alergice" la barbatii necasatoriti?!?
sunt femei "alergice" la barbati in general, si fac cupluu cu alte femei - dar asta nu le da dreptul sa ceara Bisericii sa isi schimbe regulile ca sa le primeasca cu cuplu cu tot

maryam scrie:
candva, o slabiciune ca a mea il va lovi si pe cel care judeca...
de "slabiciuni" suntem cu toti "loviti"
asta nu inseamna ca nu putem lua o atitudine corecta

maryam scrie:
sacrificiul de dragul sacrificiului nu are nimic nobil; e prostie curata si ingamfare cat cuprinde.
corect
dar sacrificiul "de dragul" lui Dumnezeu este altceva

de ce insisti sa te casatoresti catolic dupa reguli ortodoxe?

20 Aug 2007, 11:31
Preot

Locaţie: Ploiesti

de ce insisti sa te casatoresti catolic dupa reguli ortodoxe?

Ultima oară modificat de Pr. Ivan O. Radu pe 20 Aug 2007, 20:30, modificat de 2 ori în total.

20 Aug 2007, 12:10
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Stimata Doamna MariaB, vulgaritatea dvs. ma lasa fara cuvinte, atat scrise cat si vorbite. Poate ca dvs. aveti experienta cu "sotul alteia"; eu, nu. Si nici alt gen de "incapatanari" pe care se pare ca le cunoasteti foarte bine din moment ce judecati cu atata convingere. Raspunsurile dvs. in afara de faptul ca ma lasa cu gura cascata, ma lasa rece in situatia in care am probleme cu mult mai serioase decat polemica cu dvs. Dumnezeu nu-mi va cere niciodata sa-mi parasesc sotul (asa cum este el, "al alteia") bolnav si batran pentru ca dvs. ganditi ca la marginea Bucurestiului; si, in fond, este problema mea cu Dumnezeu. Biserica este formata din oameni care pot gresi precum si din oameni care pot corecta. A semnala o gresala nu inseamna lipsa de respect ci, din contra, dorinta de imbunatatire; nu sunt un caz unic iar in ceea ce priveste alergia, era vorba de faptul ca biserica trebuie sa trateze diferit cazurile celor ca mine si ca sotul meu; dar nu cred ca are rost sa detaliez.
Sacrificiul, fie chiar si cel pentru Dumnezeu, daca este facut doar din orgoliu si din dorinta de a iesi in evidenta (ca cel al teroristilor islamici, de exemplu, al caror sacrificiu, in numele Dumnezeului lor, nu este un sacrificiu real ci o nebunie dictata de orgoliu si fanatism) nu are valoare; din punctul meu de vedere, este chiar un pacat.

20 Aug 2007, 12:16
Membru Senior

Stimata Doamna MariaB, vulgaritatea dvs. ma lasa fara cuvinte, atat scrise cat si vorbite. Poate ca dvs. aveti experienta cu "sotul alteia"; eu, nu. Si nici alt gen de "incapatanari" pe care se pare ca le cunoasteti foarte bine din moment ce judecati cu atata convingere. Raspunsurile dvs. in afara de faptul ca ma lasa cu gura cascata, ma lasa rece in situatia in care am probleme cu mult mai serioase decat polemica cu dvs. Dumnezeu nu-mi va cere niciodata sa-mi parasesc sotul (asa cum este el, "al alteia") bolnav si batran pentru ca dvs. ganditi ca la marginea Bucurestiului; si, in fond, este problema mea cu Dumnezeu. Biserica este formata din oameni care pot gresi precum si din oameni care pot corecta. A semnala o gresala nu inseamna lipsa de respect ci, din contra, dorinta de imbunatatire; nu sunt un caz unic iar in ceea ce priveste alergia, era vorba de faptul ca biserica trebuie sa trateze diferit cazurile celor ca mine si ca sotul meu; dar nu cred ca are rost sa detaliez.
Sacrificiul, fie chiar si cel pentru Dumnezeu, daca este facut doar din orgoliu si din dorinta de a iesi in evidenta (ca cel al teroristilor islamici, de exemplu, al caror sacrificiu, in numele Dumnezeului lor, nu este un sacrificiu real ci o nebunie dictata de orgoliu si fanatism) nu are valoare; din punctul meu de vedere, este chiar un pacat.

Draga Maryam,

Toate sunt bune si frumoase, dar ori nu ai inteles ce ti-a scris Maria ori nu doresti sa accepti ce iti scrie.

Te-ai intins pe cateva pagini pentru a-ti prezenta situatia personala. Foarte bine! Nu e o situatie facila si nici usor de rezolvat.
De aceea ma intreb ce ai dori sa-ti spuna ceilalti?
Tot ce pot sa te rog este sa nu ceri ca vreunul sa se dezica de invatatura Bisericii din care face parte.

Printre parerile emise toti ti-au sugerat ca problema ta nu se rezolva aici pe forum ci cu parohul, episcopul si Tribunalul Ecleziastic.
Si tot cei de aici ti-au spus ca exista in Biserica Catolica reguli clare (atat cat s-a descurcat fiecare sa detalieze), dar si o grija pastorala reala pentru cei recasatoriti.

Tot Biserica stabileste conform regulilor sale daca ea poate sa te lase sa te impartasesti cat timp ai relatii intime cu sotul.
Evident ca tu faci ce doresti, niciunul dintre noi nu are dreptul sa te oblige la ceva, asta si pentru ca numai tu vei raspunde in fata lui Dumnezeu de deciziile tale.

Una este empatia, intelegerea dificultatilor, si alta aplicarea regulilor.

Inchei spunandu-ti ca am intalnit un caz similar in care cei doi se iubeau mult si se potriveau ca doua manusi.
Dar el fiind divortat, parintii fetei i-au explicat lui care sunt aceste reguli si motivatia din spate, astfel incat el (dar si ea) a renuntat.
E adevarat, nu erau deja casatoriti precum cazul vostru.

20 Aug 2007, 13:03
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Si eu cred ca maryam nu a inteles sensul postarii Mariei. Inteleg frustrarea ei, dar cred ca Maria are dreptate.

Maryam, incearca sa re-citesti intr-o stare sufleteasca mai linistita. Poate gasesti ceva de ajutor.

20 Aug 2007, 14:10
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Cred ca am fost inteleasa gresit. Eu am gasit o cale. Cautam, insa, un raspuns al Bisericii; un raspuns care sa nu se abata de la Invatatura ci in care sa se regaseasca intelegere si rezolvare pentru situatii ale lumii moderne.

Ceea ce ma uluieste este lipsa de prietenie si, extrapoland, de iubire, pe care o aratati semenilor vostri; e foarte usor sa arunci cuvinte dure (chiar daca adevarate) mai ales cand nu te gasesti fata in fata cu interlocutorul tau; nu v-ati pus niciodata problema ca poate acel interlocutor este intr-o mare suferinta, este slab (mai slab ca voi, cei "tari"), este uimit, indoit, in cumpana....

Ma intreb si in cazul vostru, asa cum am facut-o in cazul celor de pe forumul de la Schitul Darvari : unde va sunt mila si iubirea crestine?

Am gresit, iata, a mia oara, poate, facand confesiuni unor necunoscuti. Dar de data asta m-am lecuit.

Pentru edificarea voastra : nu am ravnit la "barbatul alteia"; acea "alta" este deja casatorita cu "barbatul alteia"; mai mult decat atat, in momentul in care am decis sa formam un cuplu, habar nu aveam de aceste reguli, nici eu si nici el; suntem doi oameni care l-au descoperit pe Dumnezeu in Biserica, tarziu; iertat sa ne fie ca nu ne-am nascut catolici; a ne pune intreaga credinta sub acoperamantul BC a fost o alegere personala si nu o incapatanare dictata de snobism sau de alte ratiuni meschine.

In acest moment, a alege calea BC, adica despartirea sau lunga si anevoioasa cale a tribunalelor eclesiastice nu ne este foarte la indemana, sotul meu suferind de o boala incurabila si avand 70 de ani; niciodata nu e prea tarziu; dar acum, pentru noi, e aproape imposibil.

Si inca ceva : daca ati vrut sa ma treziti din somnul meu de ne-catolica, ati reusit doar sa ma faceti sa plang; si lacrimile mele de astazi vor atarna greu la judecata voastra.

20 Aug 2007, 16:25
Membru Senior

Maryam, eu incerc sa te inteleg si vreau sa fiu alaturi de tine, cu sufletul, asa cum iti doresti tu sa fii sprijinita. Insa tu trebuie sa intelegi ca Biserica nu face concesii si nici nu schimba lucrurile pentru nimeni si pentru nimic. Crestinismul (asumarea lui in situatiile concrete de viata) e un lucru extrem de dificil. Pentru ca ai detaliat cateva lucruri despre sotul tau (varsta destul de inaintata si boala de care sufera - Domnul sa fie alaturi de el!) eu cred ca toata aceasta "dilema" confesionala se poate rezolva foarte simplu, fara a mai trece pe la nici un tribunal ecleziastic si fara atatea probleme: daca tu si sotul tau nu ati mai trai dimensiunea sexuala a relatiei voastre, Biserica n-ar avea nimic de reprosat. Cand ai dorit sa fii catolica, presupun ca ai acceptat catolicismul in totalitatea lui, nu doar aspectele placute si usor acceptabile, precum frumusetea corului de la Catedrala ori disponibilitatea preotilor in a sprijini sufletele. Conform BC, el este barbatul alteia, asa cum spune Isus in evanghelii. Si asta nu poate fi schimbat in nici un fel. Si, oricat de dureros ar fi, totul se reduce la asta: la a alege intre el si Isus. Numai in a doua optiune ai face voia Domnului. Curaj!

20 Aug 2007, 19:08
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
in momentul in care am decis sa formam un cuplu, habar nu aveam de aceste reguli, nici eu si nici el; suntem doi oameni care l-au descoperit pe Dumnezeu in Biserica, tarziu
si atunci care este problema?

situatia estre simpla: ati venit la credinta fiind casatoriti, sunteti primiti astfel
de ce iti faci probleme de constiinta ca nu ai respectat o regula care nu ti-a fost ceruta la momentul respectiv?
care este problema?
cine va refuza dreptul de a fi un cuplu?
ce ceri acum de la BC?

eu nu vad nicio problema in situatia voastra
poate doar daca sotul tau a fost casatorit catolic - ne-ai dat atat de putine informatii ca nici nu aveam cum sa gasim vreo solutie (in continuare cred ca problema ridicata de tine este o falsa problema)
de ce nu accepti situatia fara sa iti faci inutile procese de constiinta?

21 Aug 2007, 08:05
Membru Senior

poate doar daca sotul tau a fost casatorit catolic -

Nu este adevarat ceea ce spui, Maria. BC recunoaste sacramentele administrate de BO ca fiind valide. Asadar, chiar daca unul din soti a fost casatorit RELIGIOS la ortodocsi, BC ia in considerare aceasta casatoria ca fiind indelibila, chiar daca ea nu a fost celebrata in BC.

21 Aug 2007, 19:15
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
MariaB scrie:
poate doar daca sotul tau a fost casatorit catolic -

Nu este adevarat ceea ce spui, Maria. BC recunoaste sacramentele administrate de BO ca fiind valide. Asadar, chiar daca unul din soti a fost casatorit RELIGIOS la ortodocsi, BC ia in considerare aceasta casatoria ca fiind indelibila, chiar daca ea nu a fost celebrata in BC.

De mult ma straduiesc sa ii explic Mariei treaba asta, dar ori nu stiu sa ma fac inteles ori nu prezint destula credibilitate.

21 Aug 2007, 21:43
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul