Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
despre prietenii nostri patrupezi 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Intrebarea mea este: Au animalele suflet sau nu?

Eu cred că animalele au suflet, dar nu au spirit. Sufletul zace în minerale, doarme în plante, se exprimă în animale, dar se înalţă spre Dumnezeu numai în om. Înălţarea aceasta a sufletului spre Dumnezeu, eu o numesc spirit.

http://www.catehism.ro

11 Ian 2008, 20:53
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
"Dar dom` profesor, o mama care isi iubeste puii si ii apara mai presus de ea, actiunea ei nu vine din.. suflet?" "Nu, e doar instict". Si intruna numai cu instinct. Cand un catel sau o pisicuta simte tristetea ta si vine langa tine, chiar daca nu poate vorbi, vine din.. instinct?

In exemplele de mai sus mie mi se pare evident ca este vorba de instinct.
Exista animale care nu-si "iubesc" puii, nu-i ingrijesc, etc, pentru ca asa sunt ele 'construite', asa este instinctul lor.

11 Ian 2008, 21:07
Profil WWW
Membru Senior

iulia. scrie:
Am avut de curand o discutie la liceu cu profesorul nostru de religie. Il intrebaseram daca animalele au suflet, noi fiind un grup de sustinatori ai raspunsului afirmativ...

Este interesant că pui această întrebare pe forum pentru că nu-l credeţi pe profesorul de religie(n-o fi suplinitor?), tot aşa cum şi în biserică sunt nesupuneri(nu ale suplinitorilor) faţă de clerul superior.
Cred că este imposibil să nu se studieze acest subiect la teologie, dar un absolvent să susţină aşa ceva, mă sperie; poate totuşi nu e absolvent. Nici eu nu sunt absolvent, dar eu cred. Mowgly, copilul din "Cartea junglei", pui de om, s-a dezvoltat instictual, sălbatic, cu slabe legături sentimentale; dacă ar fi primit o educaţie elevată, plină de iubire, ar fi fost, poate, scriitor.
Cred cu tărie că tot ce are viaţă de la Spiritul Sfânt(!) are şi suflet, însă diferit dar echivalent cu forma de viaţă, sau cu sentimentele pe care le manifestă acea formă de viaţă.
Am mai scris că s-a dovedit că plante crescute în mediu sonor cu muzică simfonică s-au dezvoltat mai bine decât altele de referinţă fără muzică; tot aşa câinele sau pisica au simpatii şi temeri, rezultă că au sentimente, deci şi suflet(spun eu). Câinele nu e domestic din instinct, din obişnuinţă, pentru că dacă l-ar obişnui cineva cu un stâlp, obişnuinţa nu i s-ar putea schimba în "instinct de stâlp"; nu va putea păzi sau apăra stâlpul din instinct. El caută iubirea cuiva,a oricui, faţă de care să se supună; de cum o găseşte, pe aceea o apără pentru că o iubeşte. Spre deosebire (nu prea mare) de animalele sălbatice sau mai primitive.
Chiar şi la oameni, sufletele sunt pe diferite trepte de evoluţie spre Dumnezeu.
Nu doar fiinţele raţionale(câteodată iraţionale-sic) au suflet.
Din punctul meu de vedere viaţă=suflet.

16 Ian 2008, 06:55
Membru Junior

Locaţie: Petrosani
Este interesant că pui această întrebare pe forum pentru că nu-l credeţi pe profesorul de religie(n-o fi suplinitor?),

Nu, este absolvent si al Liceului si al Facultatii de Teologie (Seminarul- sper ca asa se numeste) din Arad. Si cred ca foarte curand va fi si hirotonit, caci mai trebuia sa se insoare (ceea ce s-a intamplat in octombrie). Deci cred ca este vorba despre o persoana care vorbeste in cunostiinta de cauza (sau cel putin asa sustine)...

16 Ian 2008, 15:56
Membru Senior

Mesaj patrupezii
Lăudat fie Isus şi Maria!

Demult, în liceu(cred) ni s-a predat despre instinctele animale, dar nu mai ţin minte decât foarte puţin; parcă ştiam că sunt patru, dar poate mă înşel pentru că nu pot enumera decât trei:
-instinctul de apărare,
-instinctul de hrănire,
-instinctul de reproducere,
-...?
Instinctul maternal decurge din cel de reproducere.
Tpate acestea sunt valabile şi la animalul om.

17 Ian 2008, 03:13
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii

http://www.breitbart.com/article.php?id ... _article=1

http://www.catehism.ro

22 Iul 2008, 19:15
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Re:
Lăudat fie Isus!
Fortunatus scrie:
Eu cred că animalele au suflet, dar nu au spirit.

Nicu scrie:
Cred cu tărie că tot ce are viaţă de la Spiritul Sfânt(!) are şi suflet, însă diferit dar echivalent cu forma de viaţă, sau cu sentimentele pe care le manifestă acea formă de viaţă.
Revin asupra temei că animalele ar avea suflet şi mă declar mai rezervat şi-mi cer iertare dacă am lezat prin atitudinea mea pe iulia. sau pe preotul profesor de religie, sau pe oricine altcineva; nu am un contra-argument, dar am citit în cartea "Ajutaţi-ne să ieşim de aici!" scrisă de Nicky Eltz pe baza interviului luat austriecei Maria Simma referitor la sufletele din Purgator care o asaltează pe Maria cu rugăminţile din titlu pentru a ieşi din Purgator şi a ajunge în Rai.
În multe aspecte mă confund cu cele spuse de ea, în unele ea are neclarităţi, iar în altele eu sunt mai reticent.

Ea spune că animalele nu au suflet, dar au spirit(?) şi înclin să mă "înclin" pentru că sufletul nu poate fi separat de liberul arbitru; voi medita pe această temă...

Ultima oară modificat de Nae pe 22 Ian 2011, 16:38, modificat 1 dată în total.

21 Ian 2011, 22:08
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
Mesaj Re: despre prietenii nostri patrupezi
Acesta este catelul meu!
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

22 Ian 2011, 09:40
Profil YIM WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
cata scrie:
Dl. Nicu, acel dialog cu dvs. mi se parea pierdere de timp, avand in vedere ideile pe care le aveati, de aceea am scris acel lucru. Printre altele afirmati ca animalele au suflet, contrariind un alt user catolic. Am purtat unele discutii cu dvs. din politete. Nu inventez argumente, de aceea nu am nimic de scris in plus, sunt aceleasi argumente.

9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmaşii voştri.
10. Şi cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele şi cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietăţile pământului câte au ieşit din corabie;(Fac9,9-10)

05 Mar 2012, 20:58
Membru Senior

Nae scrie:
Lăudat fie Isus!
cata scrie:
Dl. Nicu, acel dialog cu dvs. mi se parea pierdere de timp, avand in vedere ideile pe care le aveati, de aceea am scris acel lucru. Printre altele afirmati ca animalele au suflet, contrariind un alt user catolic. Am purtat unele discutii cu dvs. din politete. Nu inventez argumente, de aceea nu am nimic de scris in plus, sunt aceleasi argumente.

9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmaşii voştri.
10. Şi cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele şi cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietăţile pământului câte au ieşit din corabie;(Fac9,9-10)

Daca observati aici se face referire la vietate, in acest sens e folosit termenul de "suflet viu". Animalele sunt vii, nu sunt ca pietrele, dar nu au suflet ca si oamenii, asta insemnand si constiinta, liberul arbitru, chipul lui Dumnezeu din om. Sfintii explica mai exact, nu am timp sa caut acum, probabil au si unele sentimente. Asadar au un suflet muritor, nu nemuritor ca al oamenilor.
Am gasit acum un citat din Sf. Vasile: "Sa nu socotesti ca sufletul animalelor este mai vechi decat ipostasa trupurilor lor si nici ca ramane mai departe dupa descompunerea trupului! Fugi de vorbaria prosteasca a falnicilor filosofi, care nu se rusineaza sa spuna ca sufletele lor si sufletele cainilor sunt la fel unele cu altele." (Omilii la Hexaimeron., 8, 2, p. 159).

06 Mar 2012, 19:09
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul