Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 88 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Nu mai punem mâna pe Ostii ? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Nu mai punem mâna pe Ostii ?
Non sum dignus scrie:
Într-un an, avem vreme să asistăm la o Missă tradiţională într-o biserică catolică, unde putem să ne cuminecăm aşa cum îi place Domnului
Domnului ii place si ne indeamna sa ne manifestam credinta in comunitate
"unde doi sau trei se aduna in Numele Meu, acolo sunt si eu in mijlocul lor"
singur, oricat de corect ai tine regulile, nu inseamna ca le tii pe placul Domnului

si daca undeva traditia comunitatii este sa stea in genunchi sau in picioare la un anumit moment, pe placul Domnului este acela care face la fel, respectand traditia comunitatii

10 Sep 2012, 10:00
Membru Senior

MariaB scrie:
Non sum dignus scrie:
Într-un an, avem vreme să asistăm la o Missă tradiţională într-o biserică catolică, unde putem să ne cuminecăm aşa cum îi place Domnului
...si daca undeva traditia comunitatii este sa stea in genunchi sau in picioare la un anumit moment, pe placul Domnului este acela care face la fel, respectand traditia comunitatii
Oare?
Nu i-am numărat care erau mai mulți: cei în picioare sau cei în genunchi, dar la prefacere care credeți că place mai mult Domnului?

10 Sep 2012, 21:54
Membru Senior

MariaB scrie:
...si daca undeva traditia comunitatii este sa stea in genunchi sau in picioare la un anumit moment, pe placul Domnului este acela care face la fel, respectand traditia comunitatii
Adaug la mesajul anterior, dar la aceeași citare, un verset care demonstrează explicit cum Îi place Domnului:

19. Şi poruncind să se aşeze mulţimile pe iarbă şi luând cele cinci pâini şi cei doi peşti şi privind la cer, a binecuvântat şi, frângând, a dat ucenicilor pâinile, iar ucenicii mulţimilor.(Mt14,19)

S-ar putea oare înțelege că Domnul n-ar respecta ”noua tradiție” a comunității?

12 Sep 2012, 17:16
Membru Senior

Nae scrie:
MariaB scrie:
Adaug la mesajul anterior, dar la aceeași citare, un verset care demonstrează explicit cum Îi place Domnului:

19. Şi poruncind să se aşeze mulţimile pe iarbă şi luând cele cinci pâini şi cei doi peşti şi privind la cer, a binecuvântat şi, frângând, a dat ucenicilor pâinile, iar ucenicii mulţimilor.(Mt14,19)

este vorba de asezarea la masa a evreilor
asa dupa cum Isus, cand invata multimile, se aseaza

cum ar parea ca preotul crestin sa stea jos cand predica?
noua traditie a comunitatii este acum altfel
si este pe placul lui Dumnezeu, nu-i asa?

20 Sep 2012, 19:28
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
MariaB scrie:

este vorba de asezarea la masa a evreilor
asa dupa cum Isus, cand invata multimile, se aseaza

cum ar parea ca preotul crestin sa stea jos cand predica?
noua traditie a comunitatii este acum altfel

Poate ca va referiti la comunitatea dv din Drumul Taberei. In ceea ce priveste comunitatea catolica, "noua traditie" este vechea traditie. Ce sa facem, traditia asta nu se schimba dupa cum imi place mie si celor de la scara blocului unde locuiesc.

Dar, iata cum un episcop catolic, Mons Athanasius Schneider, explica de ce trebuie sa-l urmam pe Sfantul Parinte, primindu-L pe Cristos pe limba si (in cadrul ritului apusean) stand in genunchi:
http://www.youtube.com/watch?v=LT0FGB24l8M

Dupa ce veti viziona acest film, puneti-va intrebarea: "daca Papa cumineca pe limba si in genunchi, daca ordinariul meu, Mons Ioan Robu cumineca pe limba si in genunchi, atunci la care "noua traditie" ma refer eu cand ma opun felului in care ei impartasesc credinciosii ?"

Daca mai aveti neclaritati, va stau la dispozitie.

13 Ian 2013, 01:06
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Dar, iata cum un episcop catolic, Mons Athanasius Schneider, explica de ce trebuie sa-l urmam pe Sfantul Parinte, primindu-L pe Cristos pe limba si (in cadrul ritului apusean) stand in genunchi:
http://www.youtube.com/watch?v=LT0FGB24l8M

Excelent video, mersi!
Cu ministrii exceptionali ai Euharistiei este o alta mare si dureroasa problema....

13 Ian 2013, 16:27
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
anam scrie:
Excelent video, mersi!

Mi se pare mie, sau in ultimul timp chiar ati devenit mai traditionalista ? Incet, incet, veti ajunge la vorbele mele si veti incepe sa vedeti cat de mult este atacata Biserica din interiorul ei. De cata viclenie este capabil Vicleanul, cum seamana dezorientarea, cum oamenii, preoti si laici, ajung sa creada ca fac bine, facand rau!

Cu ce anume este pavat iadul ?

Citat:
Cu ministrii exceptionali ai Euharistiei este o alta mare si dureroasa problema....

Dupa cum prevad documentele actuale ale Bisericii, ministrii exceptionali sunt OK daca sunt...exceptionali.
In intelegerea mea, asta inseamna ca daca este un singur preot, batran si bolnav, care ar simti ca urmeaza sa cada lat in presbiteriu daca ar cumineca personal cei 500 de credinciosi ce ingenuncheaza la balustrada ca sa primeasca Preasfantul Sacrament, atunci poate, in mod licit, sa puna din ciboriul lui si altor laici care sa distribuie.

Acuma, intre cele doua doua feluri de abuzuri liturgice, legatura e mai stransa decat pare la prima vedere. Am avut ocazia sa experiez. In rarele situatii in care, din masochism, ma mai duc la Liturghia Paulina in loc sa merg la Missa Tridentina, nu am de ales decat intre un ministru extraordinar si alt ministru exceptional, deoarece presbiterul sta in sezlong intr-o parte a presbiteriului, ca sa vada mai bine cum distribuie laicii. Ei bine, in asemenea situatii parca nu iti mai vine sa ingenunchezi. Chestie psihologica. Una e sa o faci in fata unui preot in persona Christi, imbracat in vesmintele imparatesti, alta e sa o faci in fata unei laice in blugi, laptareasa in viata de zi cu zi.

P.S.: Daca va place discursul Mons Athanasius Scheider, iata-l aici pe preasfintia sa vorbind despre libertatea religioasa: http://rorate-caeli.blogspot.com/2013/0 ... usses.html

19 Ian 2013, 00:38
Membru Senior

Dar ce sansa sa se mai simta oamenii impovarati de greutatile vietii copii - in fata Domnului!

Si preotul este un copil, daca dati in preot tot intr-un copil dati.

Dar de ce se simt "impovarati de greutatile vietii" oamenii daca nu sunt de fapt tot niste copii?

Eu cred ca slujba a fost randuita asa la, din mana preotului, cu ochii inchisi cred (sau gresesc?) pentru ca oamenii sa simta ca sunt copiii Domnului.

Despre problema de igiena:
Cand aveam 6 ani m-a dus Buni la biserica sa ma impartasesc. Am baut din pahar vinul "dupa toate babele". In unele biserici se da din pahar, in unele din lingurita. Acolo era din pahar.
N-am racit deloc in acea iarna si eu racesc usor, si cred ca erau multi batrani bolnavi atunci fiind iarna.
In nicio Biserica in care m-am impartasit nu se respecta "regula de igiena" ba chiar cred ca nici nu se stergea paharul sau lingurita. Si bucatelele de paine poate fusesera si scapate pe jos, de vreme ce nu le manipulasem chiar eu nu am de unde sa stiu.

Dar Biserica - adica copiii-pastori - au ajuns impaciutori si bravo lor: in Bisericile ortodoxe cel putin din Bucuresti se poate cumpara vin sfintit de la intrare si cred ca poti gasi si piinica sfintita. Astfel, se poate realiza intreg ritualul chiar acasa in conditii de siguranta. Slujbele nu mai sunt un secret, sunt publicate, la fel si dogma conducerii Bisericii, care poate fi acum verificata daca este in concordanta.
Nu sunt ironica ci doar zic .. Fericiti facatorii de pace!

Dar eu cred ca si copiii-miei vor fi impaciutori in cele din urma. Poate la urmatorul euharist, Sfantul Duh va ruga pe Arhangheli (poate chiar pe super-popularul Michael, Mihail, Mika-el pe care toti il asemuiesc cu un politist - sa le daruiasca o doza din simtul sau dezvoltat al umorului pentru ca atunci cand se framanta pentru lucruri marunte macar sa rada si ei odata cu Dumnezeu).

23 Mar 2015, 15:49
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 88 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9