Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
relatie de prietenie 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: vrancea
Mesaj relatie de prietenie
Buna ziua!
Nu stiu daca subiectul meu e unul agreat sau des intalnit pe un astfel de forum.
As dori sa cunosc o persoana(femeie) de religie catolica sau de alta confesiune dar apropiata de catolicism. Eu sunt un baiat din zona Moldovei si am 29 de ani.
In general am costatat ca religia e un impediment in dezvoltarea unei relatii de prietenie seriaose, fie prin refuzul categoric al acceptarii credintei celuilalt fie printr-o semi-acceptare formala fara substanta.

Multumesc

26 Dec 2011, 10:38
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: relatie de prietenie
Romy, eu nu aş formula "religia este un impediment în calea unei prietenii serioase". Vedeţi, cuvântul "religie" înseamnă exact "lucrul care leagă". Desigur, se referă la legătura dintre noi şi Dumnezeu, dar, prin extensie, ea este şi lucrul care îl leagă pe om de ceilalţi oameni, fiindcă nu poţi spune "de Dumnezeu îmi pasă, dar de aproapele mă doare în fund".

Aşadar, religia nu este de loc un impediment în calea unei prietenii serioase, ci, dimpotrivă, baza ei. Baza ei de piatră, oricare altă bază fiind bază de nisip.

Nu este mai puţin adevărat că poate exista un impediment, dar e altul: diferenţa dintre religii. Sau. când unul are religie, adică are credinţă, iar celălalt nu are. Apostolii au observat asta şi ne îndeamnă să nu ne înhămăm la jug nepotrivit.

Eu cred că este foarte bine să vă căutaţi o viitoare soţie catolică. Dacă nu veţi găsi una catolică, cel puţin căutaţi, aşa cum spuneţi, "de confesiune apropiată", adică să accepte Cuvântul Domnului aşa cum este păstrat în Biblie şi în tradiţia înaintaşilor noştri. Asta înseamnă ortodoxă sau stilistă. Şansele de a vă găsi o soţie catolică pe forumurile catolice sunt, totuşi, minime în ţara noastră (în alte ţări există situri de matrimoniale catolice). Atunci, ce este de făcut ? Căutaţi-o pe acolo pe unde este mai probabil să o găsiţi: la biserică, deşi sunt conştient că poate suna ca o impietate să-i spui cuiva să meargă la biserică spre a-şi căuta o nevastă. Sunt, însă, sigur că Dumnezeu nu se supără, dacă nu avem un gând de necurăţie, ci căutăm să-i urmăm legea. În organizaţii ale tinerilor catolici, în acţiuni ale laicatului catolic, în pelerinaje, care sunt o ocazie foarte bună să cunoaşteţi pe cineva mai îndeaproape: între pelerini se formează multe prietenii. Este o ocazie şi pentru dv de a vedea că Biserica are o viaţă de credinţă, la a cărei racordare vă invit ca la un lucru mereu spre folos.

Căutare rodnică vă doresc !

04 Ian 2012, 10:57
Membru Junior

Va multumesc petru raspuns.
E oarecum jenant pentru mine sa apelez la un site de internet fie el si un forum crestin pentru gasirea unei perechi insa asa cum ati spus, organizatiile tinerilor catolici sunt un mediu propice pentru astfel de lucruri.
M-am gandit de multe ori ca aceasta este solutia cea mai buna de a lega o prietenie.
Cu toate ca au fost multe ocazii de a participa la astfel de pelerinaje, nu am facut-o mai mult dintr-o scazuta dorinta de socializare ce s-a accentuat cu inaintarea in varsta.
Cu timpul mi-am dat seama ca asa cum nu te poti mantui de unul singur, nu poti avea nici o viata sociala buna nefacand parte dintr-o echipa.
De aceea sfatul dv coroborat cu propriile observatii ma fac sa iau atitudine si sa ma implic in aceste reuniuni nu doar cu scopul de a cunoaste pe cineva ci pentru a cunoaste viata crestina si altfel decat mergand duminica la biserica

04 Ian 2012, 15:44
Profil YIM
Membru Junior

buna! te inteleg foarte bine. si eu ma confrunt cu aceeasi problema, doar ca eu sunt putin mai pretentioasa. (vreau sa fie romano -catolic, foarte inalt, si sa lucreze. oare cer prea mult?). In romania, intalnesti foarte putini credinciosi romano-catolici, cei mai multi fiind in regiunea moldovei, eu stau in Bucuresti. dar cu multa rugaciune si cu rabdare sigur vei intalni exact persoana potrivita.

mult noroc si bafta. :D

p.s. roaga-te Sfantului Anton! [-o<

11 Ian 2012, 20:07
Membru Junior

salut! sa fie catolic si sa lucreze, asta nu ar fi o problema dar cu inaltimea...nu stiu ce inseamna foarte inalt pt tine, peste 2 metri?
In Moldova sunt multi catolici, e adevarat.Prin pelerinaje, reuniuni ale tinerilor se leaga prietenii dupa cum a spus cineva la acest subiect.
Trebuie rabdare si rugaciune dupa cum ai zis.
Dar mai ai e si vorba aia.."nu-i pentru cine se potriveste ci pentru cine se nimereste"
E bine zic eu sa fie aceeasi confesiune ca altfel iese cu discutii mai apoi. vad atatea exemple in casatoriile mixte.

12 Ian 2012, 11:05
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Există un sit ortodox românesc remarcabil: http://www.ortodoxiatinerilor.ro/ . De fapt, este un portal în toată regula, excelent ca design şi administrare. Acolo (pentru membrii înregistraţi) există şi un fel de matrimoniale.

Acuma, după părerea mea, ceea ce contează mai mult chiar decât confesiunea comună într-un cuplu, este opţiunea fundamentală înspre tradiţionalism sau modernism. Aceasta este transconfesională, evident. Ecartul dintre doi catolici, dintre care unul este tradiţionalist şi celălalt este, să zicem, charismatic, e mult mai mare decât între un catolic şi un ortodox.

13 Ian 2012, 10:49
Membru nou

florinake2012 scrie:
Poti incerca site-uri de matrimoniale in care sunt vizibile si religia membrilor.Succes :mrgreen:

Si pe facebook scrie religia la majoritatea...
Subiect ridicat ultima oară de romy2011 24 Feb 2014, 00:10.

24 Feb 2014, 00:10
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ]