Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Pregatirea pentru conceptie 
Autor Mesaj
Membru

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Pregatirea pentru conceptie
Multumesc, Maria :)

Eu in disperarea mea, ma vedeam singura prin spital, nestiind ce sa fac si atunci m-am gandit la adoptie. Ma mai gandeam ca acum sunt tot felul de asociatii pt. ajutorarea mamelor. Dar ce sa spuna si mama mea, ca vreau sa-i abandonez :( M-am mai trezit si cu o vecina la usa, sunata de tot de mama... in fine. Influenta nu e chiar atat de mare daca nu vorbesc cu ei direct, cel putin nu simt ca ma afecteaza atat de mult. Si toate astea pt. ca imi vor "binele". ...

Uitasem ca mai sunt si schimbari hormonale, am crezut ca efectiv nu mai autocontrol si ca plang de nebuna.

Totusi, nu mai sunt atat de suparata, imi spun mereu ca ceva trebuie sa iasa. Sper sa primesc vesti bune de la dr si sa se dezvolte amandoi normal.

Multumesc pt. incurajari!

17 Noi 2012, 11:52
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Pregatirea pentru conceptie
Adde scrie:

Ce s-a intamplat? In ultimele luni m-am rugat f. mult la Sf. Anton de Padova (si nu numai la el) dar nu pt. sarcina, ci pt. mine, cunoscuti, prietenul meu etc. Au fost situatii in care mi se parea ca totul merge din rau in mai rau. Am avut numeroase necazuri, certuri cu parintii, dificultati in a gasi un loc de munca, o internare intr-un spital ciudat, depresii, multe. Singurul lucru care mi se parea ca imi merge si mie bine, era aceasta relatie inceputa in vara.

Din cate inteleg, conceptia a avut loc cu prietenul. Relatiile sexuale premaritale (curvia) sau extramaritale (preacurvia) au, ca orice pacate, doua feluri de consecinte: spirituale si temporale. Din punct de vedere medical, cele mai evidente consecinte temporale ale pacatelor din aceasta specie sunt urmatoarele doua: sarcinile nedorite si bolile transmise pe cale sexuala.

Primirea, cu rabdare, ca pe un lucru firesc si fara razvratire a consecintelor temporale ale pacatelor este unul dintre secretele unei vieti crestine fericite. Venirea lor este chiar un motiv de bucurie: platind, inca din viata aceasta, ceea ce trebuie sa platim (fiindca nimeni nu incalca voia Domnului fara sa plateasca un pret), aceasta plata este "scazuta" ca sa zic asa, din plata de dincolo de pragul mortii. Nici nu se compara un pic de suferinta aici, chiar daca noua ni se pare teribila, cu suferinta purgatoriala.

Deci, capul sus si puneti la picioarele Domnului dificultatile pe care le aveti, ca si pe cele care vor veni dupa nastere. Sunt un dar de la El, reprezinta o cruce trimisa de El in vederea mantuirii dv. Cand va va fi mai greu si veti crede ca nu o puteti duce, amintiti-va ca El Insusi, urcand pe Calvar, a cazut de trei ori sub povara Crucii Sale. Cereti-i ajutorul si El va va sustine, fiindca a spus "povara Mea este usoara".

In Christo,
M.D.

18 Noi 2012, 15:54
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5