Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Fumatul - viciu acceptat? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: România
Nu intentionez sa demonizez fumatorii, ci numai sa initiez un dialog despre morala, fara a fi moralist insa. In schimb, am primit numeroase sfaturi de genul "sa ne privim critic in oglinda". Fie, de ce nu, dar nu se vede prea bine oglinda printr-un nor de fum.

"Nu ne putem compara cu Isus"... desi El ne-o cere! Si nu de comparatie, ci de imitatie e vorba. A fost deosebit de instructiv sa descopar mladierea oamenilor atunci cand vine vorba de propriile slabiciuni sau placeri.

Nu m-ar deranja deloc sa ma intalnesc in paradis cu fumatori, desi ma indoiesc ca s-ar gasi tutungerii pe acolo. Imi amintesc de comentariul unui amic mai hatru din fire, care, citind in Evanghelie cum Isus condamna preacurvia, a constatat senin si usurat: "va sa zica pot sa curvesc, dar nu prea mult..."

Sarbatori fericite tuturor!

08 Dec 2007, 16:10
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Fumatul dauneaza sanatatii? Poate, dar si mancarea condimentata si dulciurile si alcoolul si unele cure de slabire sunt daunatoare sanatatii. Si moda bluzelor pana la buric si a pantalonilor cu talie joasa e daunatoare sanatatii. Toate acestea sunt pacate?
Atentia exagerata a unora pentru mancarea fara chimicale, fara grasimi, fara sare, fara gust tradeaza un atasament mai mare pentru aceasta viata decat a celui care se bucura de o tigara sau un meniu la fast food. Fereasca Dumnezeu sa murim sanatosi! Ar insemna sa murim asasinati sau in urma unui accident. Foarte probabil atat noi cat si familiile noastre am fi prea putin pregatiti pentru acest moment.
Pe de alta parte orice viciu este un pacat, desigur gravitatea sa depinde de natura viciului.

09 Dec 2007, 00:40
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
eu chiar nu cred ca sunt f atasata de ambalajul in care traieste sufletul meu. vreau doar sa/mi respect viata. cred ca a manca fara chimicale este natural, deci firesc, asta nu inseamna ca nu ma mai "bucur" de un meniu la fast/food(de relaxat la o tigara chiar nu se intampla) sau de o felie de salam, sau ciocolata:mrgreen:, dar cred ca nu e bine sa devina o obisnuinta. eu mancam mult si aproape orice...dar cred ca e cazul sa/mi respect "ambalajul" si sa ma disciplinez.
in afara de asta, lumea se imbolnaveste mancand chimicale, sau fumand sau avand o aventura....dar se fereste sa vorbeasca cu un cersetor, pentru ca aerul pe care il expira acesta ar putea sa/i imbolnaveasca sau evita sa atinga un animal.

si de cand mancarea fara chimicale nu are gust? :shock:
de ce nu ne/ar relaxa niste activitati mai sanatoase....sau mai sfinte chiar?
sunt pentru a ma relaxa intr/un aer curat, eventual de munte, decat pentru a ma relaxa la o tigara.
ps: e rau sa mananci cu sare? :mrgreen:

09 Dec 2007, 01:42
Profil YIM
Membru

Locaţie: Iasi
Cine spune ca si alte lucruri sunt daunatoare
la fel de mult ca si fumatul
doar pentru a se scuza
greseste.

Dumnezeu nu a murit
pentru ca noi sa ne desfatam in placeri
de oricare natura ar fi ele.
Pentru el nu exista droguri permise
cum ar fi cafea tutun alcool
acestea sunt toate substante care distrug sufletul uman-
puntea catre iubirea lui Cristos.

Ce pentru voi e bun
Desertaciune e in fata lui Dumnezeu.

01 Ian 2008, 21:42
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Dumnezeu nu a murit
pentru ca noi sa ne desfatam in placeri
de oricare natura ar fi ele.
Pentru el nu exista droguri permise
cum ar fi cafea tutun alcool
acestea sunt toate substante care distrug sufletul uman-
puntea catre iubirea lui Cristos.

Am inteles ca esti impotriva fumatului, dar cu cafeluta de dimineata ce ai avut? :)
Si Isus a baut vin, deci alcoolul este categoric permis cu conditia sa nu se faca abuzuri. Nici Sfanta Liturghie nu se celebreaza cu suc de rosii!

01 Ian 2008, 22:11
Membru Senior

Locaţie: România
Ne pricepem - ca popor - sa bagatelizam si sa luam totul in bascalie... De aceea istoria noastra este o lunga esuare in derizoriu si penibil.

Pana si Turcia (stat laic si... pagan!) interzice fumatul. Ca sa nu mai vorbim de alte tari europene. Orice carte de rugaciuni catolica, in capitolul destinat examinarii constiintei inaintea spovezii, mentioneaza fumatul intre pacatele grave impotriva propriului corp.

Insa noi ne pricepem la diversiune, si glumite menite sa minimalizeze totul. Cafeaua se transforma in "cafeluta de dimineata", fumatul in "tigarusa cu cafeluta", ingurgitarea cu lacomie a tonelor de porc la Craciun se traduce prin "traditie romaneasca" si alte asemenea grozavii in "vicii lesne iertatoare"... Iar daca se gasesc si niscaiva ierarhi fumatori (cu pipa, havana, etc), nu-i mare lucru: fie sunt "fericiti" (adica nu chiar sfinti), fie, sunt si ei oameni. Cu viciile lor, nu-i asa?

Pe cand un loc destinat fumatorilor in biserici?

04 Ian 2008, 10:55
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Mesaj Fumatul pacatos?
Apostolul Pavel spune:
1 Corinteni 6:12  Toate lucrurile îmi Sunt îngăduite, dar nu toate Sunt de folos; toate lucrurile îmi Sunt îngăduite, dar nimic nu trebuie să pună stăpânire pe mine.
Daca in toate lucrurile intra si fumatul atunci l-am putea socoti ingaduit, dar ce facem cu conditia ingaduintei adica "nimic nu trebuie să pună stăpânire pe mine."
Orice fumator stie ca fumatul domina, si isi cere drepturile (vorbesc ca unul care a fumat 10 ani). In cazul fumatului domneste iarba nu omul, vointa omului e destul de neputincioasa.

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

04 Ian 2008, 14:35
Profil YIM WWW
Membru Junior

Locaţie: Petrosani
din afara este destul de usor sa spui ca nu e bine. Dar cati dintre cei de aici au fost fumatori ca sa-si dea seama cat de greu este sa renunti la un viciu de acest fel ?

11 Ian 2008, 20:16
Membru Senior

Locaţie: Suceava
din afara este destul de usor sa spui ca nu e bine. Dar cati dintre cei de aici au fost fumatori ca sa-si dea seama cat de greu este sa renunti la un viciu de acest fel ?

Eu sunt unul dinte acesti fumatori.
Din punctul meu de vedere omeneste este aroape imposibil sa te lasi de fumat fara consecinte, dar cu putere de sus este foarte usor.
Cum a functinat la mine :
Am gasit in Biblie urmatorul verset:
1 Corinteni 10:13 Nu v-a ajuns nici o ispită, care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre; ci, împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea, ca s-o puteţi răbda.
Dupa ce l-am citit m-am asezat in rugaciune si am spus, daca ceea ce este scris aici e Cuvantul Lui Dumnezeu si adevarat, atunci trebuie sa functioneze si pentru mine.
ESte ispita fumatul? Mi-am zis este ! atunci Doame zici nu este ispita peste puterea mea, eu iti zic ca fumatul e mai puternic ca mine si nu pot sa-l inving,zici ca exista o cale de iesire, eu nu o vad asa ca te rog daca este real si se aplica ceea ce citesc arata-mi calea de iesire.
Aceasta a fost seara, iar de a doua zi dimineata nu am mai fumat. mai mult cand simteam fumul cuiva imi era asa de rau ca trebuia sa plec deacolo, mi-au trebuit luni de zile sa suport un fumator langa mine.
Am fumat 10 ani cate doua pachete de carpati fara filtru pe zi, in mod frecvent, la petreceri si la nervi depaseam 4-5 pachete.

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

11 Ian 2008, 20:36
Profil YIM WWW
Preot

Locaţie: Ploiesti

Pai...in general renuntam greu la vicii si la pacate. Cu smerenie din partea noastra si cerand ajutorul Domnului si mijocirea Sfintilor, lucrurile vor fi mai usoare. Oricum, in cazul citat, al fumatului, aducatoare de satisfactii: materiale-raman mai multi bani in buzunar (Atentie! A nu se folosi aceste*economii* pe alte vicii sau pacate!), si mai ales satisfactii pe planul vietii spirituale-Nu te mai apropii de Isus si de semeni duhnind a tutun (Isus, de buna seama va sta mai aproape de tine!). Echivalentul timpului folosit anterior pentru fumat, acum il vei putea folosi pentru rugaciune, lecturi biblice, ajutorarea aproapelui si, nu in ultimul rand...activand mai frecvent in forumul catolic!

11 Ian 2008, 21:30
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul