Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
liturghia in ungureste 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj liturghia in ungureste
buna ziua,
intentia mea este cand ma duc la liturghiile ce se tin in ungureste sa pot si eu vorbi deodata cu restul credinciosilor chiar daca deocamdata stiu doar citi in ungureste (plus un vocabular limitat).

in principiu ma intereseaza lucrurile ce se spun aici in romaneste si in latina sa le am in ungureste:
http://www.ercis.ro/liturgie/preces.asp?id=14

poate cunoaste cineva de aici care e vorbitor de maghiara un site asemanator cu cel ce l-am dat mai sus.

07 Iul 2015, 22:10
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: liturghia in ungureste
wegmann scrie:
buna ziua,
intentia mea este cand ma duc la liturghiile ce se tin in ungureste sa pot si eu vorbi deodata cu restul credinciosilor

deodata cu crediciosii maghiari, se pot spune replicile in limba romana
suntem de un fel, chiar daca nu de aceeasi limba...

13 Iul 2015, 14:23
Membru

intentia mea este sa vorbesc in limba maghiara.
in cazul in care mai este cineva curios aici este linkul: http://www.liturgia.hu/konyvtar/liturgi ... askonyvek/

13 Iul 2015, 16:27
Membru Senior

wegmann scrie:
buna ziua,
intentia mea este cand ma duc la liturghiile ce se tin in ungureste sa pot si eu vorbi deodata cu restul credinciosilor chiar daca deocamdata stiu doar citi in ungureste (plus un vocabular limitat).

in principiu ma intereseaza lucrurile ce se spun aici in romaneste si in latina sa le am in ungureste:
http://www.ercis.ro/liturgie/preces.asp?id=14

poate cunoaste cineva de aici care e vorbitor de maghiara un site asemanator cu cel ce l-am dat mai sus.
Vă urez succes în acțiunea dvs, iar pentru a reuși este suficient și necesar să reproduceți(imitați) răspunsurile celorlalți(că doar n-o să fiți singur) și, cu timpul, veți învăța și ce înseamnă exact.
Sunt încrezător că veți reuși pe măsura voinței dvs, pe care o compar cu cea a preotului Mihai, născut în Moldova, care la înscriere într-un seminar unguresc din România(în regimul trecut) nu știa maghiară deloc, iar la absolvire, slujind liturghia cursiv, a fost hirotonit în Oradea, unde este și acum.

14 Iul 2015, 06:15
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]