Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Iertarea. 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Iertarea.
Va propun acest subiect.De multe ori auzim spunandu-se, cum sa-l (s-o) iert daca nici nu si-a cerut iertare?
Este conditionata , oare, iertarea pe care trebuie s-o acordam semnilor nostri de parerea de rau a acestora, sau trebuie sa-o dam, pur si simplu?

27 Iul 2010, 10:02
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Iertarea.
iertarea este un proces interior: ierti pentru ca vrei si poti sa ierti

mai ales ca si supararea este un proces interior:
ma supara cineva pentru ca in interiorul meu ceva ma supara relativ la acel cineva

bine ar fi sa nu ma supar niciodata
si bine este sa iert de indata ce eu pot sa o fac, indiferent de atitudinea celui care m-a suparat

27 Iul 2010, 13:19
Membru activ

elenacomsa22 scrie:
Va propun acest subiect.De multe ori auzim spunandu-se, cum sa-l (s-o) iert daca nici nu si-a cerut iertare?
Este conditionata , oare, iertarea pe care trebuie s-o acordam semnilor nostri de parerea de rau a acestora, sau trebuie sa-o dam, pur si simplu?

Iertarea trebuie sa fie neconditionata. Ca si iubirea. Fariseii
conditionau iubirea doar la cei ce meritau. Iar cei ce "meritau"
erau fireste cei ce faceau ca ei. Ei se "iubeau" ei intre ei, iar
la ceilalti se uitau de sus. Vezi rugaciunea fariseului si cea a
vamesului. Fariseul zicea: Doamne, eu nu sunt ca acesta...
Iertarea aproapelui este conditia absolut necesara ca sa fim si
noi iertati de catre Hristos. Cine nu iarta nu poate rosti "Tatal
nostru" pentru ca s-ar face mincinos pe sine. Iertarea nu este
o favoare pe care o acordam celui ce ne-a necajit, ci este o
obligatie crestineasca. Cine vrea sa se mantuiasca trebuie sa
fie asemanator Lui Hristos. In toate! Iar iertarea este una din
primele conditii tocmai pentru avem noi insine nevoie sa fim
si noi, la randul nostru, iertati de Tatal Ceresc.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.(Matei 23:13)
Omul deţine atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

27 Iul 2010, 20:56
Membru activ

Catehismul Bisericii Catolice (preluare de pe http://www.catehism.ro)

Citat:
V. "Şi ne iartă nouă greşelile noastre precum şi noi iertăm greşiţilor noştri"

2838. Această cerere este uimitoare. Dacă ea n-ar cuprinde decât prima parte a frazei – "Şi ne iartă nouă greşelile noastre" – ea ar putea fi inclusă, implicit, în primele trei cereri din Rugăciunea Domnului, de vreme ce Jertfa lui Cristos este "spre iertarea păcatelor". Dar, conform celeilalte părţi a frazei, cererea nu ne va fi ascultată decât dacă vom fi îndeplinit mai înainte o exigenţă. Cererea noastră este îndreptată către viitor, în vreme ce răspunsul nostru trebuie să o fi precedat; ele sunt legate printr-un cuvânt: "precum".

[...]

... "precum şi noi iertăm greşiţilor noştri"

2842. Acest "precum" nu este unic în învăţătura lui Isus: "Fiţi desăvârşiţi ‘precum’ Tatăl vostru din ceruri este desăvârşit" (Mt 5, 48); "Fiţi milostivi ‘precum’ Tatăl vostru este milostiv" (Lc 6, 36); "Poruncă nouă vă dau: să vă iubiţi unii pe alţii ‘precum’ v-am iubit Eu pe voi" (In 13, 34). A păzi porunca Dommnului este cu neputinţă dacă ar fi vorba să imiţi din exterior modelul divin. E vorba de o participare vitală şi venind "din adâncul inimii" la Sfinţenia, la Îndurarea, la Iubirea Dumnezeului nostru. Numai Duhul, care este "Viaţa noastră115" poate face "ale noastre" aceleşi simţiri care au fost în Cristos Isus116. Atunci unitatea iertării devine posibilă "iertându-ne unii pe alţii ‘precum’ Dumnezeu ne-a iertat în Cristos" (Ef 4, 32).

2843. Astfel prind viaţă cuvintele Domnului despre iertare, această iubire care iubeşte până la capătul iubirii117. Parabola servitorului nemilos, ce încoronează învăţătura Domnului asupra comuniunii bisericeşti118, se încheie cu acest cuvânt: "Aşa va face şi Tatăl meu cu voi dacă fiecare nu-i iartă din inimă fratelui său." Într-adevăr , acolo se leagă şi se dezleagă totul: "în adâncul inimii". Nu stă în puterea noastră să nu mai simţim şi să uităm ofensa; dar inima care se oferă Duhului Sfânt transformă rana în compătimire şi purifică memoria transformând ofensa în mijlocire.

2844. Rugăciunea creştină ajunge până la iertarea duşmanilor119. Ea îl transfigurează pe ucenic, configurându-l Învăţătorului. Iertarea este o culme a rugăciunii creştine; darul rugăciunii nu poate fi primit decât într-o inimă aflată în armonie cu compătimirea divină. iertarea dă mărturie şi că, în lumea noastră, iubirea e mai tare ca păcatul. Martirii de ieri şi de azi dau mereu această mărturie lui Isus. Iertarea este condiţia fundamentală a Reconcilierii120 fiilor lui Dumnezeu cu Tatăl lor şi a oamenilor între ei121.

2845. Această iertare esenţialmente divină nu are nici limite, nici măsură. Dacă e vorba de ofense (de "păcate" după Lc 11, 4 sau de "datorii" după Mt 6, 12), în realitate suntem mereu datornici: "Să nu aveţi datorii faţă de nimeni, decât cea a iubirii unii către alţii" (Rom 13, 8). Comuniunea Preasfintei Treimi este izvorul şi criteriul adevărului oricărei relaţii123. Ea se trăieşte în rugăciune, mai ales în Euharistie124:

Dumnezeu nu primeşte jertfa făcătorilor de vrajbă, El le spune să plece de la altar şi să se împace mai întâi cu fraţii lor: Dumnezeu vrea să fie împăcat prin rugăciuni ce se înalţă din inimi împăcate. Ceea ce-l obligă cel mai puternic pe Dumnezeu este pacea noastră, buna înţelegere, unitatea întreguklui popor credincios în Tatăl, în Fiul şi în Duhul Sfânt125

28 Iul 2010, 03:07
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

http://www.credinta-noastra.cnet.ro/200 ... -iertarea/

28 Iul 2010, 04:47
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Iertarea este un atribut divin, ea vine din iubire.
Daca iert doar eu, sa zic asa, ma vindec pe mine de resentimente si pot merge mai departe in viata senin.
Daca celalalt nu-si cere iertare din orgoliu... este o buna lectie pentru el sa primeasca iertare si sa stie ca a fost iertat.
Dar daca celalalt nu a contientizat ca a gresit cu ceva, pentru care trebuie sa ceara iertare? Uneori e bine de a lamuri situatia inainte de a considera ca celalalt a gresit.
Nu e usor sa ierti mereu dar e necesar, daca ne numim crestini si vrem sa traim ca atare.
Fara a intra in detalii personale, orice de cate ori imi aduc aminte de episoadele dureroase din viata mea o iau de la capat cu iertarea si ma rog ca sa pot ierta si uita.

28 Iul 2010, 15:23
Membru Senior

Dorinta de a ierta tine de vointa proprie, dar puterea de a ierta o putem oare lega tot de vointa proprie?Cand raul facut de aproapele doare, iertarea vine destul de greu, chiar daca personal vreau sa iert.Trece durerea , uit raul facut, dar daca reintalnesc persoana care m-a ranit imi revin resentimentele si ma intreb daca nu cumva nu am putut ierta. Cum stim cand am iertat, sau mai bine zis care este iertarea cu care suntem datori, cea rationala sau cea din inima?

28 Iul 2010, 19:23
Membru activ

elenacomsa22 scrie:
Dorinta de a ierta tine de vointa proprie, dar puterea de a ierta o putem oare lega tot de vointa proprie?Cand raul facut de aproapele doare, iertarea vine destul de greu, chiar daca personal vreau sa iert.Trece durerea , uit raul facut, dar daca reintalnesc persoana care m-a ranit imi revin resentimentele si ma intreb daca nu cumva nu am putut ierta. Cum stim cand am iertat, sau mai bine zis care este iertarea cu care suntem datori, cea rationala sau cea din inima?

Intr-adevar, puterea de a ierta neconditionat ne depaseste si de
aceea trebuie s-o cerem de la Hristos, dar vointa de-a ierta ne
revine noua. Cu ce iertare suntem datori, cea rationala sau cea
din inima? Cu ambele, fiindca altfel nu primim pacea launtrica.
Cum stim cand am iertat? Cand simtim pacea launtrica si bucuria.
Cand ierti cu adevarat te bucuri de cel iertat si UITI necazul pricinuit.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.(Matei 23:13)
Omul deţine atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

28 Iul 2010, 22:00
Membru Senior

elenacomsa22 scrie:
Trece durerea , uit raul facut, dar daca reintalnesc persoana care m-a ranit imi revin resentimentele
inseamna ca ai uitat, dar nu ai iertat

ca sa fiu sigura ca am iertat, vorbesc cu preotul pe tema respectiva
preotul isi da seama!

29 Iul 2010, 07:52
Membru Senior

Eu iert cu adevarat atunci cand ma rog pentru persoana care m-a ranit si ofer suferinta pe care mi-a pricinuit-o pentru convertirea si mantuirea sa.
E metoda cea mai rapida si eficienta sa ma eliberez de furie, frustrare, suparare, etc. ceea ce dovedeste ca Isus tot la binele nostru s-a gandit cand ne-a invatat sa ne rugam pentru dusmanii nostri.

29 Iul 2010, 08:13
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul