Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
despre prietenii nostri patrupezi 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
singura plec in seara asta. merg cu trenul si acolo nu pot sa/mi iau unul dintre prieteni. de celalalt caine se ocupa fratele meu. mai important decat atasamentul fata de cainele meu e atasamentul de bunica. ma duc pana "acasa" in maramures. voi avea timp sa meditez la multe. buni e responsabile pentru initierea mea in intelegerea lui Dumnezeu, asa ca e mare motiv de bucurie.
revenind la subiectul topicului, ma intreb cati dintre voi realizeaza cati oameni au fost salvati de caini din incendii, de sub daramaturi, cati infractori nu au fost impuscati cand fugeau pentru ca unul dintre aceste patrupede si/a facut treaba si l/a imobilizat fara rani grave, cati circulati in siguranta cu avionul pentru ca aceleasi animale detecteaza bombele, persoanele care poseda anumite tipuri de incarcatura explozibila sau droguri. acesti caini isi iubesc aproapele, chiar daca nu e din specia lor.
animalele de companie au un rol pe lumea asta(la pisici nu l/am descoperit f clar, dar sunt sigura ca exista...o parte buna au ca prind si muste :) ).
nu sunt adepta animalelor tinute ca pe bibelouri, dar nici a copiilor crescuti asa. multumesc lui Dumnezeu pentru persoanele care se folosesc de animale in aceste scopuri egoiste...bine ca n/au copii. e pe undeva voia Domnului. daca tataie ia nisipul din parcul copiilor, o fi fiind vina animalului? bine ca nu face altceva mai grav din plictiseala.
batranii plimba caini si poate fac mai bine decat chestia cu ingrijitul copiilor. cine stie ca poate si vrea isi va oferi ajutorul. batranii mai uita sau chiar nu ii pot stapani pe copii. mai bine cu mama la piata.

02 Aug 2007, 07:55
Profil YIM
Membru Senior

cainii sunt folositi la terapie cu batranii, copii. pot insoti persoane cu dizabilitati, pentru care ocuparea timpului altei persoane este costisitoare si poate mai putin eficienta. pot fi salvamari sau salvamonti, iar daca in misiunile de salvare un caine isi pierde viata in locul unui om, e mai putin trist pentru societate.
in dezvoltare unui copil un caine poate avea efecte benefice, ii poate creste simtul responsabilitatii( apa trebuie schimbata zilnic, trebuie hranit si scos afara, trebuie dus la doctor periodic etc). faptul ca trebuie sa scoti cainele afara de 2 ori pe zi cel putin, iti poate face bine sanatatii (in 7 ani de cand scot cainele am racit o singura data, si toata lumea ma intreaba cum de nu ma ingras niciodata sau de ce nu obosesc cand urc pe munte sau alerg dupa autobuz). evident aceste actiuni pot fi realizate si fara caine, dar cati dintre voi fac un minim de efort sportiv lejer? unele studii arata chiar ca apropierea permanenta de un animal de casa(fizic) poate reduce riscul aparitiei fenomenelor de natura alergica in general(eu nu sunt in masura totusi sa apreciez aceasta afirmatie in mod specific, n/am cunostiinte necesare).
sunt si alte beneficii care se constata la fata locului. noi avem o bunica bolnava de alzheimer, si era sa ne omoare intr/o noapte. a uitat gazul deschis, ne/au trezit cainii si ne/au semnalizat neregula. iar daca se intampla ca unuia dintre noi sa/i fie rau (mai ales noaptea si ma refer mai degraba la parinti), cainii ne atentioneaza si ne "cheama" la persoana respectiva.

nu recomand cainii in apartament(desi sunt mai periculoase pisicile) dar nici legati de un lant in curte. nu cred ca trebuie crescuti ca pe bibelouri(asa cum nici copii nu trebuie crescuti asa). cainii trebuie educati si pusi la treaba. e bine si pentru ei. daca/i iubiti nu/i lasati sa se plictiseasca intr/o colivie, pot face lucruri folositoare. mentionez ca din punctul meu de vedere, urcatul in pat, permisiunea de a fi lasati cainii la masa la care mananca oamenii si pupatul pe fata sunt complet interzise.
iar daca aveti sau intentionati sa achizitionati un patruped, la bloc sau la casa, vaccinarea anuala, deparazitarea interna de cel putin 2 ori pe an, precum si deparazitarea externa de cate ori e nevoie sunt obligatorii
:wink: .
in speranta ca nu v/am plictisit sau suparat, astept reactii, cu citire dupa 3 saptamani. :D
ps: daca nu va plac, sau nu credeti ca le puteti face fata nu adoptati vreun animalut.

02 Aug 2007, 08:22
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Ba mie imi plac nespus de mult cainii, doar ca ma doare cand vad ca sunt plasati nefiresc inaintea oamenilor.
Ne-am luat un teren in apropiere de Bucuresti si speram sa reusim sa ne facem si o casa si sa stam acolo... as vrea tare mult sa imi iau caini acolo, stiu cat de folositoare e compania lor pentru copii, doar am beneficiat si eu de asta.
Daca stau sa ma gandesc am probleme sa imi aleg rasele: as vrea boxer in casa (am avot o boxerita, am dresat-o, era a mea, e rasa cea mai pe sufletul meu...), as vrea si buldog francez ca imi sunt tare simpatici, as vrea si mioritic in curte si ciobanesc unguresc Kuvasz (cred ca se scie) si as mai vrea si un Airedale terrier (am avut in grija o zanatica de asta si cred ca pentru copii e super, doar un caine asa de ticnit poate scoate apa din ei, asa cum scot ei apa din mine :mrgreen: )... Dar deocamdata stam in apartament, avem si asa multe probleme cu vecinii din cauza zgomotului facut de copii, nu mai avem nevoie de alte surse de zgomot si deranj in casa. Si cum copii sunt prea mici sa aibe grija de un animal, m-as mai alege eu cu inca un copil... #-o (ce-i drept probabil mai educabil decat bipezii mei :mrgreen: ).

03 Aug 2007, 14:39
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Ţi-aş recomada un fox+terrier. E la fel de deştept ca un lup (dar nu lasa atâta păr). la fel de jucăuş ca un caniche, e ieftin de cumpărat şi de întreţinut, adaptabil şi în apartement şi în spaţii deschise.

http://www.catehism.ro

03 Aug 2007, 15:31
Profil WWW
Membru Senior

nu era o critica, mai ales pentru cristina(pe care o respect f mult si o consider un model de femeie si mai ales de mamica). incerc doar sa fac lumea sa nu judece gresit afectiunea fata de animale si cu atat mai mult rolul lor in lumea asta. in nici un caz insa nu consider nimerita o privire negativa asupra lor(chiar daca e din cauza oamenilor). eu cred ca merita in primul rand respect, asa ca si oamenii.
regret sa fiu in discordanta cu fortunatus, dar nu recomand un fox terrier(pt cristina), e un caine f agitat si extraordinar de agil, sare un gard de 2 m catarandu/se si poate pune la pamant intr/o bataie rase f mari, iar ca sa mai ai si astfel de batai pe cap, mai ales pt dansa pe care cred ca o agita deja cei mici indeajuns. pentru persoane cu copii mai mari si cu disponbilitate de timp si dorinta de lucru cu patrupezii, e mai mult decat binevenit, fiind f inteligent, energic si cu mari capacitati fizice.

21 Aug 2007, 23:18
Profil YIM
Membru

Eu cred ca animalele merita iubire.D-zeu le-a creat si pe ele,si nu pare sa le urasca.Faptul ca unele animale devin violente este tot vina oamenilor.In Romania ciinii vagabonzi sint o mare problema,mai ales cind sint in haite.Dar ciinii vagabonzi sint doar urmasii ciinilor de curte zvirliti in strada cind s-au darimat casele.Merita compasiune.
Din pacate la noi protectia animalelor este prost inteleasa ,animalele violente
sint protejate in detrimentul oamenilor.Cine sa adopte un ciine violent?Este absurd.Ciini au fost lasati de D-zeu cu o mare capacitate de a iubi ,ei nu urasc pe nimeni,nu judeca...
In fine,intr-un apartament cu copii mici ar fi potrivit un ciine mic,totusi,o rasa mica.Altul de talie mare pina creste,pina e dresat,poate lovi copiii cind se joaca.

21 Aug 2007, 23:51
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Multumesc mult pentru sfaturi. Am incercat sa deschid subiectul cu sotul meu dar saracul e prea terminat de zgomotul facut de copii, nu mai vrea sa auda si scheunaturi pe la usa, latraturi in zori + injuraturile adecvate din partea vecinilor. Si el iubeste foarte mult cainii, a avut si el caine cand statea la curte.
Fiul meu cel mic e nebun dupa caini, plimbarea ne-o facem de la un caine la altul, mananca pe balcon ca sa se uite la "ham" si asa mi-a starnit si mie dorul de a avea iar un caine, trebuie totusi sa mai astept sa reusim sa ne mutam la curte si copiii sa fie cat mai capabili de a ingriji si ei de caine, nu sa mai am inca un copil de ingrijit, educat, dresat... Mai asteptam, si, la curtea marisoara pe care ar trebui sa o avem, optiunile in privinta rasei vor fi foarte largi.
Katrina, sa stii ca la cum sunt copiii mei, merita un terrier :lol: :lol: Sa-i zapaceasca el pe ei, sa-i fugareasca, sa nu-i lase in pace :lol: cred ca e si o mica razbunare aici :lol: . Eu ma gandisem la Airedale terrier, dar si fox-ul merge (fox-ita). Pentru mine mai bun ca boxerul nu e. Eu boxerita am avut si cred ca tot asta mi-as lua... dar pentru ei mai trebuie ceva actiune, muuuuulta, cum numai de la un terrier poti astepta :lol: .

In privinta modelului de femeie si mamica... offff... daca peste 25-30 de ani voi constata ca mi-am facut copiii Oameni in ciuda neajunsurilor mele, am sa ma bucur ca am fost considerata asa... dar pana in acel moment atat de mult dorit, doar... rosesc :oops: :roll: . Abia sunt la inceputul maratonului si pana la linia de sosire mai e atat de mult, iar eu constat ca am doar un singur pantof, un genunchi ma supara tare, schiopatez, sapca mi-am uitat-o si ma topeste soarele... dar e bine ca de voie, de nevoie... alerg :mrgreen: . Dar deja sunt off topic...

22 Aug 2007, 00:53
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii

http://www.catehism.ro

Ultima oară modificat de Fortunatus pe 28 Aug 2007, 12:20, modificat 1 dată în total.

28 Aug 2007, 07:54
Profil WWW
Membru Senior

28 Aug 2007, 11:34
Membru Junior

Locaţie: Petrosani
Am avut de curand o discutie la liceu cu profesorul nostru de religie. Il intrebaseram daca animalele au suflet, noi fiind un grup de sustinatori ai raspunsului afirmativ. El in schimb ne-a demoralizat total, zicand ca nu au suflet, ci doar instinct. "Dar dom` profesor, o mama care isi iubeste puii si ii apara mai presus de ea, actiunea ei nu vine din.. suflet?" "Nu, e doar instict". Si intruna numai cu instinct. Cand un catel sau o pisicuta simte tristetea ta si vine langa tine, chiar daca nu poate vorbi, vine din.. instinct?

Intrebarea mea este: Au animalele suflet sau nu?

11 Ian 2008, 20:24
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul