Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 88 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Nu mai punem mâna pe Ostii ? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Nu mai punem mâna pe Ostii ?
Este cunoscut că în unele dioceze RC din afara ţării noastre s-a încetăţenit obiceiul ca preotul să pună osfintele ostii în mâinile credincioşilor în loc de a le pune în gurile lor. O recentă luare de poziţie a celei mai înalte autorităţi în domeniul liturgic se exprimă cu claritate împotriva acestei practici. Iată ce spune arhiepiscopul Ranjith, secretarul Congregaţiei care se ocupă cu liturgica:
Citat:
Whatever the reasons for this practice, we cannot ignore what is happening worldwide where this practice has been implemented. This gesture has contributed to a gradual weakening of the attitude of reverence towards the sacred Eucharistic species whereas the previous practice had better safeguarded that sense of reverence. There instead arose an alarming lack of recollection and a general spirit of carelessness. We see communicants who often return to their seats as if nothing extraordinary has happened... In many cases, one cannot discern that sense of seriousness and inner silence that must signal the presence of God in the soul.

Then there are those who take away the sacred species to keep them as souvenirs, those who sell, or worse yet, who take them away to desecrate it in Satanic rituals. Even in large concelebrations, also in Rome, several times the sacred species has been found thrown onto the ground.
(...)
Now I think that it is high time to review and re-evaluate such good practices and, if necessary, to abandon the current practice that was not called for by Sacrosanctum Concilium, nor by Fathers, but was only accepted after its illegitimate introduction in some countries. Now, more than ever, we must help the faithful to renew a deep faith in the Real Presence of Christ in the Eucharistic species in order to strengthen the life of the Church and defend it in the midst of dangerous distortions of the faith that this situation continues to cause.

Această adevărată luare de poziţie faţă de un abuz liturgic îmi întăreşte convingerea că actualul pontificat urmăreşte restabilirea Tradiţiei, măcar atât cât se poate.

http://www.catehism.ro

30 Ian 2008, 02:01
Profil WWW
Membru Senior

Arhiepiscopul revine asupra chestiunii, de data asta folosind un limbaj mai ferm şi mai explicit în comparaţie cu cel precedent.
http://www.papanews.it/dettaglio_interv ... ews=5907#a

22 Feb 2008, 21:00
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
De unde a apărut obiceiul ăsta? Ce rost are?

30 Mar 2008, 01:05
Profil YIM WWW
Membru Senior

În unele parohii din vest (la noi încă nu a ajuns această anomalie, chestie de timp), cei care sunt împărtăşiţi cu ostiile în mână aduc un argument foarte modernist: azi nu mai suntem copii, laicatul s-a emanceipat în raport cu clerul, să nu ne mai dea ostiile în gură ca la copiii cei mici sau ca la handicapaţi.
Ceea ce nu ştiu este dacă între această psihologie modernă şi practica împărtăşirii în palmă există o legătură cauză-efect sau este o explicaţie "post-festum".

30 Mar 2008, 13:54
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Impartasirea in mana am observat ca e generalizata in Europa de Vest (cel putin in Franta). Motivatii ale acestei practici am auzit mai multe, dar oare cine si unde a venit cu aceasta idee?
Mie imi pare o dovada de lipsa de smerenie.

30 Mar 2008, 21:20
Membru

Locaţie: BUCURESTI

Ultima oară modificat de COLTAN ALEXANDRU-FLORIN pe 02 Ian 2016, 11:37, modificat 1 dată în total.

04 Mai 2008, 19:59
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Impartasirea cu ambele specii ar putea fi un bun motiv de a se renunta la practica impartasitii in mana. Trebuie sa ii dau Papei ideea!

04 Mai 2008, 20:32
Preot

Locaţie: Ploiesti
Impartasirea in mana am observat ca e generalizata in Europa de Vest (cel putin in Franta). Motivatii ale acestei practici am auzit mai multe, dar oare cine si unde a venit cu aceasta idee?
Mie imi pare o dovada de lipsa de smerenie.

Nu trebuie pusa problema primirii impartasaniei in dimensiunea mandrie / smerenie.

Omul nu este destul de smerit si meritoriu nici cand primeste impartasania in mana, nici cand o primeste direct in gura.

Eu nu vad nimic scandalos in nici una din cele doua practici. In definitiv, chiar si in cazul impartasaniei cu ambele specii, cu Trupul si Sangele Domnului, credinciosul (asa cum se intampla in cazul preotului) ar putea fie sa ia ostia in mana si sa o atinga de de continutul potirului, fie sa consume ostia si apoi sa se impartaseasca cu Sangele Domnului, direct din potir.

Varianta de pe urma este deja pusa in practica in unele comunitati <neocatehumenale>, bineinteles in ritul latin al Bisericii Catolice (in Italia, spre exemplu - in Romania nu am auzit inca de asemenea randuieli).

04 Mai 2008, 20:43
Membru Senior

Vaticanul a încurajat împărtăşirea cu ambele specii la toate liturghiile, nu numai la cele solemne, încă din vremea pontificatului lui Ioan Paul al II-lea. De fapt, nu există nici un document al Bisericii prin care să se fi renunţat la această tradiţie. Trebuie văzut şi aici un abuz liturgic, de care Conciliul Vat-2 nu mai poate fi socotit răspunzător, fiindu-i anterior cu câteva secole.
Dar, ca şi în chestiunile împărtăşaniei cu mâna, muzicii gregoriene ori liturghiei tridentine, am senzaţia că papa se adresează pereţilor.

04 Mai 2008, 20:50
Profil WWW
Membru

Locaţie: BUCURESTI

Ultima oară modificat de COLTAN ALEXANDRU-FLORIN pe 02 Ian 2016, 02:54, modificat 1 dată în total.

04 Mai 2008, 20:59
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 88 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul