Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
După Sf Paşti începe Săptămâna Patimilor 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj După Sf Paşti începe Săptămâna Patimilor
Sunt pe acest forum colege foarte supărate că BRU nu adoptă sărbători pe care BRC le-a adoptat acum nici două decenii. Ori chiar că nu aduce cult unor fericiţi pe care BRC i-a beatificat nu mai demult decât acum un an. Departe de mine ideea aceasta a uniformizării riturilor. Sunt primul în a susţine că fiecare Biserică particulară trebuie să îşi urmeze propria tradiţie. Pe de altă parte, în ceea ce are fiecare rit ca fiind fundamental, în Paştile Domnului, care reprezintă osia în jurul căreia toate se mişcă, am, an după an, durerea să experiez lipsa de unitate. An după an, acest scandal pentru credincioşi care este sărbătorirea Învierii la date diferite, persistă. Şi el atrage sărbătoriri diferite în tot ce ţine de ciclul temporal al Calendarului Liturgic. Altă Bunăvestire. Alte Florii. Altă Înălţare şi alte Rusalii. Când fraţii apuseni mănâncă miel cu salată, noi mâncăm numai salata. Ei sunt trişti că nu au liber de Paşti. Noi suntem trişti că, de la Roma, "urbi et orbi", înseamnă, de fapt "sine oriente". Ca în fiecare an, şi anul acesta Sfântul Părinte ne va spune "Cristos a înviat" de Florii. "Adresându-se catolicilor din toată lumea", dar nu nouă. Noi nu facem parte din lume (nu că nu am fi "ai lumii"...). Şi anul acesta încă e o variantă OK, sunt situaţii când ecartul dintre cele două sărbători este mai mare de o săptămână. Se poate ajunge ca la salutul "Cristos a înviat" fraţii să ne răspundă "adevărat S-a înălţat!".

Stau şi mă întreb: Biserica vrem să respire prin ambii plămâni, dar nu să o facă în acelaşi ritm ? Este de neînchipuit un organism în care dispoziţia trupului unic ar fi aşa de piezişă încât un hemidiafragm se coboară aspirând aer prin plămânul occidental în acelaşi timp în care celălalt hemidiafragm se urcă ejectând aer din plămânul oriental. Oricine ar fi de acord că un asemenea organism e bolnav, iar o intervenţie trebuie făcută fără amânare. La ce folosesc exact structuri integrate precum Conferinţa Episcopilor din România ? Ce se discută acolo, numai despre nemurirea sufletului ? Refuz să cred că nu se poate ajunge la un acord dacă s-ar dori acest lucru. Nevastă-mea şi cu mine, când nu ne înţelegem, dezbatem. Dacă neînţelegerea persistă şi în urma dezbaterii (chestie frecventă...), atunci căutăm o soluţie de compromis, chiar şi una în care logica nu are ce căuta, de exemplu tragem la sorţi. Sau facem o dată aşa şi data următoare altfel. În orice caz, viaţa ne obligă să nu tragem unul într-o parte şi celălalt în cealaltă.

Iubiţi episcopi, noi, care de atâtea ori ne-am inspirat din sfinţenia vieţii celibatului consacrat, vă rugăm să vă lăsaţi inspiraţi de experienţele familiilor! Găsiţi o soluţie de compromis în această chestiune care mă îndurerează în fiecare an. Şi nu numai pe mine, vă asigur că nu sunt singurul.

06 Apr 2012, 21:49
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: După Sf Paşti începe Săptămâna Patimilor
In aceasta privinta, nu ar trebui sa gandim mai degraba la nivel universal decat la nivel local.
Chiar prin aceasta, Biserica Catolica este Universala, pentru ca gandeste la nivel local.

Se intampla ca pe aceeasi strada sau scara de bloc, sa fie si o nunta si o inmormantare.
Ar trebui sa anulam una dintre ele?!?!

Cu atat mai putin a gresit Papa cand a spus de Florii catolicilor de rit oriental "Cristos a Inviat".
In fond, Isus a inviat acum vreo 2000 de ani!
Cu iubire, care implica intelegere si compasiune, putem trece peste momentele dificile de fiecare zi.
Sa facem sa fie si ziua de Pasti una dintre aceste zile (oricand ar fi ea celebrata)!

12 Apr 2012, 09:15
Membru Senior

Anul viitor diferenta va fi de 5 saptamani!
Ce va face BGC in cazul in care BOR va schimba data Craciunului ? Iar se va "indrepta" calendarul?

22 Apr 2012, 11:25
Membru Senior

Locaţie: timis
Ignat Samir Nicolae scrie:
Ce va face BGC in cazul in care BOR va schimba data Craciunului ? Iar se va "indrepta" calendarul?

Hai sa nu aberam.

22 Apr 2012, 21:25
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti

BOR nu a schimbat data Pastilor

23 Apr 2012, 10:41
Membru Senior

Locaţie: Timisoara
MariaB scrie:

BOR nu a schimbat data Pastilor

Sunt nevoit sa fac o corectie ! BOR a schimbat data Pastilor ! In anul 1924, cand a "indreptat calendarul". Numai ca "puristii" au facut un asemena scandal, incat dupa 4 ani de circoteca tipic sfertodoxa, "din solidaritate" cu Besericile (schismatice) surori BOR a "dezindreptat" calendarul privind data Pastilor, ramanand cu el "indreptat" in privinta Craciunului! Mie mi se pare o curata schizofrenie calendaristica, iar daca BRU o urmeaza, nu cred ca face un lucru bun!

23 Apr 2012, 17:54
Membru Senior

http://www.greco-catolica.org/a509-Data ... itica.aspx
Cum s-au sarbatorit Pastele din 1700 incoace in BRU ?

30 Apr 2012, 15:34
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Iarasi, ca in fiecare an, ma simt defazat fata de fratii si surorile mele, de rit latin. Iarsi si iarasi. O anomalie a Bisericii Catolice care se perpetueaza de la un an la altul, in completa sfidare fata de cererile, individuale ori colective, adresate de credinciosi superiorilor lor. Daca Sinodul BRU si CER-ul dovedesc ca sunt incapabile sa faca si cele mai simple lucruri, precum unificarea datei Pastilor pentru toti catolicii din Romania, atunci ce ne-ar putea face sa speram ca sunt capabili de lucruri mult mai complicate, cum ar fi conducerea poporului credincios spre mantuire ?

Si nu, stimati sfintiti, inalt preasfintiti, eminente si prea fericiti: nu incercati, si de data aceasta, dialectica bizantina de tip "timpul Bisericii este altul decat timpul oamenilor". Nici nu incercati sa dati vina pe ortodocsi, ca si cand ei ne-ar impiedica sa unificam data Pastilor, dupa cum ne impiedica sa ne recuperam patrimoniul. Aici este o problema intra-catolica. Si, in final, o problema de bun simt comun: chiar nu mi se pare ca e musai necesara "teologie inalta", nici "viata de nevointa" ca sa iti dai seama de un lucru atat de simplu: credinciosii au nevoie de sarbatori in care sa sarbatoreasca impreuna. Am vrea sa postim impreuna, sa ne rugam impreuna si sa ne adunam, impreuna, la acelasi ospat, inca din viata aceasta.

Laudetur Iesus Christus!

Mihnea Dragomir
Pays de la Loire
catolic roman platitor de simbrie.

25 Feb 2013, 08:35
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Amin! Sa ne rugam sa vina momentul unificarii cat mai curand.

omnis terra veneratur

02 Mar 2013, 11:56
Profil YIM
Membru

Corect ar fi ca sarbătoarea de Paşti să înceapă în prima zi cu lună plină de după echinocţiul de primăvară şi să ţina 8 zile iar sărbătorirea Învierii Domnului Iisus Hristos să fie făcută în a treia zi de Paşti.Domnul Iisus Hristos a respectat sărbatoarea de Paşti atunci când era Întrupat şi dacă noi îl respectăm pe El atunci aşa trebuie să facem şi noi.Evreii creştini când sărbătoresc ziua de Paşti şi când sărbătoresc oare Învierea Domnului Iisus Hristos?

04 Mar 2013, 08:19
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul