Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Grad de rudenie 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj Grad de rudenie
Ce grad de rudenie este intre mine si varul primar al tatalui meu? Biserica catolica permite o casatorie intre noi?

23 Dec 2011, 09:00
Membru Senior

Mesaj Re: Grad de rudenie
Lăudat fie Isus!
IulianaV scrie:
Ce grad de rudenie este intre mine si varul primar al tatalui meu? Biserica catolica permite o casatorie intre noi?
Bănuiesc că e unchi de-al doilea; nu sunt sigur. Pe tatăl tău l-ai întrebat?
Este vreunul dintre voi catolic, sau cauți o biserică(un preot) care să vă cunune oricum?
Tu în ce biserică ai fost botezată ? Ce spune biserica ta despre legătura voastră?

P.S. Observ că nu te-ai prezentat și de aici deduc că, poate, ascunzi ceva; dacă-i așa atunci ghicește: oare al cui o fi interesul să nu fi sinceră cu tine însuți?

23 Dec 2011, 17:41
Membru Senior

Sunteti nepoata!
Can. 795 - § 1. (1078 § 1) Ierarhul locului poate dispensa credincioşii creştini supuşi lui, oriunde ar locui aceştia, precum şi pe ceilalţi credincioşi creştini înscrişi în propria Biserică sui iuris şi care se află actualmente în limitele teritoriului eparhiei, de la impedimentele de drept bisericesc cu excepţia următoarelor:
1° al hirotonirii sacre;
2° al votului public perpetuu de castitate depus într-un institut călugăresc, exceptând cazul în care este vorba despre o congregaţie de drept eparhial;
3° al uciderii soţului.
§ 2. Dispensa de la aceste impedimente este rezervată Scaunului Apostolic; Patriarhul, însă, poate dispensa de la impedimentele uciderii soţului şi votului public perpetuu de castitate emis în congregaţiile de orice condiţie juridică.
§ 3. Nu se dă dispensă niciodată de la impedimentul consangvinităţii în linie dreaptă sau de gradul doi în linie colaterală.

24 Dec 2011, 16:27
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
IulianaV scrie:

In Arhiepiscopia Romano Catolica de Bucuresti se tine regula asa cum este ea consemnata si in actele oficiale ale statului:
nu se pot casatori rudele de sange de pana la gradul 4

o shema pentru tine:
tu esti f
varul tatalui tau este d
intre voi sunt 5 legaturi (-)
deci, e permis

. - b - d
a
. - c - e - f

11 Ian 2012, 13:11
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
MariaB scrie:
IulianaV scrie:

In Arhiepiscopia Romano Catolica de Bucuresti se tine regula asa cum este ea consemnata si in actele oficiale ale statului:
nu se pot casatori rudele de sange de pana la gradul 4

o shema pentru tine:
tu esti f
varul tatalui tau este d
intre voi sunt 5 legaturi (-)
deci, e permis

. - b - d
a
. - c - e - f
Dacă între d și f sunt 5 trepte(!!!), atunci distanța de la București la Galați nu e 241km pentru că nu se trece prin Brăila, ci, atenție!!!, prin Craiova-Sibiu-Timișoara-Arad-Alba Iulia-Cluj-Oradea-Satu Mare-Baia Mare-Bistrișa-Suceava-Iași-Bacău-Bârlad-Buzău-Galați. Nu am inclus orașele ”secuiești” cu toate că și între ele distanța se măsoară în kilometri, nu în mile.
E simplu ca b-d-a-c-e-f!
Cu alte cuvinte, dar pe aceeași ”schemă”, primul născut îl poate lua pe fratele său al șaselea născut indiferent de sex, dacă-s bucureșteni; ordinea "schemei"(pentru tine) e aceeași: d-b-a-c-e-f. E ”clar”?

P.S. Eu am o nelămurire:
-dacă IulianaV este f, iar vărul tatălui ei este d, atunci(conform schemei) MariaB cine e?

11 Ian 2012, 18:45
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nae scrie:
Dacă între d și f sunt 5

... este pentru ca asa scrie in Codul de Drept Canonic al Bisericii Catolice

16 Ian 2012, 18:53
Membru Junior

imi puteti spune si mie ce grad de rudenie si daca este permisa o casatorie intre:
simona este sora strabunicului meu...eu pot avea o relatie cu valy,nepotul simoneu?ca sa fiu mai explicita: mama lui valy este verisoara primara cu bunicul meu.

07 Sep 2013, 18:27
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Alexandra12345 scrie:
imi puteti spune si mie ce grad de rudenie si daca este permisa o casatorie intre:
simona este sora strabunicului meu...eu pot avea o relatie cu valy,nepotul simoneu?ca sa fiu mai explicita: mama lui valy este verisoara primara cu bunicul meu.

Laudetur Iesus Christus!

Daca prin "relatie" intelegeti "casatorie", raspunsul este afirmativ. Baza legala este Codex Iuris Canonici art 1090 para 2, aici:
http://www.vatican.va/archive/ENG1104/__P3Y.HTM

Din cele relatate rezulta ca sunteti ruda de gradul al 7-lea cu pretendentul. Tabelul gradelor de consangvinitate este aici: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Table ... onship.png

Succes si nu uitati sa facii invitatii din vreme !

07 Sep 2013, 19:52
Membru Junior

wow o veste buna.
mentionez ca bunica lui traieste .
din partea mea ,ca sa zic asa,traieste doar mama...
am incercat sa fac si eu o socoteala si nu imi iese.

07 Sep 2013, 20:37
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Alexandra12345 scrie:
am incercat sa fac si eu o socoteala si nu imi iese.

Kyrie eleison!

Intrebarea-cheie este: "cat din sangele rudei A curge in venele rudei B?" Asa se gandea in dreptul roman. La aceleasi rezultate se ajunge in ziua de azi, numai ca se pune aceeasi intrebare cu alte cuvinte "cate diviziuni reductionale au loc in ADN intre ruda A si ruda B?".

Dupa aceasta introducere teoretica, sa trecem la partea practica. Cat din sangele unuia dintre genitori are o progenitura? Sau, mai specific:

Pasul 1: cat din sangele dv este cel al tatalui dv ? Raspunsul evident este: 50 la suta (fiindca restul de 50 la suta e de la mama). Asta inseamna ca tatal dv este ruda de gradul I cu dv.

Pasul 2: presupunem ca aveti un frate sau o sora. Cat din sangele dv este acelasi cu al fratelui (sorei) dv ? Raspuns: 25 la suta. In limbaj juridic: rudenie de gradul al II-lea.

Continuati, acum, singura!

Pax et Bonum!

08 Sep 2013, 23:16
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul