Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 254 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26
Liturghia tridentina 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Liturghia tridentina
Sa continuam cu partea pregatitoare a Sfintei Misse, care se desfasoara in Sacristie. Asadar, dupa ce preotul a facut rugaciunile initiale, incepe invesmantarea in ceea ce liturgica rasariteana numeste "vesmintele imparatesti".

Preotul incepe invesmantarea punandu-si amictul. Amict vine de la "am", adica "de o parte si de alta" si "iactus", adica "aruncat". Este un dreptunghi de panza alba cu snur de prindere, pe care preotul si-l pune asa:
Imagine

Amictul simbolizeaza un scut (azi, am spune o vesta antiglont) care il apara pe preot de puterile malefice. De aceea, punandu-si amictul preotul spune urmatoarea rugaciune:
Impone, Domine, capiti meo galeam salutis, ad expugnandos diabolicos incursus
adica
"Aseaza, Stapane, peste capul meu coiful salvarii, pentru ca sa pot sa resping asalturile diavolilor."

Dupa aceea, preotul imbraca alba. Aceasta simbolizeaza integritatea perfecta. Imbracand alba, preotul spune:
Dealba me, Domine, et munda cor meum: ut, in sanguine Agni dealbatus, gaudiis perfruar sempiternis.
adica
"Imbraca-ma, Doamne, cu alba (se mai poate traduce si "albeste-ma, Stapane") si curata inima mea: pentru ca, purificat in sangele Mielului, sa pot sa ma bucur de bucuriile eterne"

Apoi, preotul isi pune cingulul (centura), care simbolizeaza virtutea castitatii. facand aceasta, preotul se roaga astfel:
Praecinge me, Domine, cingulo puritatis, et extingue in lumbis meis humorem libidinis: ut maneat in me virtus continentiae et castitatis
adica
"Incinge-ma, Stapane, cu cingatoarea puritatii si stinge in salele mele umorile senzuale, pentru ca sa ramana in mine virtutea continentei si castitatii".

Urmeaza celelalte vesminte, subiect pentru o alta poastare.

Multumesc si pe aceasta cale dlui Vincentiu Cernea, care mi-a daruit Missalul tridentin, din care am aflat aceste lucruri pe care vi le impartasesc si voua.

09 Noi 2013, 14:21
Membru Senior

Locaţie: timis
Putina muzica sacra: http://www.youtube.com/watch?v=Dlr90NLDp-0

15 Noi 2013, 19:49
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Aspecte de la o Missa tridentina in zilele noastre, intr-o parohie obisnuita din SUA:
https://www.youtube.com/watch?v=2a2tvN_1M-M

21 Ian 2014, 09:10
Membru Senior

Liturghia Ambroziana este cea mai frumoasa Liturghie dupa parerea mea. https://youtu.be/HYOWCD7IwCA

12 Mai 2016, 21:55
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 254 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26