Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Ajutor 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj Ajutor
Sunt in anul III la Facultatea de Psihologie,Universitatea Bucuresti si realizez o cercetare pentru licenta cu privire la moralitate si reprezentarea lui Dumnezeu la catolici si ortodocsi.Febra licentei m-a prins si pe mine si rog pe cine dispune de putin timp liber si poate sa imi raspunda la 8 intrebari procedura este urmatoarea:descarcati fisierele,le completati si ulterior mi le trimiteti la adresa de mail: luanaalbu@yahoo.com
Va multumesc foarte mult
https://www.dropbox.com/s/1p5zzzd20uxso ... onare.docx
https://www.dropbox.com/s/hctu46k8y6a4f0d/model.docx

03 Mai 2012, 20:39
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Ajutor
albu.luana scrie:
cu privire la moralitate si reprezentarea lui Dumnezeu la catolici si ortodocsi.

V-am trimis răspunsurile la chestionare.
Două observaţii, dacă îmi permiteţi.

Mai întâi, moralitatea e una, morala e alta. Veţi înţelege imediat deosebirea dacă am să vă mărturisesc că eu stau excelent cu morala, doar cu moralitatea am mici probleme pe ici, pe colo, şi anume în părţile esenţiale.

Mai apoi, trebuie observat că nu întotdeauna există identitate între doctrina morală catolică, aşa cum este predată de cei cu autoritate de a o preda şi felul în care ea este percepută de noi, credincioşii. Mai mult ca sigur că asemenea deosebire este şi la ortodocşi. Dictonul "nici toate ale popii" nu are copyright la Roma... Prin urmare, dacă ceea ce urmăriţi cu aceste chestionare adresate credincioşilor este "cum e percepută morala", atunci sunt mari şanse ca lucrarea dv să fie validă. Dacă, însă, ceea ce urmăriţi este "cum e morala", atunci validitatea lucrării ar putea avea de suferit prin faptul că, de fapt, culegeţi nu viziunea aşa cum este ea, ci cum e ea reflectată.

Succes şi spor în opera dv!

04 Mai 2012, 21:35
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Ajutor
albu.luana scrie:
Sunt in anul III la Facultatea de Psihologie,Universitatea Bucuresti si realizez o cercetare pentru licenta cu privire la moralitate si reprezentarea lui Dumnezeu la catolici si ortodocsi.Febra licentei m-a prins si pe mine si rog pe cine dispune de putin timp liber si poate sa imi raspunda la 8 intrebari procedura este urmatoarea:descarcati fisierele,le completati si ulterior mi le trimiteti la adresa de mail: luanaalbu@yahoo.com
Va multumesc foarte mult
https://www.dropbox.com/s/1p5zzzd20uxso ... onare.docx
https://www.dropbox.com/s/hctu46k8y6a4f0d/model.docx

Consimţământ informat pentru participare la studiu (semnătura, data): 11.05.2012

Date personale:
Nume, prenume/Iniţiale (opţional): Maria B
Sex: F
Vârsta: 44
Orientarea religioasa: crestin-catolica

(am avut ceva dificultati tehnice de citire a textelor...)
Raspund aici chestionarelor propuse.

1.Sofia are doi copii si se afla într-un lagar nazist. I se cere sa-si ucida un copil pentru a-l putea mentine în viata pe celalalt; altfel, ambii copii vor fi ucisi; ea nu are nici un temei pentru a-l favoriza pe unul.Cum trebuie sa procedeze?
Raspuns:
Nu face nimic - nu are nicio siguranta, propunerea venind de la cineva capabil sa ii ceara asta, ca luand viata unuia o pastreaza pe a celuilalt.

2.Un tren ruleaza scapat total de sub control. În calea sa se afla 5 oameni care au fost legati de sina de un raufacator. Din fericire, exista un macaz si o linie ocolitoare, dar pe care e un alt om legat de sins. stii cs numai de tine depinde soarta acestor oameni. Vei schimba macazul? Daca nu faci nimic, trenul va ucide 5 persoane. Daca schimbi macazul va ucide una si cinci vor fi salvate. Emoral sa ucizi o persoana pentru a salva cinci? (persoana e nevinovata si nu si-a dat acordul sa fie sacrificata).
Raspuns:
Niciun rau mai mic nu trebuie ales sa inlocuiasca un rau mai mare (cf. morala crestina).
Nu fac nicio alegere. Imediat, ma trezesc din somn. Era un vis!

3.Un medic are datoria de a vindeca bolnavii sai. Dar un pacient îi cere sa nu-i aplice un tratament (din motive religioase), ceea ce-i poate fi fatal. Daca medicul îsi respecta datoria pentru care a jurat (sa nu-i faca rau), el trebuie sa-l oblige pe pacient sa faca tratamentul, deci sa încalce regula consimtamântului informat conform careia pacientul decide autonom, în ultima instanta, asupra propriului corp. Daca respecta aceasta regula, îsi încalca datoria de a face binele. Cum ar fi trebuie sa procedeze el?
Raspuns:
Medicul se conformeaza cererii pacientului.

4.În Europa, o femeie este aproape de moarte din cauza unui anumit tip de cancer.Un farmacist din oraşul în care locuieşte aceasta, a descoperit un medicament despre care doctorii consideră că o poate salva de la moarte. Farmacistul cere pe o doză de medicament 2000 $, de 10 ori mai mult decât costă producerea respectivei doze. Soţul doamnei bolnave încearcă pe toate căile legale să obţină suma respectivă, dar nu reuşeşte să adune decât 1000 $, adică jumătate din cât trebuie pentru a-şi salva soţia. Acesta se duce la farmacist şi-l roagă să-i facă o reducere de preţ, sau să accepte o parte din bani acum şi restul mai târziu. Dar farmacistul îi răspunde că nu este de acord, pentru că este o invenţie la care a muncit şi vrea să scoată bani din ea. Atunci, soţul femeii bolnave, în disperare de cauză, intră în magazin şi fură medicamentul. Trebuia să procedeze astfel? Dacă ‘da’, de ce? Dacă ‘nu’, de ce?”
Raspuns:
A furat - este vinovat de furt.
Daca si de ce trebuia sau nu sa procedeze astfel, doar el stie!

"Tanarul din imagine este in Glasa a 12-a si in Gurand va sustine examenul de baGalaureat.AGesta merge regulat la Biseria pentru a se ruga sa treaGa Gu bine examenul. Dumnezeu ii va asGulta rugaGiunile?"
Raspuns:
Dumnezeu ne ascultă toate rugăciunile, dar le împlineşte doar pe acelea care sunt în planul lui de mântuire pentru noi.

"Doi parinti someri se roaga pentru a reusi sa isi gasesGa un loG de munGa deoareGe isi doresG sa isi ajute Gopii sa mearga in Gontinuare la sGoala.Dumnezeu ii va ajuta sa isi gaseasGa un loG de munGa?"
Raspuns:
Dumnezeu ne ajută întotdeauna. Depinde de noi dacă primim ajutorul său.

"Tanara din imagine se roaga Ga aGest Gopil sa se vindeGe de boala de Gare sufera.Dumnezeu ii va asGulta rugaGiunea si il va ajuta pe Gopil sa se vindeGe?"
Raspuns:
Dumnezeu ne ascultă toate rugăciunile, dar le împlineşte doar pe acelea care sunt în planul lui de mântuire pentru noi.

"AGeasta tanara treGe printr-o perioada grea din viata ei,deoareGe a fost respinsa de prieteni si familie.RugaGiunea ei se indreapta Gatre Dumnezeu in fieGare zi.O va ajuta Dumnezeu sa treaGa peste aGeasta perioada difiGila?"
Raspuns:
Dumnezeu ne ajută întotdeauna. Depinde de noi dacă primim ajutorul său.

11 Mai 2012, 13:43
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]