Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Am nevoie de parerea voastra, va rog cititi 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Mesaj Re: Am nevoie de parerea voastra, va rog cititi
cristyd scrie:
As vrea sa-mi sterg contul de pe acest forum. Daca administratorul imi poate spune cum se poate face.

Omeneste este sa nu te superi, ai cerut singura niste pareri despre comportarea ta si ti s-au dat!
Altfel nu faci decat sa intaresti faptul ca esti orgplioasa!

24 Iul 2011, 09:13
Membru

Dan-Anghel scrie:
cristyd scrie:
As vrea sa-mi sterg contul de pe acest forum. Daca administratorul imi poate spune cum se poate face.

Omeneste este sa nu te superi, ai cerut singura niste pareri despre comportarea ta si ti s-au dat!
Altfel nu faci decat sa intaresti faptul ca esti orgplioasa!

Nu sunt suparata deloc. Am cerut pareri si nu insulte. Am cerut pareri despre comportarea mea si nu insulte la adresa prietenilor mei. Nu m-a deranjat nimci ce s-a spus despre mine, m-a deranjat concluzia nefondate despre prietena mea si despre parintii ei.Este parerea mea ca nu e bine sa judecam alte persoane sau sa acuzam alte personeane dupa bunul plac fara sa stim mai nimic despre persoana respectiva. Dumneavoastra nu stiti nimic despre mine sau despre prietenii si cunsocutii mei ca sa ajungeti la asftel de concluzii doar citind cateva fraze pe care le-am scris aici.

Nu vreau sa inchid contul din cauza acestui topic. Pur si simplu acest forum nu este ceea ce ma asteptam si pana acum nu m-a ajutat cu nimic, n-am invatat nimic nou. Daca nu se poate sterge contul nu face nimic, voi pleca pur si simplu.

24 Iul 2011, 19:13
Membru Senior

cristyd scrie:
Nu cred ca am interpretat nimic gresit. Dl. Nicu i-a facut pe parintii prietenei mele orgoliosi, a facut-o pe prietena mea orgolioasa si m-a facut pe mine orgolioasa. Si mai mult a incercat sa spuna ca ceea ce ni s-a intamplat a fost numai si numai vina noastra.

Parintii erau disperati si-si urmareau copilul cum moare. Cred ca ii interesa foarte putin cum arata sau ce credea lumea despre ei.

Prietena mea nu s-a plans niciodata, nu a vrut niciodata sa fie compatimita, si-a acceptat soarta cu seninatate. Faptul ca si-a acoperit capul ca sa nu atraga atentie si intrebari inutile nu o face in nici un fel orgolioasa.
Am avut si eu pe la 14 ani, adica in clasa a saptea(VII) o colega, Edith(care avea o viteza fenomenala si fugea mai repede decat multi baieti), care, dupa o perioada de absenta, a aparut la scoala fara par si fara sapca si ni s-a spus ca urmeaza un tratament; e drept ca nu eram apropiati, dar nu am auzit niciodata de la nimeni vreo vorba ofensatoare la adresa ei...
cristyd scrie:
Dumneavoastra nu stiti nimic despre mine sau despre prietenii si cunsocutii mei ca sa ajungeti la asftel de concluzii doar citind cateva fraze pe care le-am scris aici.
Nici eu n-am stiut despre mine ca pot sa fiu mai bun. In fiecare zi putem afla lucruri noi despre noi insine.
Celelalte informatii(multe altele)pe care nu le-ati spus aici pot sa conduca de cele mai multe ori la o parere gresita, adica pot sa "catalizeze" impresii false. E suficient cat ati spus.

24 Iul 2011, 21:12
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
cristyd scrie:
Am cerut pareri si nu insulte. Am cerut pareri despre comportarea mea...

o parere:
"Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri"

25 Iul 2011, 08:46
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Stimata cristyd!
Nu vreau sa fac publica aceasta confesiune pe Forum, dar cei care vor s-o citeasca, o vor gasi aici:
http://www.roportal.ro/discutii/blog/61 ... ment_40797
Abia dupe ce o vei citi si intelege, vei afla ca exista multa durere in lume, mai mare decat a ta si care ne-a umanizat si apropiat de semenii nostri crestini, in los sa ne inraiasca in suflet!

25 Iul 2011, 09:04
Membru

Cine a zis ca sunt suparata? :D :D :D Fiecare are dreptul la parerea lui personala. Daca eu nu sunt de acord cu cineva si il contrazic asta nu inseamna ca sunt suparata pe persoana respectiva. Insa consider ca am dreptul de a spune ca nu sunt de acord. Cred ca fiecare e liber sa-si exprime opinia. Asta e mentalitate tipic romaneasca: daca cineva ma contrazice inseamna ca e suparat pe mine :):):) Nu este adevarat, este un schimb de opinii.

Nu sunt suparata deloc pe Dl. Nae. Din contra ii multumesc pentru afirmatiile dansului. A fost un motiv de a ma distra copios cu prietenii mei care au ras de s-au prapadit si au zis ca asa ceva n-au auzit in viata lor. M-au intrebat daca intr-adevar sunt logata pe un forum catolic sau rad de ei. Daca i-am raspuns a fost numai pentru a-mi spune punctul de vedere si pentru a-i spune ca nu sunt de acord cu afirmatiile dansului, si nu pentru ca sunt suparata pe dansul. Credeam ca forumurile sunt facute pentru ca oamenii sa faca schimb de opinii si a purta discutii.

In legatura cu link-ul postat de Dl. Dan-Anghel este foarte trist si imi pare rau. Insa nu are absolut nici o legatura cu subiectul meu. Nu m-am plans niciodata si niciodata n-am considerat ca sunt nefericita. Ma consider o persoana norocoasa si sunt foarte mutumita de viata pe care o duc. Ar fi un pacat sa ma plang. Ca orice alta persoana am avut si momente mai grele insa am trecut peste ele, ca orice alta persoana pe lumea asta am pierdut persoane dragi. Sunt constienta ca nu sunt singura. Subiectul deschis de mine nu a avut scopul de a ma plange de necazul meu. Cunosc foarte bine ca exista durere in lume, mult mai mare decat a mea. Din pacate am citit si am vazut foarte multe alte povesti triste ca aceasta. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ceea ce am si pentru viata pe care o duc. Sunt de acord cu dumneavoastra ca necazurile ne fac sa fim mai umani si mai buni. Toate necazurile pe care le-am avut m-au ajutat sa inteleg mai bine lumea si oamenii din jurul meu si m-au facut sa incerc sa devin mai buna si sa-mi cunosc mai bine defectele.

Exista o poezie frumoasa care mi-a placut dintodeauna. Nu stiu daca cunoasteti engleza dar se poate gasi pe internet o traducere sigur.

Measure your life by loss and not by gain. Not by the wine drunk, but by the wine poured forth. For love's strength stands in love's sacrifice. And He who suffers most has most to give. ~ Ugo Bassi

Cred ca Ugo Bassi a fost un calugar dar nu sunt sigura.

Insa acest forum mi-a adus aminte de unele mentalitati romanesti care m-au deranjat intotdeauna si care m-au facut sa imi doresc sa plec din tara. Cand am citit raspunsul Dl. Nae m-am simtit ca atunci cand eram copil de scoala si auzeam lucruri de genul:
-Doamna invatatoare, Costel mi-a furat banii
-Ce cautai cu bani la scoala

-M-a batut Costel in parc la leganuse
-Ce cautai la leganuse

-Doamna invatatoare, doi baieti o bat pe sora mea in fiecare zii in drum spre casa
-Sora ta trebuie sa nu-i provoace.

Cumva in Romania victima este tot timpul de vina. Daca te musca un catel pe strada inseamna ca tu l-ai provocat, daca ti se intampla ceva in vacanta "vacanta ti-a trebuit". Raspunsul Dl Nae se incadreaza in acest tip de mentalitate. Baietii care ne-au atacat saracii nu au nici o vina. Prietena mea e vinovata pentru ca i-a provocat purtand peruca si pentru ca a fost orgolioasa. Si eu am fost orgolioasa pentru ca in loc sa stau sa ascult batjocura celor care ne-au atacat am indraznit sa fug dupa prietena mea ca sa vad daca n-a patit nimic sau daca n-a fost lovita sau daca se simte bine. Daca asta se numeste orgoliu prefer sa fiu orgolioasa. Totusi ma indoiesc ca asta e orgoliu.

Sincer va multumesc, Dl. Nae, m-ati ajutat. Desi raspunsul dumneavoastra m-a facut sa rad si sa ma minunez in sfarsit ma simt bine. In sfarsit am inteles ca ceea ce am facut e bine. Datoria mea era sa fiu langa prietena mea si daca ea a fugit datoria mea era sa ma duc dupa ea sa ma asigur ca nu i s-a intamplat nimic.

Fiecare om, cred eu, ca reactioneaza intr-un mod diferit atunci cand afla ca este bolnav. Unii nu vor sa-si acopere capul altii vor sa-si acopere capul pentru a evita intrebarile si holbatul. Cel putin in orasul unde am crescut holbatul si intrebarile indiscrete sunt la ordinea zilei. Toate mamaiele ar fi oprit-o pe strada sa o intrebe de ce nu are par.

Aceste este numai topicul deschis de mine. Au fost si alte topicuri care m-au facut sa fiu dezamagita de acest forum. Daca vreau sa mi se stearga contul este pentru ca acest forum nu este ceea ce ma asteptam eu sa fie.

Este ultimul meu raspuns pe acest forum, de acum incolo nu mai intru. Va doresc toate cele bune si multumesc la toata lumea care mi-a raspuns la intrebari.

26 Iul 2011, 00:53
Membru Senior

Cred ca reactia dvs. este exagerata. Sincer nu va inteleg. Am fost de multe ori in dezacord pe acest forum cu dl. Nicu sau cu altii si nu am avut o asemenea reactie. Pana la urma de pe un forum nu putem trage nici o concluzie despre persoana respectiva, pentru ca nu o cunoastem personal. Ce stim noi despre ea? Si mai ales sper ca nu va asteptati ca toata lumea sa va dea dreptate.

Ultima oară modificat de andrees pe 31 Iul 2011, 22:20, modificat 1 dată în total.

26 Iul 2011, 12:21
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
cristyd s-a retras, dar mai putem vorbi despre traiectoria acestui subiect

cristyd ne-a povestit o experienta
ne-a cerut pareri
a aparut si parerea lui Nicu
iar cristyd a continuat cu subiectul discutiei : Nicu

de fapt, care era subiectul discutiei?

"acest forum mi-a adus aminte de unele mentalitati romanesti care m-au deranjat intotdeauna si care m-au facut sa imi doresc sa plec din tara.. Au fost si alte topicuri care m-au facut sa fiu dezamagita de acest forum. Daca vreau sa mi se stearga contul este pentru ca acest forum nu este ceea ce ma asteptam eu sa fie"

27 Iul 2011, 09:19
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Pot spune ca si reactia la mesajul dlui Nicu este una tipica pentru mentalitatea colectiva de la noi: "Ah ce ma supar cand cineva ma ataca si pune sare pe rana mai mult poate decat trebuie... Ma supar si imi iau jucariile..."

omnis terra veneratur

27 Iul 2011, 21:00
Profil YIM
Membru Senior

MariaB scrie:
cristyd s-a retras, dar mai putem vorbi despre traiectoria acestui subiect
de fapt, care era subiectul discutiei?

Subiectul discutiei era: "ego", "myself", sau mai pe romaneste "eu insami, buricul pamantului". E foarte frecvent pe net si cu nimic mai putin plictisitor. Iar faptul ca in acest caz particular forma exhibitionista este motivata de comemorarea a 15 ani de la moartea unui prieten, il face de... nediscutat.

Parerea mea.

31 Iul 2011, 20:31
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2