Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Fumatul - viciu acceptat? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
din afara este destul de usor sa spui ca nu e bine. Dar cati dintre cei de aici au fost fumatori ca sa-si dea seama cat de greu este sa renunti la un viciu de acest fel ?

din afara e destul de usor sa spui ca cei care fac asta sunt de fapt niste victime, dar cand vine vorba de a nu te apuca de fumat(si de alte lucruri, alti idoli, alte placeri...), cand tu stai si rabzi si lumea te ia in deradere pentru asta, o fi fiind mai usor? cand te simti izolat sau afumat doar pentru ca ai alea calea cea buna, si nu ai ce sa faci, cu siguranta te simti prost. asa ca celora care li se pare ca sunt nedreptatiti prin aceste afirmatii, ii rog sa se mai gandeasca si la cei care se priveaza de acestea.

11 Ian 2008, 23:10
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Aceasta a fost seara, iar de a doua zi dimineata nu am mai fumat. mai mult cand simteam fumul cuiva imi era asa de rau ca trebuia sa plec deacolo, mi-au trebuit luni de zile sa suport un fumator langa mine.
Am fumat 10 ani cate doua pachete de carpati fara filtru pe zi, in mod frecvent, la petreceri si la nervi depaseam 4-5 pachete.

Este foarte frumos cum prezinti faptul ca prin rugaciune si incredere in Dumnezeu putem invinge orice ispita.
Ceea ce as vrea sa spun eu, fara sa doresc sa te supar, este ceva ce am observat la mai multi neoprotestanti. Cumva, incercand sa convinga de puterea cea mare a lui Dumnezeu si a rugaciunii reusesc efectul contrar. Ca sa fiu mai clara: si sotul meu s-a lasat la fel de fumat rugandu-se si cerand ajutorul lui Dumnezeu si apeland si la rugaciunile prietenilor, si tot asa, multumim lui Dumnezeu, a reusit.
Insa in istoria lui mai apare un aspect: faptul ca un an de zile i-a fost foarte greu si abia apoi a ajuns sa nu mai suporte fumul de tigara. Ori se stie ca nicotina da dependenta si ca de aceea e asa de greu sa te lasi.

Daca ii spui unuia:roaga-te si a doua vei simti scarba de tigara,iar omul se roaga cu incredere si a doua zi fara tigari e cumplita, a treia la fel si tot asa peste un timp se reapuca zicand ca Domnul nu l-a ascultat...

12 Ian 2008, 01:57
Membru Senior

Fumatul dauneaza sanatatii? Poate, dar si mancarea condimentata si dulciurile si alcoolul si unele cure de slabire sunt daunatoare sanatatii. Si moda bluzelor pana la buric si a pantalonilor cu talie joasa e daunatoare sanatatii. Toate acestea sunt pacate?
Atentia exagerata a unora pentru mancarea fara chimicale, fara grasimi, fara sare, fara gust tradeaza un atasament mai mare pentru aceasta viata decat a celui care se bucura de o tigara sau un meniu la fast food. Fereasca Dumnezeu sa murim sanatosi! Ar insemna sa murim asasinati sau in urma unui accident. Foarte probabil atat noi cat si familiile noastre am fi prea putin pregatiti pentru acest moment.
Pe de alta parte orice viciu este un pacat, desigur gravitatea sa depinde de natura viciului.

Mesajul tipic al unui fumator care nu vrea sa se lase de fumat.

Da! Fumatul dauneaza mult mai mult decat mancarea condimentata si bluzele pana la buric si in realitate nu e deloc relaxanta o tigara si un meniu fast food: stomacul e ingreunat, plamanii inbacsiti, creierul neoxigenat... Daca ai un organism care functioneaza normal va protesta printr-o stare de rau.

Iar faptul sa doresti sa fii sanatos nu e neaparat o iubire a propriei persoane ci a celorlati: in familia mea se mananca sanatos, nu se fumeaza, se face sport si astfel copii nostrii sunt sanatosi, un creier bine oxigenat ii face sa fie rapizi la invatatura asa ca au timp sa faca si chitara si pian si sport si lectii si limbi straine, se simt bine pentru ca exceleaza in toate, prietenii ii respecta...
Noi parintii pe de alta parte suntem alaturi de ei si pe partia de schi si pe patinoar si pe bicicleta si pe role... Si faptul ca ne dorim sa fim inca multi ani sanatosi sa-i putem duce si aduce de la toate activitatile si sa putem sa-i ajutam nu cred ca dovedeste egoism. (si chiar as vrea sa mor sanatoasa decat sa cad pe capul copiilor cu vreun cancer sau vreo paralizie cauzate de tutun...)

Nu mai spun cat dauneaza fumatul copiilor.Majoritatea copiilor cunoscutilor mei fumatori au probleme de sanatate: sunt mai fragili, se imbolnavesc des...

Sa nu credeti ca nu stiu ce insemna sa fumezi: si eu am fumat si in liceu si in facultate si cunosc sentimentul de a te aseza la o cafea si o tigara la un pahar de vorba cu vreun prieten ... Pacaleala e ca ai senzatia ca fara tigara discutia si momentul de relaxare nu mai au haz insa nu e asa. Multumesc lui Dumnezeu ca m-am lasat de fumat.

12 Ian 2008, 02:33
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Este foarte frumos cum prezinti faptul ca prin rugaciune si incredere in Dumnezeu putem invinge orice ispita.
....
Ceea ce as vrea sa spun eu, fara sa doresc sa te supar, este ceva ce am observat la mai multi neoprotestanti. Cumva, incercand sa convinga de puterea cea mare a lui Dumnezeu si a rugaciunii reusesc efectul contrar.
....
Daca ii spui unuia:roaga-te si a doua vei simti scarba de tigara,iar omul se roaga cu incredere si a doua zi fara tigari e cumplita, a treia la fel si tot asa peste un timp se reapuca zicand ca Domnul nu l-a ascultat...

anam, eu nu am prezentat decat faptele, a fost o minune acolo, de ceea si efectele au fost in afelul acesta. Nu a fost vorba de o superspiritualitate a mea, sau de nu stiu ce putere pe carec sa o am, a fost minune din Dumnezeu.
Nu a fost singura data cand am incercat sa nu mai fumez, am incercat de nenumarate ori, fara rezultat (recordul a fost 1 luna si ceva ) iar dorinta de tutun a persistat mereu. Am fost un fumator destul de impatimit. Cei care ma cunosc inainte de 1995 stiu aceasta, nu puteam fara tigari (si la 2 noaptea eram in stare sa trezesc pe cineva pentru o tigara).
.....
Cred ca daca esti sincer cu tine si cu Dumnezeu o rugaciune nu poate avea consecinte negative.
Eu am fost destul de sceptic si necredincios in rugaciunea mea, desi foarte sincer. Am pus la indoiala Cuvantul scris si am spus "Daca poti" , "Daca e adevarat" Doamne vei face.
Cred ca este o greseala sa ceri experienta altuia pentru tine, Dumnezeu nu e limitat de metoda si da fiecaruia dupa felul sau de a fi si dupa modul sau de intelegere.
Daca as spune Nu-L voi cunoaste pe Isus decat asa cum Pavel apostolul la cunoscut, adica sa mi se arate, sa orbesc, sa se roage cineva pt mine si sa vad etc cred ca nu voi primi aceasta pentru mine Isus are alte metode se ami arata prezenta Sa si alt fel de experiente. Aceasta a fost una din ele si aceasta a facut parte dintr-un prin pas de a lua de bun ceea ce spune, pentru ca sa mai implinit odata si aceasta cu mine.
.....
Nu pot zice cuiva asa se va intampla si cu tine dar pot zice:
Fii sincer cu Dumnezeu si recunoaste cat esti de slab, cere ajutor si El il va aduce. Cum ? Nu stiu, dar stiu ca o va face, doar fii sincer si lasa-L sa vorbeasca.

Nu as fi dorit sa intru in atat de multe amanunte dar pentru ca postarea a cerut-o...
Numai bine Florin

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

12 Ian 2008, 12:49
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: România
Mesaj Re: Fumatul - viciu acceptat?
Deşi am observat că acest topic e consumat, totuşi am simţit nevoia să vă povestesc ceea ce am văzut cu câteva săptămâni în urmă într-o parohie din apropierea Bucureştiului.

Parohul respectiv este un om deosebit de vrednic, însă fumător împătimit. Am participat la o acţiune cu tineretul parohiei (majoritatea liceeni, dar şi din gimnaziul superior) şi am constatat cu plăcere modul în care aceaştia interacţionau, cu respect, camaraderie şi spirit creştin. Aproape fără excepţie, toţi fumează fără nicio tentativă de a-şi ascunde acest viciu.

Trist, dacă mă gândesc la o statistică recentă care relevă faptul că peste 60% din tinerii de sub 16 ani din România fumează.

P.S. L-am întrebat pe paroh de ce fumează şi mi-a răspuns că orice om are un viciu.

04 Dec 2008, 12:29
Membru Senior

Mesaj Tutun versus marijuana
Catalin Aldea scrie:
Deşi am observat că acest topic e consumat, L-am întrebat pe paroh de ce fumează şi mi-a răspuns că orice om are un viciu.

Intre tutun si pot, care este raul cel mai mare?

04 Dec 2008, 18:02
Membru Senior

Mesaj Re: Tutun versus marijuana
Lăudat fie Isus şi Maria!
marcelulul scrie:
Ce e un pot? Nu cunosc termenul.

04 Dec 2008, 18:07
Membru Senior

Mesaj Pot
Nicu scrie:
marcelulul scrie:
Ce e un pot? Nu cunosc termenul.

Pot, cannabis, marijuana, hash, canepa indiana, sunt termeni aproximativ echivalenti. Situatia este urmatoarea. Din punct de vedere medical tutunul este mai daunator decat marijuana. Si marijuana e daunatoare, in special daca e fumata, nu consumata in prajituri sau pe alta cale. Totusi, guvernul si marile corporatii au preferat sa pastreze tutunul legal si ilegalizeze marijuana, ceea ce e un dublu standard.

Nu am ideea care este punctul de vedere catolic in aceasta problema. Bineinteles ca utilizarea ambelor sunt vicii si pacate, insa nu stiu care e mai serios.

04 Dec 2008, 18:39
Membru Senior

Mesaj Re: Pot
marcelulul scrie:
Totusi, guvernul si marile corporatii au preferat sa pastreze tutunul legal si ilegalizeze marijuana, ceea ce e un dublu standard.

Nu am ideea care este punctul de vedere catolic in aceasta problema. Bineinteles ca utilizarea ambelor sunt vicii si pacate, insa nu stiu care e mai serios.
Se pare, deci, că nu prea este diferenţă între una şi alta, decât de legalitate. Ar mai fi diferenţa rezultată din manipularea de conştiinţă (prin filme şi emisiuni TV) cum că dependenţa de droguri e foarte periculosă fiindcă-i ilegală; tot dependenţă produce şi tutunul, trebuie să recunoaştem, dar e legală. Mi se pare că singura diferenţă este cea "manipulată", adică depinde de interesul celui care vorbeşte.

Dependenţa, oricare ar fi ea, nu este acceptată de Biserică; cred că, în fond, nu este nici iertată (decât pentru scurt timp) pentru că iertarea se acordă pentru o greşală care nu se repetă, iar dependenţa implică repetarea ei. Se pare că spovada ar fi invalidă.

04 Dec 2008, 19:19
Membru Senior

Mesaj Re: Fumatul - viciu acceptat?
Catalin Aldea scrie:
Parohul respectiv este un om deosebit de vrednic, însă fumător împătimit. Am participat la o acţiune cu tineretul parohiei (majoritatea liceeni, dar şi din gimnaziul superior) şi am constatat cu plăcere modul în care aceaştia interacţionau, cu respect, camaraderie şi spirit creştin. Aproape fără excepţie, toţi fumează fără nicio tentativă de a-şi ascunde acest viciu.
si noi am avut doi ani un vicar fumator in parohie
dupa Liturghie, fuma cu tinerii la un ping-pong...
nu-mi dau seama daca tinerilor le-a fost folositoare sau nu experienta, dar eu a trebuit sa renunt la intalnirile respective pentru ca am alergie la fumul de tutun...

cat despre dependente, toate sunt neacceptate in Biserica, indiferent de legalizarea sau nelegalizarea lor in societatea laica

05 Dec 2008, 08:30
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul