Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Pacate de moarte...pacate capitale 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
Mesaj Pacate de moarte...pacate capitale
Cand e, de fapt, un gand, o fapta sau o dorinta pacat de moarte?
Stiu. O sa raspundeti: Atunci cand se indeplinesc trei conditii simultan, mai exact consimtamantul deplin, cunoasterea caracterului pacatos al actului si materia grava.
Ei, ce e de fapt aceea materie grava? Iarasi o sa raspundeti: e mentionata in Cele Zece Poruci si o sa-mi citati din Sf. Pavel. Ba o sa-mi dati si un exemplu: Daca furi 1RON e pacat usor, daca furi 50RON de la un sarac e pacat grav.
Dar cum ramane cu pacatele capitale, de exemplu lenea. In ce conditii e pacat de moarte si in ce conditii pacat usor? Am primit raspunsuri diferite gen: "Lenea e pacat de moarte", "Depinde de modul in care se manifesta pentru ca e pacat capital" si "Lenea nu e pacat de moarte".

:?:

30 Iun 2007, 20:20
Profil YIM WWW
Atentie: acest membru nu este catolic.

Lenea e radacina multor pacate, practic cand lenevesti te gandesti la tot felul de pacate, practic stai la o barfa cu necuratul.

30 Iun 2007, 21:46
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Pacate de moarte...pacate capitale
Luciantodoran scrie:
Cand e, de fapt, un gand, o fapta sau o dorinta pacat de moarte?
...
cum ramane cu pacatele capitale, de exemplu lenea. In ce conditii e pacat de moarte si in ce conditii pacat usor?

CBC 1854 "... perceptibila in Scriptura (1Ioan 5.16-17), dintinctia intre pacat de moarte si pacat lesne iertator s-a impus in traditia Bisericii. Experienta oamenilor o intareste."
ultima propozitie mi se pare ca explica totul
fiecare, in forul sau interior, stie cand pacatuieste de moarte si cand doar lesne-iertator (aceasta evident in afara cazurilor patologice)
este vorba de a sti fara sa trebuiasca sa aplici vreo formula al carei rezultat, dupa multe calcule, sa dea una sau alta...
cand insa ne cautam astfel de formule, este evident ca vrem justificari care sa ne puna la adapost de judecata proprie si/sau de judecata lui Dumnezeu

02 Iul 2007, 07:25
Preot ortodox

Locaţie: Timisoara
Mesaj Re: Pacate de moarte...pacate capitale
Păcate capitale(care generează la rândul lor alte păcate):
1.Mândria
2.Iubirea de bani(avariţia)
3.Desfrâul
4.Pizma(invidia)
5.Lăcomia
6.Mânia
7.Lenea
Păcate împotriva Duhului Sfânt(care nu se vor ierta nici acum nici în veacul viitor pentru că aceşti păcătoşi nu se pocăiesc):
1.Împotrivirea la adevărul de credinţă
2.Încrederea nechibzuită în mila, bunătatea şi îndurarea lui Dumnezeu
3.Deznădejdea
4.Pizmuirea aproapelui pentru darurile primite de la Dumnezeu
5.Nepocăinţa până la moarte
Păcate strigătoare la cer:
1.Uciderea aproapelui
2.Sodomia(homosexualitatea)
3.Asuprirea văduvelor şi orfanilor
4.Oprirea plăţii lucrătorilor
5.Neascultarea de părinţi

02 Iul 2007, 09:01
Membru Senior

Pe astea le stiu "din tineretele mele" :lol:
Ceea ce am intrebat era cand materia anumitor pacate (si am dat un exemplu) sunt pacate de moarte si cand ele sunt "doar" veniale. Nu CARE sunt pacatele capitale, impotriva Spiritului Sfant si cele strigatoare la cer.

MariaB scrie:
fiecare, in forul sau interior, stie cand pacatuieste de moarte si cand doar lesne-iertator (aceasta evident in afara cazurilor patologice)
este vorba de a sti fara sa trebuiasca sa aplici vreo formula al carei rezultat, dupa multe calcule, sa dea una sau alta...

Experienta e ceva nesigur, legile clarifica...

Asa ca eu tot n-am inteles... Poate stie cineva ceva carte unde m-as putea uita...
:(

02 Iul 2007, 11:34
Profil YIM WWW
Preot ortodox

Locaţie: Timisoara
pr.george scrie:

Pe astea le stiu "din tineretele mele" :lol:
Ceea ce am intrebat era cand materia anumitor pacate (si am dat un exemplu) sunt pacate de moarte si cand ele sunt "doar" veniale. Nu CARE sunt pacatele capitale, impotriva Spiritului Sfant si cele strigatoare la cer.

MariaB scrie:

Experienta e ceva nesigur, legile clarifica...

Asa ca eu tot n-am inteles... Poate stie cineva ceva carte unde m-as putea uita...
:(

Spune mai explicit ce vrei să afli!

02 Iul 2007, 18:00
Membru Senior

Vreau sa aflu cand materia este grava si cand nu. Mai precis vreau niste reguli, presupunand ca conditia consimtamantului deplin si a cunoasterii caracterului pacatos au fost indeplinite. Mai precis, vreau explicitarea expresiei "materie grava".

Mostra de raspuns: Furtul e pacat grav cand...., iar pacat usor cand....

Ei, tot asa pentru toate celelalte, in special pentru cele capitale. Daca se poate putin generaliza, e prea bine...

P.S. Am intrebat un catehet ortodox si am dedus ca in BOR distinctia e mai neclara, cel putin in practica. Pe mine ma intereseaza strict in Biserica Catolica. Poate imi da cineva si niste trimiteri spre niste carti...

02 Iul 2007, 22:53
Profil YIM WWW
Membru Senior

MariaB scrie:

Experienta e ceva nesigur, legile clarifica..(
legile legifereaza!

Luciantodoran scrie:
Asa ca eu tot n-am inteles... Poate stie cineva ceva carte unde m-as putea uita... :(
poate!

dar mai bine uita-te in interiorul tau si afli acolo toate clarificarile
desigur, cand nu esti multumit de ce afli acolo sau nu vrei sa accepti acel adevar, cauti legi care sa permita interpretari multiple, tocmai prin faptul ca sunt formulate...

03 Iul 2007, 08:19
Membru Senior

Sunt tratate de morala fundamentala care trateaza aceste lucruri... te duci la o librarie si le cumperi... :P
Sau inainte de asta, in Catehismul mare gasesti tot si explicit!

03 Iul 2007, 09:24
Profil YIM WWW
Membru Senior

in Catehismul mare gasesti tot si explicit!
Catehismul i l-am recomandat si eu (am si citat de acolo), dar nu pare sa ii fie suficient

de ce oare?!?

de ce, Luciantodoran, ai nevoie de formule pentru a fi un bun crestin in fata oamenilor si a lui Dumnezeu?

03 Iul 2007, 09:28
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul