Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Cercetasie / Scout 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Cercetasie / Scout
In timpul studentiei am avut numeroase ocazii de a cunoaste modelul educational al cercetasiei [catolice] si, drept sa spun, pastrez amintiri frumoase din mai multe tabere ale cercetasilor.

Daca pe forum mai sunt cercetasi, sper ca vom primi informatii mai lamurite despre actiunile lor.

Daca exista pe net, eventual tradus in romana, statutul acestei asociatii, as dori sa-l aflu.

20 Aug 2006, 19:50
Preot

Cercetasii crestini din Romania sunt numai catolici?

22 Aug 2006, 12:20
Profil YIM
Preot

Cred ca, dupa 1990, s-au format mai ales grupe...ortodoxe; treptat catolicii au recuperat terenul.

Am auzit intr-o vreme ca ortodocsii cereau insistent sa se desprinda de catolici...situatia de astazi nu o prea cunosc.

01 Sep 2006, 21:52
Membru Senior

Locaţie: ORADEA

Ultima oară modificat de Valeriu Domuta pe 22 Iun 2007, 22:31, modificat 1 dată în total.

13 Dec 2006, 12:24
Membru Senior

Ultima oară modificat de Valeriu Domuta pe 22 Iun 2007, 22:31, modificat 1 dată în total.

30 Mai 2007, 11:51
Preot

Daca va intereseaza amanunte despre miscarea cercetaseasca intrebati cu curaj!

Ma intereseaza posibilitatea de a infiinta o asociatie Scout in Ploiesti, deci as avea nevoie de o persoana / adresa de contact.

30 Mai 2007, 12:20
Membru Senior

Ultima oară modificat de Valeriu Domuta pe 22 Iun 2007, 22:32, modificat 1 dată în total.

30 Mai 2007, 13:36
Preot

Prin 1994 am participat la o tabara romana-franceza, in Muntii Harghitei. Am ramas cu impresii frumoase.

Apoi, am participat la mai multe alte tabere, romano-italiene, mai mult pe post de translator, dar asa am putut cunoaste si mai bine insemnatatea unor asemenea tabere.

O impresie cu totul deosebita mi-a ramas de la o tabara italiana, in care se comemora si un jubileu al asociatiei italiene. Prin Roma, m-a lut in ucenicie Scout, Pr. Ivan Zuzek, duhovnicul national al asociatiei italiene, un greco-catolic slovac (daca nu ma insel) si un mare canonist al bisericilor rasaritene catolice.

In tabara din Italia am inteles ce inseamna respectul pentru natura, desigur, si pentru realitatile spirituale.

Ce o mai fi facand domnul Mingo Pier Giorgio?

30 Mai 2007, 20:07
Membru Junior

Mesaj Miscarea Cercetaseasca a implinit 100 de ani!
Am fost duminica la liturghia de la ora 18.00 in Ploiesti. Canta frumos tinerii. Chiar ma intrebam daca in Ploiesti sunt cercetasi. Daca doriti, impreuna cu alti cercetasi va putem ajuta sa cunosteti aceasta forma de viata. Pentru ca din punctul meu de vedere cercetasia este un stil de viata.

Eu sunt cercetasa din 1999, cand imediat dupa ce am venit in Bucuresti,la facultate, am intrat in Asociatia Cercetasii Muntilor, singura Asociatie de Cercetasi din Bucuresti pe care o cunosteam la acel moment.
Acum activez in Centrul Local Catolic Adormirea Maicii Domnului din Bucuresti, centru ce face parte din Organizatia Nationala Cercetasii Romaniei. www.scout.ro

Miercuri, 1 august 2007, ora 8.00, in Biserica Adormirea Maicii Domnului, cercetasii prezenti la Sfanta Liturghie de multumire, au sarbatorit Rasaritul celui de-al doilea secol de Cercetasie, reinnoindu-si promisiunea si dorind, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa duca mai departe Traditia Scout, cu tot ce inseamna ea: valori, misiune, motode pedagogice, s.a.
Acest an a stat, la nivel mondial, sub semnul Pacii - tot anul fiind un mare proiect: "Daruri pentru pace".
Urez si pe aceasta cale, aici,pe forumul catolic, La multi ani tuturor cercetasilor!

Daca va pot ajuta cu orice informatie privind cercetasia, o voi face cu placere. :)

Mai jos, puteti citi testamentul Parintelui Cercetasiei, Lord Robert Baden Powell

" Dragi cercetasi !

In piesa de teatru "Peter Pan", pe care poate o cunoaşteţi, căpitanul piraţilor este mereu pregătit

să-şi scrie testamentul, de teamă că în clipa în care îi va veni vremea nu va mai avea timp.

Şi mie mi se întâmplă la fel. Nu sunt chiar pe patul de moarte, dar ziua aceea nu e prea departe.

De aceea, doresc să-mi iau adio de la voi. Gândiţi-vă că e ultimul meu mesaj către voi şi luaţi-l serios în considerare.

Viaţa mea a fost fericită şi nu doresc să vă urez decât să trăiţi fiecare la fel de fericit.

Eu cred că Dumnezeu ne-a adus pe lumea asta pentru a fi fericiţi în ea şi pentru a ne bucura de viaţă. Fericirea nu este rezultatul bogăţiei sau a reuşitei în carieră şi şi mai puţin a ignoranţei faţă de sine. Un pas important spre fericire este de a vă face utili şi de a vă bucura de viaţă, când o să deveniţi şi voi bărbaţi.

Studiul naturii o să vă releve toate frumuseţile şi minunăţiile cu care Dumnezeu a înzestrat Pământul spre bucuria voastă. Fiţi mulţumiţi cu ce v-a fost dat şi folosiţi-vă de acestea în mod util. Căutaţi să găsiţi o parte bună în fiecare lucru.

Dar adevărata fericire se află în a-i face pe alţii fericiţi. Încercaţi să lăsaţi lumea un pic mai bună decât aţi găsit-o. Şi atunci când viaţa voastră va fi pe sfârşite, veţi putea muri liniştiţi ştiind că timpul nu a trecut degeaba ci aţi făcut mereu tot ce v-a stat în putinţă.

Fiţi în acest sens <<Gata Oricând>> pentru a trăi şi a muri fericiţi. Respectaţi mereu legământul de cercetaş, chiar şi atunci când nu veţi mai fi nişte copii.

Prietenul vostru
Baden-Powell of Gilwell"

Sursa: http://www.aventuragaesti.evonet.ro/ind ... view&id=41
Aici veti gasi si alte informatii despre cercetasie.

Intotdeauna Scout!
Iulia

22 Aug 2007, 12:00
Preot

Mesaj Re: Cercetasie / Scout
Intre 23-26 aprilie se organizeaza tabara formare/informare la Roica in judetul Alba. Sunt invitati sa participe atat cercetasi membri ACCR cat si persoane noi (adulti si tineri).

La Roica (20 km de Teius) este un comlex de cabane unde ne vom caza, existand si posibilitatea amplasarii de corturi la un pret redus. Pretul in cabana, pe noapte este de 20 lei/persoana la care se va mai adauga suma de 5 lei in eventualitatea inchirierii bucatariei cu sala de mese. O cabana are 2 camere a cate 10 locuri si 1 camera de 5 locuri, iar baile au dus si apa curenta.

Pret tabara, 100 lei persoana, in care sunt incluse cazarea si hrana, fara transport. Pentru prima zi, vom aduce mancare de acasa. Cu masina se poate ajunge direct la locul taberei, iar cu trenul, pana in Teius, de unde putem lua autobuzul spre Roica.

Termenul limita pentru inscriere este 31 martie.

Pentru detalii puteti contacta pe Dan Paul, deja_am@yahoo.co.uk

Alexandra Farcas, talifa_kumi@yahoo.com

Toate bune si astept cu nerabdare sa ne intalnim in tabara!

20 Mar 2009, 20:27
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul