Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 379 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38  Următorul
Ritul bizantin: aspecte ale "Tipicului" 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Ritul bizantin: aspecte ale "Tipicului"
elenacomsa22 scrie:
Mihai Petrescu scrie:
elenacomsa22 scrie:
La multi ani, si bine v-am regasit dragi prieteni de pe forum.
Am 53 de ani si nu mi s-a intamplat , pana duminica trecuta, sa paticip la o Liturghie greco-catolica, la care sa nu se invite credinciosii ,cei pregatiti, sa se impartaseasca.Va intreb, in ce situatii si de ce exista aceasta extraordinara exceptie?

Nu stiu care e nedumerirea dvs. Invitatia "Cu frica lui Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati" nu va e suficienta? Sau preotul nu a zis-o? Sa inteleg ca era din Maramures. :lol:

Nu, nu era din Maramures si nu inteleg umorul d-vs.Vi se pare Maramuresul atat de distractiv, sau ceea ce nu inteleg eu?
Nu-mi amintesc cu lux de amanunte cum a decurs Sf. Liturghie, stiu doar ca in genunchi fiind, pregatindu-ne sa rostim " cred Doamne si marturisesc ca Tu esti fiul lui dumnezeu, Celui Viu, care-ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi, intre care (cel) cea dintai sunt eu..."nu s-a spus aceasta rugaciune, ca urmare nimeni nu s-a impartasit.Nu am inteles de ce, poate nici nu trebuie sa inteleg ci doar sa accept - multumesc MariaB.Mea culpa, pentru aceasta intrebare.

Imi pare rau sa o spun, dar nu ar fi rau sa mai puneti mana pe cartea de rugaciuni care contine si Liturghia. Rugaciunea "Cred Doamne si marturisesc" este o pregatire personala si individuala a celui care se impartaseste, asadar nefiind obligatorie pentru a fi rostita cu voce tare. Chemarea la impartasire este "Cu frica lui Dumnezeu cu credintat si cu dragoste sa va apropiati". Cereti preotului dvs. mai multe cateheze liturgice sau informati-va singura, nu acuzati preotii de indolenta!
Iar eu am dat exemplul Maramuresului pentru ca acolo se pot gasi tot soiul de artificii liturgice, de la hilare la grotesti.

05 Feb 2011, 17:13
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Mihai Petrescu scrie:
Imi pare rau sa o spun, dar nu ar fi rau sa mai puneti mana pe cartea de rugaciuni care contine si Liturghia. Rugaciunea "Cred Doamne si marturisesc" este o pregatire personala si individuala a celui care se impartaseste, asadar nefiind obligatorie pentru a fi rostita cu voce tare.
Şi mie-mi pare rău, dar şi preotul se împărtăşeşte, deci şi el este îndreptăţit să spună rugăciunea "Cred Doamne şi mărturisesc..."; nimic nu e obligatoriu, dar se recomandă să fie spusă aşa cum rugăciunea a fost rânduită, adică cu voce tare, pentru că făclia nu se pune în ascunziş.

05 Feb 2011, 17:23
Membru Senior

Nae scrie:
Lăudat fie Isus!
Mihai Petrescu scrie:
Imi pare rau sa o spun, dar nu ar fi rau sa mai puneti mana pe cartea de rugaciuni care contine si Liturghia. Rugaciunea "Cred Doamne si marturisesc" este o pregatire personala si individuala a celui care se impartaseste, asadar nefiind obligatorie pentru a fi rostita cu voce tare.
Şi mie-mi pare rău, dar şi preotul se împărtăşeşte, deci şi el este îndreptăţit să spună rugăciunea "Cred Doamne şi mărturisesc..."; nimic nu e obligatoriu, dar se recomandă să fie spusă aşa cum rugăciunea a fost rânduită, adică cu voce tare, pentru că făclia nu se pune în ascunziş.

Aratati-mi unde scrie ca e obligatorie a fi zisa cu voce tare si va cred. Dar vreau un Liturghier, un Tipic, ceva oficial.

05 Feb 2011, 17:43
Membru Senior

elenacomsa22 scrie:
Nu-mi amintesc cu lux de amanunte cum a decurs Sf. Liturghie, stiu doar ca in genunchi fiind, pregatindu-ne sa rostim " cred Doamne si marturisesc ca Tu esti fiul lui dumnezeu, Celui Viu, care-ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi, intre care (cel) cea dintai sunt eu..."nu s-a spus aceasta rugaciune, ca urmare nimeni nu s-a impartasit.Nu am inteles de ce, poate nici nu trebuie sa inteleg ci doar sa accept - multumesc MariaB.Mea culpa, pentru aceasta intrebare.

La ortodocsi sunt biserici unde se tine Liturghia in fiecare zi, iar daca nu e nimeni la impartasit se continua slujba in mod normal, fara rugaciunea pentru impartasit.

06 Feb 2011, 21:11
Membru Senior

Nae scrie:
Lăudat fie IsusEu zic să întrebaţi neapărat pe preotul paroh care bănuiesc că a revenit, nu-i aşa?
E necesar să aflaţi şi să ne spuneţi şi nouă.

Da, a reveni si m-a lamurit.Preotul care l-a inlocuit vine dintr-o parohie foarte mica, in care credinciosii nu au obiceiul sa se impartasesca. Ca urmare, din obsnuinta a facut o omisiune.Mi-a promis ca va discuta cu dansul, ca pe viitor sa nu se mai intample.
Acum am alta intrebare: ce fel de credinciosi santem daca la Sf.Liturghie nu ne impartasim?Ce fel de crestini suntem, daca Sf. Liturghie nu este pebtru noi participarea la Cina Domnului, ci doar o prezenta din traditie sau poate din curiozitate?Cum putem creste in credinta si in iubirea pentru Isus, daca nefiind curatiti prin spovada pentru impartasire, nu arde in noi dorinta ca la urmatoarea Litughie sa ne putem impartasi?
Pentru mine aceasta dorinta se aprinde, cu tarie, atunci cand marturisec cu voce tare, impreuna cu toti cei prezenti si urmandu-l pe parintele care cu voce tare spune; "Cred Doamne si marturisesc ca Tu esti Cristos, Fiul lui Dumnezeu, Celui Viu,care-ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi dintre care cea dintai sunt eu. Cred ca ce iau este cu adevarta presfantu trupul Tau si precinstit sangele Tau, deci ma rog Tie, miluieste-ma si-mi iarta mie pacatele cele de voie si cele fara de voie, cele cu stiinta si cele fara de stiinta, si ma invrednicese sa ma impartasesc cu precinstitele Tale Taine, spre iertarea pacatelor si spre viata de veci.Amin....
Pe cine ar putea ajuta ca aceasta rugaciune sa fie spusa in gand doar, in tacere, sau omisa?

08 Feb 2011, 10:36
Membru Senior

Locaţie: timis
elenacomsa22 scrie:
"Cred Doamne si marturisesc ca Tu esti Cristos, Fiul lui Dumnezeu, Celui Viu,care-ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi dintre care cea dintai sunt eu. Cred ca ce iau este cu adevarta presfantu trupul Tau si precinstit sangele Tau, deci ma rog Tie, miluieste-ma si-mi iarta mie pacatele cele de voie si cele fara de voie, cele cu stiinta si cele fara de stiinta, si ma invrednicese sa ma impartasesc cu precinstitele Tale Taine, spre iertarea pacatelor si spre viata de veci.Amin...."
Pe cine ar putea ajuta ca aceasta rugaciune sa fie spusa in gand doar, in tacere, sau omisa?

Nu e cazul, a fost doar o greseala omeneasca. Sa nu ne ambalam.

08 Feb 2011, 17:39
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: in Inima Mariei
Poate nu e cazul sa intreb aici, dar as vrea sa vorbesc cu cineva care a terminat teologia greco catolica la Blaj. Va multumesc.

http://nemuritorii-carpatini.blogspot.com

04 Apr 2011, 18:52
Profil WWW
Preot

Locaţie: Ploiesti
Puteti sa ma intrebati pe mine, si, daca voi putea va voi raspunde.

05 Apr 2011, 09:31
Membru Senior

Locaţie: in Inima Mariei
sper sa nu va suparati, dar as vrea acordul d-vs pentru un mesaj privat.

http://nemuritorii-carpatini.blogspot.com

06 Apr 2011, 19:29
Profil WWW
Preot

Locaţie: Ploiesti
Bine si asa.

07 Apr 2011, 06:56
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 379 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38  Următorul