Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Suntem laici. Cum participam la Sf Liturghie ? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Suntem laici. Cum participam la Sf Liturghie ?
Am observat cat de stangaci si stingher ma simteam uneori la Sf Missa, nestiind ce trebuie sa fac. Chiar si acum mi se mai intampla, uneori. Catehezele de prima impartasanie prevad, sub aspectul liturgic, mai mult niste cantecele de felul pricesnelor, pe care le invata copiii. Mai tarziu, in timpul adolescentei, cand cateheza se reia (mai des la romano-catolici, din pricina pregatirii pentru Confirmatiune), se aprofundeaza cat de cat unele lucruri care tin de morala. Mai putin care tin de invatatura si mai deloc care sa tina de liturgica si tipic. S-a raspandit in lumea modernista in care traim ideea ca ceea ce tine de forma nu ar fi esential, ajungandu-se pana acolo incat, in limbajul curent, prin "forma" intelegem cu totul altceva decat intelegeau scolasticii. "Forma". "Formal". Cuvinte carora le-am denaturat si sensul, si conotatia.

Mai apoi, inaintand in varsta si in credinta, daca cineva ar vrea sa cerceteze din carti ce trebuie sa faca la Liturghie, nu va gasi mare lucru. Poate sa isi umple un raft de biblioteca numai cu carti de liturgica si tipic: ele par a fi scrise pentru preoti. Despre ce trebuie sa facem noi, ca laici, in biserica: prea putin. Iar ca "transmitere vie" de la preot la credincios, iar nimic: extrem de rar am auzit la omilie ceva care sa raspunda unor astfel de intrebari. Iar la sfarsitul slujbei, inainte de binecuvantarea finala, cand s-a incetatenit rubrica (ce nu figureaza in Missal) numita "calendarul liturgic pentru saptamana viitoare" este o noua ocazie ratata pentru ca sa deprindem ceva. Missalul insusi nu ofera indicatii pentru laici, vechiul Ordo Missae nefiind cu nimic superior, in aceasta privinta, lui Novus Ordo Missae. Nici in privinta Liturghierelor rasaritene situatia nu e diferita. Iar la "catehezele pentru familii" se preda orice altceva, afara de liturgica si tipic pentru laici.

Rostul acestui topic ar fi, deci, sa invatam cum sa Il slavim pe Domnul intr-un mod care Ii place mai mult. Cand intram in biserica ? Pe unde ? Ce facem imediat dupa ce intram ? Cand sa stam in picioare si cand sa ingenunchem ? Cand sa tinem isonul si cand sa tacem ? Acestea, si inca multe altele, cer a fi obiectul atentiei pioase a acestui topic.

10 Feb 2013, 11:45
Membru Senior

Mesaj Re: Suntem laici. Cum participam la Sf Liturghie ?
http://www.alte-messe.de/ ,e in Limba Germana sper sa va fie de ajutor.

11 Feb 2013, 19:29
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
In Liturghier se gasesc indicatii despre gesturile si comportamentul credinciosilor la liturghie.

omnis terra veneratur

12 Feb 2013, 00:14
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Non sum dignus scrie:
sa invatam cum sa Il slavim pe Domnul intr-un mod care Ii place mai mult.
Cand intram in biserica ?
Pe unde ?
Ce facem imediat dupa ce intram ?
Cand sa stam in picioare si cand sa ingenunchem ?
Cand sa tinem isonul si cand sa tacem ?

Nedumeririle de acest gen eu mi le-am rezolvat avand grija sa fac asa cum ii vad facand pe cei mai multi din jurul meu. Cand chiar am avut o intrebare la care voiam raspuns imediat, am pus-o preotului meu.

15 Feb 2013, 14:35
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]