Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul
Noi forme de persecuţie în Imperiu 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Timisoara
Mesaj Re: Noi forme de persecuţie în Imperiu
Fortunatus scrie:
Monseniore, nu mă primeşti să ministrez ? Mătur tribunalele cu tine !

http://www.lifesitenews.com/ldn/2009/jul/09071309.html

Cu astfel de indivizi ca acel gunoi homosexual nu exista decat o solutie....corectii corporale succesive intensificate progresiv in cazul in care nu se astampara!Mai ar trebui identificati complicii si manipulatorii bipezi(ca pe ceilalti ii stim bine) si procedat la fel!

15 Iul 2009, 20:27
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
În Marea Britanie o doctoriţă pediatră este dată afară din Comisia pentru Adopţii. Motivul ? E de părere că un copil adoptat are o şansă mai bună să se dezvolte bine într-un cuplu heterosexual în comparaţie cu un cuplu homosexual. Adică, are vederi retrograde, nesănătoase, creştine, incompatibile cu principiile eticii şi echităţii moderniste:

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... tions.html

http://www.catehism.ro

23 Iul 2009, 12:15
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Timisoara
Fortunatus scrie:
În Marea Britanie o doctoriţă pediatră este dată afară din Comisia pentru Adopţii. Motivul ? E de părere că un copil adoptat are o şansă mai bună să se dezvo
lte bine într-un cuplu heterosexual în comparaţie cu un cuplu homosexual. Adică, are vederi retrograde, nesănătoase, creştine, incompatibile cu principiile eticii şi echităţii moderniste:

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... tions.html

Propun o revizuire drastica alegii adoptiilor:numai cuplurile homo sa poate adopta copii!Este cea mai progresista si modernista idee care va duce omenirea spre noi culmi de civilizatie si progres!
(Rau am mai ajuns crestinii azi!Practic sunt drastic minoritari!)

24 Iul 2009, 11:45
Membru Senior

O asistentă medicală de la spitalul "Muntele Sinai" din New York, SUA a fost obligată să participe la uciderea pruncilor nenăscuţi:
http://www.nypost.com/seven/07262009/ne ... 181426.htm

Libertate religioasă ? Obiecţia de conştiinţă ? Fraze de dânşii inventate ! Shalom !

28 Iul 2009, 22:49
Profil WWW
Membru Senior

În Franţa au început să fie persecutaţi nu numai creştinii, ci şi musulmanii: femeilor musulmane li se interzice burqua.

Sursa: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8203290.stm

Pentru doamna ministru am o propunere: să interzică evreilor portul de tichii în cap la sinagogă, ca să vadă ce efect obţine. Aşa, de curiozitate.

19 Aug 2009, 15:15
Profil WWW
Membru Senior

Aici duce fundamentalismul anacronic. Musulmanii s-au simtit ofensati de simbolurile crestine si prin reciprocitate si crestinii s-au simtit ofensati de portul femeilor musulmane. Acuma si crestinul poate vrea si el sa mai admire cate ceva. :lol: :lol: Lasand gluma la o parte este vorba de identitate (poza de pe CI). Asa sub portul musulman se poate ascunde oricine.
Pe urma nu au auzit si musulmanii ca s-a inventat vederea in infrarosii cu ajutorul careia se poate vedea omul in costumul lui Adam ? Poate isi confectioneza vestimentatie din tabla ca sa rezolve problema pudorii exagerate. :lol: :lol:

20 Aug 2009, 03:05
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Gigi Becali scrie:
Aici duce fundamentalismul anacronic. Musulmanii s-au simtit ofensati de simbolurile crestine si prin reciprocitate si crestinii s-au simtit ofensati de portul femeilor musulmane. Acuma si crestinul poate vrea si el sa mai admire cate ceva. :lol: :lol: Lasand gluma la o parte este vorba de identitate (poza de pe CI). Asa sub portul musulman se poate ascunde oricine.
Pe urma nu au auzit si musulmanii ca s-a inventat vederea in infrarosii cu ajutorul careia se poate vedea omul in costumul lui Adam ? Poate isi confectioneza vestimentatie din tabla ca sa rezolve problema pudorii exagerate. :lol: :lol:

1-Nu simbolurile creştine i-au ofensat pe musulmani (nu înţeleg de unde vine părerea asta).
2-Creştinii, la rândul lor, nu se simt ofensaţi de portul lor (nici părerea asta).
3-Sarkozi(promotorul legii) nu este purtătorul de cuvânt al creştinilor; poate al celor care L-au rătignit pe Cristos.
4-Identitatea(poze de pe CI) nu trebuie demonstrată pe stradă, la scoală, la servici...
5-Vederea în infraroşu trece peste pudoarea portului burqua; aşa că nu e necesară interdicţia lui.
6-Oare ce aţi vrut să spuneţi?

20 Aug 2009, 03:28
Membru Senior

Asa a scris in presa ca din cauza musulmanilor care s-au simtit ofensati. Ca de la ei s-ar fi pus aceasta problema. Din punctul meu de vedere poate fiecare sa poarte ce simbol doreste asupra sa.
Daca nu e asa se rezolva simplu. Liderii celor mai importante religii sa se intalneasca si sa ceara explicit abrogarea legii care pana la urma incalca drepturile omului. Pana la urma un cetatean asupra sa poate purta ce doreste. Nu cred ca un presedinte ales direct nu ar tine cont de cerintele majoritatii.
Pe de alta parte simbolurile religioase in scolile laice nu au ce cauta pt. ca asa a zis D'Hainaut. ,,Ideologia oricare ar fi ea, politica religioasa etc desi este o forma de cunoastere trebuie sa lipseasca cu desavarsire din scoala''. Pt. invatamant religios exista scoli specifice iar pentru practicarea religiei exista biserici, cateheze etc. Religia in scolile laice mai exista in tari precum Iranul in care nu se pune problema de drepturile omului, de posibilitatea de a-si alege fiecare religia sau credinta. Credinta impusa cu forta prin curricula scolara este un nonsens.

20 Aug 2009, 19:05
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Mesaj Re: Noi forme de persecuţie în Imperiu -Despre religie in scoala
Desi pe vremea cand eram elev nu prea imi convenea ca trebuia sa facem religie, acum am alta parere. Se tot discuta zilele astea si cred ca statul face o mare prostie. Copiii trebuie sa mai invete si lucruri de care are nevoie. Degeaba stiu sa calculeze aria cercului, degeaba stiu in ce ani a domnit Mihai Viteazul sau cum s-a chemat dinastia regala a Romaniei, degeaba stiu tarile prin care trece Dunarea sau ca acidul combinat cu o baza se stinge. Degeaba stiu toate aceste lucruri daca nu stiu cum sa-si salveze sufletul pentru viata de apoi si cat de simplu este.

Eu am fost din generatiile experimentale si am facut cate un an religie in fiecare ciclu scolar. In scoala primara parca am avut religie in clasa a IV-a si a fost pentru mine primul contact mai serios cu credinta (1990-91). In casa parintilor mei nu se prea discuta despre religie, stiam numai niste lucruri de baza sa zicem. Parintii mei au fost crescuti la oras in epoca comunista cand si ce stiau parintii lor s-a trecut sub tacere (asa ca sa ne scutiti cu mitul rezistentei ortodoxe). Asa ca eu am aflat si mai putine. Oricum, in clasa a IV-a mi-a placut ora de religie (de predare se ocupa un preot care a stiut sa se ocupe de noi).
O noua incercare a fost in clasa a VII-a cand am avut un alt preot care nu a fost prea pe placul nostru. L-am poreclit Țâmburuș pentru ca avea pe nas o buba care iti sarea in ochi. Trecand peste asta, nu a stiut deloc sa ne aduca pe calea lui Cristos, tin minte ca spre Pasti ne-a spovedit in clasa (noi n-am prea priceput ce e aia) si ca ne-am bucurat ca am scapat de el in anul urmator.
Cel mai rasunator esec insa a fost in clasa a XII-a (1998-99) cand din nou am avut religie in orar. Domn' parinte incerca sa ne aduca la credinta cu frica ceea ce nu a mers. Doar a starnit protestele noastre de care s-a saturat inainte de a se termina anul scolar si ne-a trecut pe toti cu 10 si ultimele ore nu s-au mai tinut. Nu eram nepoliticosi sau rai la invatatura, eram insa pentru un popa ortodox niste minti prea ascutite (sa ma ierte Dumnezeu daca pacatuiesc gandind asa). Personal deja aveam dubii despre care este adevarata biserica a lui Cristos. Ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca mi-a deschis ochii si ca mi-a dat taria sa merg pana la capat pe drumul convertirii.

Revenind la prezent cred insa ca acest popor este prea departe de Dumnezeu. De ce orice alta confesiune este mai consecventa si mai disciplinata ca ortodocsii majoritari? Prin complezenta majoritatii ea isi grabeste sfarsitul. Probabil in 50 de ani si la noi altii vor fi majoritari - nu degeaba tot apar semnale de alarma si in Europa cu musulmanii. La noi neoprotestantii stiu sa-si atraga adeptii prin tot felul de masuri de tip marketing. Unde este duhovnicia si piosenia domnilor ortodocsi? De ce refuzati cu obstinatie o reforma necesara si tineti geamurile inchise la casa Domnului? De ce nu intelegeti ca pentru a va recupera pierderile trebuie sa o mai aerisiti?

O religie pretada cu intelepciune este necesara in scoli, desigur cu dreptul fiecarei confesiuni sau religii sa se ocupe de copii credinciosilor ei. Pentru majoritari cred ca e nevoie de asa ceva mai ales pentru a compensa partial ignoranta si lipsurile copiilor - daca tot nu merg duminica la biserica, macar la scoala sa mai auda cate ceva despre Cristos.

omnis terra veneratur

06 Sep 2009, 10:50
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

Azi, 07.09.2009, se serbează în Canada (nu mă îndoiesc că şi în SUA) Ziua Muncii!
Adică e zi liberă!
Am văzut la ştiri la TV că Poliţia din London(un oraş canadian din provincia Ontario) verifică prin controale cum este respectată de angajatori Ziua Muncii, adică ziua liberă :!:

De ce nu e sărbătorită pe continentul nord-american această zi de 1 Mai, ziua internaţională a muncii?
Cum? Nu pricepeţi?
Pentru că aceea e ziua muncitorilor "goimi" retardaţi, nu a celor deştepţi şi inteligenţi ca noi, "contribuabilii" nord-americani; nimeni nu-i ca noi, aşa că nu putem sărbători oricând şi cu oricine. Nu putem accepta unităţi mondiale precum kilogramul, metrul sau kilometrul, ci poundul, yardul şi mila.
Şi pentru că suntem cu stea în frunte, adică cu totul "speciali", de aceea investim masiv în "chestii unice": base-ball şi în fotbal american. Era să uit culmea inteligenţei sportive: golful!
Aţi înţeles?

P.S. Asta nu e persecuţie, ci stimularea personalităţii, a dorinţei personale, a voinţei proprii, adică stimularea goimilor deştepţi şi inteligenţi... să cheltuie.

Ultima oară modificat de Nicu pe 09 Sep 2009, 02:35, modificat 1 dată în total.

07 Sep 2009, 21:36
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul