Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
despre prietenii nostri patrupezi 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Mesaj despre prietenii nostri patrupezi
Dat fiindca am trecut de curand printr-o experienta trista - despartirea de un mic prieten cu blanita - va propun, daca va intereseaza, s discutam putin despre asta. Caci pentru noi exista Raiul, Iadul, Purgatoriul....dar pentru ei, care ne iubesc neconditionat? Care ni se abandoneaza noua, isi pun toata viata lor in mainile noastre?
Si despre eutanasierea animalelor ce parere aveti?

01 Aug 2007, 12:30
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Chinurile pentru om au un rost mantuitor... pentru animale sunt doar chinuri. Pe de alta parte le este frica de moarte, ele vor sa traiasca, pana acum nu am auzit niciodata ca un animal s-ar fi sinucis ca sa scape de durere. De asemenea ele asteapta de la noi binele, au o atat de mare incredere... Nu stiu ce sa zic. In urma cu mai bine de 10 ani am asistat si eu un caine iubit la ultimele chinuri... am suferit mult si nu am inteles de ce trebuie sa sufere atat... dar cand te priveste cu atata durere si atata speranta, cum sa-i putea sa-i dai moartea... oare stie ca moare? (cred ca da), dar oare isi doreste sa vina mai repede...
Nu pot sa am o pozitie clara...
Nu mai am de mult timp caine, nici alte animale. Am cativa copii, deocamdata traim la bloc...

01 Aug 2007, 12:57
Profil YIM
Membru activ

Cred ca e inteleasa gresit in ziua de azi compasiunea pentru animale.
Ma intristeaza faptul ca multi oameni iubesc mai mult animalele decat pe semenii lor. Iubirea noastra ar trebui sa se indrepte asupra aproapelui nostru si apoi daca se poate si nu interfereaza cu primul tel, asupra animalelor.

01 Aug 2007, 13:41
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Yulica ai mare dreptate. Sunt prea multi care cresc animale si mor de dragul lor, dar nu vor sa faca copii, sau au unul singur si nici pentru ala nu au timp si il creste bunica. Mor de grija animalelor fara stapan, dar considera avortul ceva normal...

Sunt atatia pensionari care plimba cainii in timp ce vecinele lor din bloc coboara cu caruciorul in brate ca sa mearga la piata cu copilul mic pentru ca nu au cu cine il lasa pentru o jumatate de ora.

In 2 luni a disparut tot nisipul din groapa de nisip pentru copii, proaspat amenajata in vedereea ultimelor alegeri locale... veneau si luau nisip in punga pentru ladita animalelor din casa... cate-un pic, cate-un pic, pan' n-a mai ramas nimic :(

Nefiresc de multa energie se consuma in slujba animalelor in zilele noastre... In fine, asta e situatia, dar, e firesc sa iubim animalele si sa ne ingrijim de soarta lor. E firesc sa le avem in companie pentru ca avem nevoie de ajutorul lor. E nefiresc sa ne centram viata pe ele, sa devina copiii nostri.
Revenind la mesajul lui Maryam, e firesc sa ne punem intrabari in legatura cu animalele. E atat de impresionant atasamentul unui caine fata de stapan, fata de familia stapanului... nu ne poate lasa reci...

Pentru mine cred ca a fost esential faptul ca m-am ocupat de caini atunci cand eram la varsta critica, cred ca m-a ajutat putin sa nu ma prostesc...

01 Aug 2007, 14:09
Profil YIM
Membru activ

Pe de alta parte, daca cineva se obisnuieste cu violenta(gratuita) fata de animale, mai are un pas si ajunge la violenta fata de fiintele umane.
Apropo, si mie imi plac catelusii, chiar si astia maidanezi!! :)

01 Aug 2007, 14:23
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Am avut mai demult un motan, îl chema Mozart, mă ataşasem mult de el. Din păcate a murit şi a fost ceva atât de trist încât mi-am promis să nu mai am niciodată un animal de casă.
În privinţa câinilor, am văzut mult prea mulţi oameni muşcaţi, unii foarte grav. Locul lor este în lanţ sau în curte sau în apartamentul stăpânilor. Nu liberi pe străzi.
Am citit în Lumina cea neînserată (Lossky) un pasaj în care autorul nu exclude posibilitatea ca în Lumea cea Nouă să existe animale, ca acum.

http://www.catehism.ro

01 Aug 2007, 15:00
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Cred ca e inteleasa gresit in ziua de azi compasiunea pentru animale.
Ma intristeaza faptul ca multi oameni iubesc mai mult animalele decat pe semenii lor. Iubirea noastra ar trebui sa se indrepte asupra aproapelui nostru si apoi daca se poate si nu interfereaza cu primul tel, asupra animalelor.

Datorita acestor oameni, eu am ajuns sa nu am nici o compasiune fata de animale.

01 Aug 2007, 20:40
Profil WWW
Membru Senior

am 2 patrupezi, la apartament. un caine lup si un ciobanesc carpatin. au facut amandoi cursuri de dresaj. am investit mult timp si eu si fratele meu...si nu ne pare rau deloc. a fost un dar divin. la noi e multa aglomeratie. 3 copii, 2 caini, seara o buni, si in fiecare zi alte persoane "adoptate" de ai mei pentru studiu, mancare sau discutii.
la tara, unde mergem in weekend avem o pisica cu 4 pui adorabili.
cainii au insemnat ceva extraordinar pt noi. chiar ni s/a intamplat ceva aproape miraculos legat de unul dintre ei. sora mea a cazut din cauza lui intr/o iarna. evident ne/am suparat rau. a facut o entorsa si a stat cu piciorul in ghips o gramada de vreme. si tot nu i se dezumfla. a trebuit sa facem o gramada de radiografii. intr/un final doctorii au descoperit ca avea o tumoare pe un os. ii subtiase considerabil osul intr/o parte. am ajuns chiar la timp. n/am fi observat decat cand s/ar fi rupt de la macinare. acum are o ditamai operatia dar s/a refacut complet. ii multumim lui Dumnezeu si ne bucuram de Rucar care ne/a adus si alte servicii.

01 Aug 2007, 23:03
Profil YIM
Membru Senior

as mai avea multe de comentat la posturi voastre, dar plec vreo 3 saptamani....dupa mai vedem.

01 Aug 2007, 23:06
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
as mai avea multe de comentat la posturi voastre, dar plec vreo 3 saptamani....dupa mai vedem.

Singură, cu oamenii, sau plecaţi toţi ? :D

http://www.catehism.ro

01 Aug 2007, 23:12
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul