Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Iertarea. 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Iertarea.
Lăudat fie Isus!
anam scrie:
persoana care m-a ranit si ofer suferinta pe care mi-a pricinuit-o
Îmi cer scuze pentru trunchierea postului în aşa fel încât să subliniez că ceea ce mă deranjează pe mine provine din planurile mele şi din aşteptările pe care mi le-am clădit eu în relaţiile cu toţi cei din jurul meu.
Eu sunt primul care (îmi) pot face rău.

29 Iul 2010, 09:12
Membru Senior

Nae scrie:
Lăudat fie Isus!
anam scrie:
Îmi cer scuze pentru trunchierea postului în aşa fel încât să subliniez că ceea ce mă deranjează pe mine provine din planurile mele şi din aşteptările pe care mi le-am clădit eu în relaţiile cu toţi cei din jurul meu.

Iar in acest caz, cred ca trebuie sa ma iert intai pe mine, ca sa-l pot ierta si pe celalalt.

05 Aug 2010, 13:13
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
elenacomsa22 scrie:
Nae scrie:
Lăudat fie Isus!
anam scrie:

Iar in acest caz, cred ca trebuie sa ma iert intai pe mine, ca sa-l pot ierta si pe celalalt.

Exact! Prima dată eu trebuie să fiu curat.

05 Aug 2010, 17:33
Membru

Locaţie: cluj-napoca
elenacomsa22 scrie:
Va propun acest subiect.De multe ori auzim spunandu-se, cum sa-l (s-o) iert daca nici nu si-a cerut iertare?
Este conditionata , oare, iertarea pe care trebuie s-o acordam semnilor nostri de parerea de rau a acestora, sau trebuie sa-o dam, pur si simplu?

Una din cele mai dificile lectii pe care trebuie sa ni le insusim este IERTAREA ...E grea...insa fara de ea nu putem vorbi de iubire...Si daca o acordam, nu trebuie sa o facem doar pentru ca ni s-a cerut din partea celor ce ne-au gresit....iertam pentru noi , de dragul sufletului nostru...

31 Oct 2010, 14:25
Profil YIM
Membru

Locaţie: bucuresti
anam scrie:
Eu iert cu adevarat atunci cand ma rog pentru persoana care m-a ranit si ofer suferinta pe care mi-a pricinuit-o pentru convertirea si mantuirea sa.
E metoda cea mai rapida si eficienta sa ma eliberez de furie, frustrare, suparare, etc. ceea ce dovedeste ca Isus tot la binele nostru s-a gandit cand ne-a invatat sa ne rugam pentru dusmanii nostri.

in final,adica,unul distruge si altul e distrus...
suferinta nu innobileaza,ci produce traume,in timp ce cel care traumatizeaza si vede ca ii merge si-o ia in cap,si ajunge conducator.

una e suferinta de buna voie,si alta e rugamintea catre Dumnezeu sa faca dupa voia Lui,nu dupa inchipuirea omeneasca...

26 Aug 2011, 23:37
Membru Senior

neculcea mihaela scrie:
in final,adica,unul distruge si altul e distrus...

Eu cred că e distrus, cine se lasă distrus… Adică acela care, în loc să ierte şi să încerce să privească situaţia respectivă de la nivelul creştinului autentic, se coboară la nivelul celui care l-a rănit şi nutreşte sentimente negative asemănătoare.
Anam a sintetizat minunat:
anam scrie:
Eu iert cu adevarat atunci cand ma rog pentru persoana care m-a ranit si ofer suferinta pe care mi-a pricinuit-o pentru convertirea si mantuirea sa.
E metoda cea mai rapida si eficienta sa ma eliberez de furie, frustrare, suparare, etc. ceea ce dovedeste ca Isus tot la binele nostru s-a gandit cand ne-a invatat sa ne rugam pentru dusmanii nostri.

neculcea mihaela scrie:
suferinta nu innobileaza,ci produce traume....

Înseamnă că nu ştiţi nimic despre sfinţi, despre un Padre Pio, Tereza Pruncului Isus, Maria Goretti (care nu numai că şi-a iertat agresorul înainte de a muri, dar s-a rugat pentru iartarea lui: „Doamne, îl vreau cu mine în Paradis!”...). Aceştia şi mulţi alţii au ştiut să ierte după modelul lui Isus, care ar trebui să fie şi modelul nostru.
De ce să rămânem la nivelul strict pământesc, când ştim că viaţa noastră pe acest pământ este numai o pregătire pentru viaţa viitoare??

29 Aug 2011, 21:45
Membru

Acuma,Rita,sa-mi fie cu iertare,poti continua analiza cu...restul vorbelor mele,si anume:"una e suferinta de buna voie,si alta e rugamintea catre Dumnezeu sa faca dupa voia Lui,nu dupa inchipuirea omeneasca..."? :|

01 Sep 2011, 11:17
Membru

Nu stiu,credeti ca Dumnezeu incurajeaza violenta?

01 Sep 2011, 11:19
Membru Senior

Una peste alta, mi s-au iertat mai multe decat a trebuit sa iert eu altora. Si nici nu mi s-au intamplat lucruri teribile, din cele de... "ne-iertat". Asa incat, este impertinent ce spun. Si totusi.

Iertam adesea, dar cu toate astea, parca n-am vrea sa minimalizam raul ce ni s-a facut. Iertarea despre care vorbim nu neaga revendicarea judecatii si in nici un caz pedepsirea celui ce a gresit. Nu vrem iertarea ce ignora suferinta victimei. Adica nu iertam "din inima", asa cum ni s-a spus sa facem.
Si asta e destul de rau si numai cand suferintele sunt personale. Cand insa este vorba de colectivitati de oameni ce si-au gresit unii altora, cuvantul "iertare" dispare cu totul din vocabular. Cine si-ar putea imagina ca, in prima Duminica de dupa 11 Septembrie, comunitalile crestine din toata lumea ar fi spus: Tata, iarta-i ca nu stiau ce fac! S-a ales in schimb cuvantul "retaliation".

02 Sep 2011, 05:07
Membru Senior

neculcea mihaela scrie:
Acuma,Rita,sa-mi fie cu iertare,poti continua analiza cu...restul vorbelor mele,si anume:"una e suferinta de buna voie,si alta e rugamintea catre Dumnezeu sa faca dupa voia Lui,nu dupa inchipuirea omeneasca..."? :|

N-am înţeles înţeles bine în ce sens faci distincţia între cele două…
- Dacă e suferinţă acceptată de bună voie, înseamnă că e acceptată Voinţa lui Dumnezeu.
- Dacă e suferinţă produsă de bună voie (mai clar dintr-un capriciu omenesc) – aceasta
nu e permisă, cred că e păcat.
În ce priveşte rugămintea către Dumnezeu să facă după Voia Lui, aceasta include şi acceptarea de bună voie a suferinţei.
Nu eşti de accord?

04 Oct 2011, 08:51
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul