Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
despre prietenii nostri patrupezi 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: despre prietenii nostri patrupezi
Lăudat fie Isus!
cata scrie:
Nae scrie:
Lăudat fie Isus!
cata scrie:
Dl. Nicu, acel dialog cu dvs. mi se parea pierdere de timp, avand in vedere ideile pe care le aveati, de aceea am scris acel lucru. Printre altele afirmati ca animalele au suflet, contrariind un alt user catolic. Am purtat unele discutii cu dvs. din politete. Nu inventez argumente, de aceea nu am nimic de scris in plus, sunt aceleasi argumente.

9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmaşii voştri.
10. Şi cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele şi cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietăţile pământului câte au ieşit din corabie;(Fac9,9-10)

Daca observati aici se face referire la vietate, in acest sens e folosit termenul de "suflet viu". Animalele sunt vii, nu sunt ca pietrele, dar nu au suflet ca si oamenii, asta insemnand si constiinta, liberul arbitru, chipul lui Dumnezeu din om. Sfintii explica mai exact, nu am timp sa caut acum, probabil au si unele sentimente. Asadar au un suflet muritor, nu nemuritor ca al oamenilor.
Am gasit acum un citat din Sf. Vasile: "Sa nu socotesti ca sufletul animalelor este mai vechi decat ipostasa trupurilor lor si nici ca ramane mai departe dupa descompunerea trupului! Fugi de vorbaria prosteasca a falnicilor filosofi, care nu se rusineaza sa spuna ca sufletele lor si sufletele cainilor sunt la fel unele cu altele." (Omilii la Hexaimeron., 8, 2, p. 159)" (Omilii la Hexaimeron., 8, 2, p. 159).
Eu sunt responsabil doar de ceea ce am spus eu, nu și de ceea ce vrea interlocutorul să i se pară că am zis.
Prin ”argumentul” adus vă contraziceți; asta poate vedea oricine, însă pentru dvs am și scris ca să citiți. Dacă nu înțelegeți ce scriu eu, e foarte posibil să nu înțelegeți nici ce scrieți dvs.

08 Mar 2012, 21:37
Membru Senior

Mesaj Re: despre prietenii nostri patrupezi
Nae scrie:
Prin ”argumentul” adus vă contraziceți; asta poate vedea oricine, însă pentru dvs am și scris ca să citiți. Dacă nu înțelegeți ce scriu eu, e foarte posibil să nu înțelegeți nici ce scrieți dvs.

Daca sutineti acelasi lucru ca si mine ca animalele au un fel de suflet diferit de al omului care dispare odata cu moartea lor insemna ca avem aceeasi parere.

09 Mar 2012, 12:52
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4