Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Am nevoie de parerea voastra, va rog cititi 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Am nevoie de parerea voastra, va rog cititi
Nu stiu sigur unde sa incadrez un astfel de subiec asa ca il voi pune aici, la tineri.

Ieri s-au facut 15 ani de cand cea mai bun prietena a copilariei mele a murit de cancer. Aveam 15 ani atunci si ma rugam zilnic ca sa nu moara. Cu cateva luni inate de moarte mergeam in vizita la ea acasa sau ieseam la plimbare impreuna. Ne plimbam incet, stateam pe banci sa se odihneasca. Purta mereu o peruca. Intr-o zii in plimbarea noastra am trecut pe langa un grup de baieti ceva mai mari ca noi (poate 2-3 ani). I-au smuls palaria si peruca din cap si au ras de ea. Pentru prima data am vazut ca nu mai are par deloc si am inghetat. Pe atunci nu stiam ce inseamna tratementul pentru cancer si cum se manifesta. Prietena mea si luat peruca si palaria si a fugit si eu am fugit dupa ea. Ne-am ascuns in scara unui bloc si s-a acoperit din nou. Ne-am dat seama ca nu are ochelarii si m-a rugat sa ma intorc dupa ei. Sincer imi era frica sa ma intorc dar trebuia sa ma duc dupa ochelari asa ca m-am dus si i-am gasit pe jos. Evident au ras de mine si au strigat cuvinte urate in urma mea despre prietena mea ce a cheala.

La cateva luni de la acest eveniment a murit dar bataia de joc a continuat. isi petreceau timpul cam in acelasi loc si pe acolo veneam eu de la scoala. de cele mai multe ori strigau dupa mine si ma intrebat ce face prietena mea cea cheala. Eram prea suparata pentru moartea prietenei mele si mi se parea atunci inutil sa ma implic intr-un conflict cu ei. Bataia lor de joc mi se parea nesemnificativa fata de ceea ce simteam eu atunci.

De atunci insa ani de ani imi aduc aminte de acest episod. Este pentru mine cea mai urata amintire din copilaria mea. Dupa mai multi ani am inceput sa-mi fac reprosuri ca atunci n-am aparat-o. Ca nu m-am certat cu ei, ca nu le-am spus nimic, ca n-am prevazut, ca nu le-am dat peste mana sau orice altceva.
Alte dati imi spun ca mai bine ca nu m-am certat si am evitat un confilc si am fugit dupa prietenna mea. Insa de fiecare data cand ma uit inapoi la acest eveniment ma simt vinovata si trista.

As vrea sa stiu parerea voastra daca am procedat bine sau rau, daca am fost o prietena rea sau buna in acel moment.

20 Iul 2011, 10:18
Membru Senior

Mesaj Re: Am nevoie de parerea voastra, va rog cititi
Trist! Ati facut bine ca v-ati dus dupa ea. Niste golani. Daca le-ati fi spus ceva, nu cred ca ar fi inteles. Era evident ca parul si l-a pierdut din cauza unei boli, din moment ce purta peruca.

20 Iul 2011, 10:56
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Tratamentele contra cancerului ( in special chimioterapia ) conduc la caderea parului; in remisiune acesta creste la loc.
O singura intrebare: ai fost langa ea in ultimile clipe?

21 Iul 2011, 06:42
Membru

Dan-Anghel scrie:
Tratamentele contra cancerului ( in special chimioterapia ) conduc la caderea parului; in remisiune acesta creste la loc.
O singura intrebare: ai fost langa ea in ultimile clipe?

Sigur ca am aflat dupa aceea de ce i-a cazut parul.
Am fost langa ea cat am putut. Cand a ajuns in ultimele saptamani de viata parintii nu ne-au mai lasat o sa o vedem. Am fost la eea de cateva ori dar mi-au spus ca nu se simte bine si nu ma pot lasa sa intru. Mama ei plangea asa ca nu am insistat. Poate au vrut sa fie ei singuri cu ea in ultimele clipe. Iar dupa ce a murit au plecat imediat la ei in satul natal sa o ingroape si nu au anuntat pe nici unul din prietenii ei. M-am dus singura cu tatal meu la mormantul ei.

21 Iul 2011, 07:00
Membru Senior

Laudat fie Isus!
cristyd scrie:
...As vrea sa stiu parerea voastra daca am procedat bine sau rau, daca am fost o prietena rea sau buna in acel moment.
Ai facut foarte bine ca ai fost alaturi de ea, dar daca ai fi reactionat la "atacul" lor nu ai fi facut altceva decat sa agravezi si mai mult situatia (si asa dureroasa); doresc sa subliniez ca intreaga situatie nici nu ar fi fost deloc asa de grava daca voi nu ati fi reactionat asa de precipitat, adica daca nu ati fi fugit, nu ati fi "pozat" in fete ca oricare alta.
Ar fi fost mult mai bine daca ea ar fi acceptat sa se afiseze cu boala ei, cu parul cazut, cu trupul slabit, pentru ca ea era suferinda; parintii(la fel de orgoliosi) nu v-au lasat s-o vedeti pentru ca era mult schimbata si nu semana cu cea pe care ati avut-o mereu in mijlocul vostru.
Din aceasta situatie se intelege ca orgoliul v-a facut sa nu puteti avea o atitudine smerita(corecta). Nu ei au creat situatia, ci voi nu ati suportat umilinta din cauza orgoliului. Daca nu ati reactionat in nici un fel, ei ar fi incercat alte "shotii" sau s-ar fi rusinat.

26. cele smerite se vor înălţa şi cele înalte se vor smeri; (Iezechiel21,26b)

23 Iul 2011, 15:40
Membru

Nae scrie:
Laudat fie Isus!
cristyd scrie:
...As vrea sa stiu parerea voastra daca am procedat bine sau rau, daca am fost o prietena rea sau buna in acel moment.
Ai facut foarte bine ca ai fost alaturi de ea, dar daca ai fi reactionat la "atacul" lor nu ai fi facut altceva decat sa agravezi si mai mult situatia (si asa dureroasa); doresc sa subliniez ca intreaga situatie nici nu ar fi fost deloc asa de grava daca voi nu ati fi reactionat asa de precipitat, adica daca nu ati fi fugit, nu ati fi "pozat" in fete ca oricare alta.
Ar fi fost mult mai bine daca ea ar fi acceptat sa se afiseze cu boala ei, cu parul cazut, cu trupul slabit, pentru ca ea era suferinda; parintii(la fel de orgoliosi) nu v-au lasat s-o vedeti pentru ca era mult schimbata si nu semana cu cea pe care ati avut-o mereu in mijlocul vostru.
Din aceasta situatie se intelege ca orgoliul v-a facut sa nu puteti avea o atitudine smerita(corecta). Nu ei au creat situatia, ci voi nu ati suportat umilinta din cauza orgoliului. Daca nu ati reactionat in nici un fel, ei ar fi incercat alte "shotii" sau s-ar fi rusinat.

Adica noi am fost vinovate fost atacate de niste baieti mai in varsta ca noi si superior numeric? Niste baieti care au atatacat doua fetite dintre care una era bolnava. Si se vedea ca e bolnava cu toata peruca si palaria ei. E ciudata mentalitatea asta in care victima e vinovata.
In sfarsit vorbim de o fetita de 15 ani care da probabil a vrut sa-si ascunda lipsa parului. Multi bolnavi de cancer o fac, nu din orgoliu ci ca lumea sa nu se holbeze la ei.

Ciudat atatii ani de zile am crezut ca nu ne-au lasat sa o vedem pt ca le-a fost mila de noi, sa nu o vedem in starea jalnica in care a fost in ultimele clipe.

La varsta respectiva de 15 ani nici nu stiam intelesul cuvantului orgoliu.

23 Iul 2011, 20:42
Membru

Nae scrie:
Laudat fie Isus!
cristyd scrie:

Adica noi am fost vinovate fost atacate de niste baieti mai in varsta ca noi si superior numeric? Niste baieti care au atatacat doua fetite dintre care una era bolnava. Si se vedea ca e bolnava cu toata peruca si palaria ei. E ciudata mentalitatea asta in care victima e vinovata.
In sfarsit vorbim de o fetita de 15 ani care da probabil a vrut sa-si ascunda lipsa parului. Multi bolnavi de cancer o fac, nu din orgoliu ci ca lumea sa nu se holbeze la ei.

Ciudat atatii ani de zile am crezut ca nu ne-au lasat sa o vedem pt ca le-a fost mila de noi, sa nu o vedem in starea jalnica in care a fost in ultimele clipe.

La varsta respectiva de 15 ani nici nu stiam intelesul cuvantului orgoliu.

23 Iul 2011, 20:43
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Cred ca interpretati gresit. Vina nu va apartine. Cred ca dl Nicu doar emitea o ipoteza privitoare la reactiile posibile. De multe ori ne face rau faptul ca ne intereseaza gura lumii.

omnis terra veneratur

23 Iul 2011, 21:59
Profil YIM
Membru

sdcristian scrie:
Cred ca interpretati gresit. Vina nu va apartine. Cred ca dl Nicu doar emitea o ipoteza privitoare la reactiile posibile. De multe ori ne face rau faptul ca ne intereseaza gura lumii.

Nu cred ca am interpretat nimic gresit. Dl. Nicu i-a facut pe parintii prietenei mele orgoliosi, a facut-o pe prietena mea orgolioasa si m-a facut pe mine orgolioasa. Si mai mult a incercat sa spuna ca ceea ce ni s-a intamplat a fost numai si numai vina noastra.

Parintii erau disperati si-si urmareau copilul cum moare. Cred ca ii interesa foarte putin cum arata sau ce credea lumea despre ei.

Prietena mea nu s-a plans niciodata, nu a vrut niciodata sa fie compatimita, si-a acceptat soarta cu seninatate. Faptul ca si-a acoperit capul ca sa nu atraga atentie si intrebari inutile nu o face in nici un fel orgolioasa.

24 Iul 2011, 01:07
Membru

As vrea sa-mi sterg contul de pe acest forum. Daca administratorul imi poate spune cum se poate face.

24 Iul 2011, 01:08
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul