Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Contraceptive 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Contraceptive
Pentru ca am vazut ca, din pacate, si in comunitatile noastre catolice sunt mult folosite contraceptivele, consider ca este bine de aprofundat subiectul contraceptivelor.
De ce contraceptivele nu sunt in consonanta cu trairea crestina?
Ce sunt ele si ce aduc bun sau rau?

Stiu ca mai sunt topicuri apropiate, dar cred ca ar trebui sa postam aici cateva informatii si experiente personale sau ale altora cu care am intrat in contact, pentru o mai buna edificare a noastra si a celor care citesc acest subiect.

26 Aug 2006, 21:26
Membru Senior

Mesaj raspuns
In Biserica catolica femeia si barbatul cununati pot sa hotarasca in mod responsabil si fara egoism timpul venirii pe lume.Sunt admise metode
naturale de contraceptie cum ar fi infranarea ,calendarul.
Totusi sunt si anumite boli in care sunt prescrise contraceptive (pilule)si acest fapt nu este contra conceptiei catolice.

Ultima oară modificat de adymacsut pe 08 Sep 2006, 14:08, modificat 1 dată în total.

26 Aug 2006, 21:50
Membru Senior

Din cite cunosc se folosesc cel mai des contraceptive tip bariera (prezervativul-condom). Ideea e ca am intilnit studenti catolici la medicina in ani mari care habar n-aveau ca prezervativul este prohibit de Biserica!
Mai mult sustineau ca metodele naturale nu sint la fel de eficiente ca cele contraceptive.

Cuplurile care folosesc contraceptive sint siguri ca doar asa evita aparitia unui copil, neavind incredere in mijlocele naturale de detectare a perioadei fertile si nefiind dispusi la infrinarea necesara din perioada fertila. Toti povestesc cum cunosc ei pe cineva care "s-a pacalit cu planificarea naturala" - las' ca stim noi.

Ar putea cineva indica vreo referinta magisteriala despre acest subiect?

26 Aug 2006, 22:11
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Parerea mea este ca ar fi bine ca Biserica (si constiinta noastra) sa faca o deosebire intre folosirea pilulelor contraceptive care actioneaza inainte de fecundatie (asa cum sunt cele mai multe pilule estroprogestative) si cele care actioneaza dupa momentul fecundatiei (asa cum sunt cele de tip Mifepriston). In primul caz vorbim de un anumit tip de pacat (impiedicarea unui plan divin), in cazul al doilea de alt tip de pacat (crima). Nu este acelasi lucru.
Lucrurile sunt mai complicate cand vorbim de situatii "mixte", asa cum sunt pilulele progesteronice. In cazul acestora e greu sa fim absolut siguri daca actioneaza in faza preconceptionala sau post conceptionala. Poate ca un fel de "atitudine negativa", adica a considera din punct de vedere moral varianta cea mai proasta este, si aici, justa.

http://www.catehism.ro

26 Aug 2006, 22:21
Profil WWW
Membru Senior

Sunt chestiuni care se studiaza la morala catolica .Se pot gasi referinte in Catehism.O sa incerc sa caut!

26 Aug 2006, 22:58
Membru Senior

Sunt chestiuni care se studiaza la morala catolica .Se pot gasi referinte in Catehism.O sa incerc sa caut!

:idea: Biserica Catolica nu este deloc exclusivista ci asa cum am mai aratat anterior se accepta folosirea pilulelor respective in cazul unor afectiuni sau hai sa le numim insuficiente hormonale.

26 Aug 2006, 23:02
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
In primul caz vorbim de un anumit tip de pacat (impiedicarea unui plan divin), in cazul al doilea de alt tip de pacat (crima). Nu este acelasi lucru.

Nu stiam ca pacatele se impart in alte categorii decat simple si grave. Nu vad cum cele doua cazuri pot reprezenta pacate diferite. In final, un pacat este de fapt un 'atac' impotriva lui Dumnezeu. In aceste conditii cu ce este mai grav sa omori un om decat sa te impotrivesti planului divin?

27 Aug 2006, 00:00
Profil WWW
Membru Senior

Pacatele pot fi lesne iertatoare si pacate de moarte.Despre clasificarea
amintita astept mai multe amanute!

27 Aug 2006, 00:16
Membru Senior

Din cate cunosc eu ( ca simplu crestin ) pacatele de moarte sunt cele din Decalog, referitoare la avort este "Sa nu ucizi", cele lesne iertatoare sunt celelalte. Primele se iarta numai prin marturisirea pacatelor iar celelalte prin cuminecare.

27 Aug 2006, 12:40
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Revenind la problema anticonceptionalelor si a raportarii la ele din perspectiva morala si canonica, sunt de acord cu Fortunatus.
In Pravilele stabilite dupa Sfintii Parinti gasim o distinctie clara intre pacatul onaniei sau malahiei (masturbarea sau impiedicarea formarii embrionului uman) si pruncuciderea (in care Parintii includeau desigur si avortul). Felul in care Parintii intelegeau sa canoniseasca cele doua pacate arata foarte clar ca nu le asezau deloc pe acelasi nivel de gravitate. Pentru onanie, oprirea de la impartasanie varia intre 40 de zile si un an (aceasta la cei mai aspri dintre Parinti) iar pentru pruncucidere, perioada canonisirii este calculata in ani).

Nu vreau sa se inteleaga cum ca as considera ca fiind o practica normala cea a folosirii conceptionalelor, dar mi se pare nefiresc sa consideri asemenea avortului folosirea prezervativului....

27 Aug 2006, 16:05
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul