Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Cultele creștine 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Cultele creștine
Eu sunt botezat ortodox, dar nu prea mă regăsesc în acest cult. Menționez că îmi place catolicismul și nu prea știu ce să aleg(eu acum am revenit la credință, am fost ateu și chiar doresc să restabilesc relația mea cu Dumnezeu).
Aș fi recunoscător dacă m-ați putea ajuta :D

26 Noi 2015, 18:06
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Cultele creștine
Nicolae6 scrie:
Eu sunt botezat ortodox, dar nu prea mă regăsesc în acest cult. Menționez că îmi place catolicismul și nu prea știu ce să aleg(eu acum am revenit la credință, am fost ateu și chiar doresc să restabilesc relația mea cu Dumnezeu).

Vrei sa te apropii de Dumnezeu in Biserica si nu stii ce biserica sa alegi?
Mergi acolo unde il simti pe Dumnezeu, unde Dumnezeu iti vorbeste...

De cele mai multe ori, a-l simti/auzi pe Dumnezeu este ceva subiectiv...
Nu putem fi siguri ca il simtim/auzim pe El, si nu ceea ce vrem noi sa simtim/auzim...

Putem fi siguri ca am auzit cu adevarat glasul lui Dumnezeu cand ne-am apropiat prima data de o comunitate de credinta.
Apoi, faptul ca ne regasim sau nu in acea comunitate, tine mai mult de noi, decat de Dumnezeu.

Eu sunt botezata catolic, crescuta atee si devenita catolica prin spovada, impartasanie si mai apoi casatorie.
Am simtit la un moment dat ca Dumnezeu vrea sa imi vorbeasca. Despre biserica din cartier nu prea auzisem de bine, cum se intampla cel mai adesea...
M-am gandit sa merg la o manastire unde sa intreb ce si cum pot sa fac.
Manastirea la care am ajuns, singura de care stiam, la marginea cartierului meu bucurestean a fost o manastire romano-catolica.
De atunci nu mai sunt atee, ci sunt crestin catolic prin alegere si formatie.

Nu-mi amintesc daca m-am regasit acolo de la inceput, dar acolo l-am auzit pe Dumnezeu - si asta a dat caracter definitiv alegerii mele.
Asa cum, intalnindu-l pe sotul meu, am stiut ca el este! Definitiv. Nu pentru ca era in vreun fel sau altul, sau nu...

Cam asa trebuie sa fie cu alegerea credintei.
O alegi pentru ca o ai, nu pentru ca treci pe la mai multe si alegi dupa... Dupa ce?!?

Iar daca nu te "regasesti acolo" si nu este din cauza ta, inseamna ca Dumnezeu stie ca poti sa faci sa te regasesti si sa se regaseasca si altii acolo...

27 Noi 2015, 14:21
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Nicolae6 scrie:
nu prea știu ce să aleg

Daca va referiti la alegere in felul in care spunem "merg la piata, dar nu stiu ce fructe sa aleg" ma tem ca puneti problema intr-un mod gresit. Daca, insa, ve referiti la alegere nu in sens de preferinta individuala, supusa subiectivitatii, eventual capriciului, ci la alegere in sensul de aflare a acelei Biserici pe care Domnul a intemeiat-o pe pamant, atunci sunteti pe un drum bun.

In acest ultim caz, intrebarea dv se reduce la "cum pot sti care este Biserica lui Cristos". Raspunsul nu poate fi decat rod al unei cercetari personale. Tot ceea ce stim este ca Dumnezeu, ca sa nu ne lase in ceata, a asezat asupra Bisericii Sale patru semne vizibile, pe care oricine, cu un minim efort si cu buna credinta le poate recunoaste. Sunt ca semnele de origine Dacia, daca vreti, motiv pentru care le mai numim marci.

Asadar, cele patru marci sau semne vizibile spre recunoastere acestea sunt:
-Biserica lui Cristos este una (unica, o unitate)
-Biserica lui Critsos este sfanta (preda sfintenia si a avut si are oameni sfinti in toate timpurile)
-Biserica lui Cristos este universala (este peste tot geografic, se adreseaza tuturor)
-Biserica lui Cristos este apostolica (preda doctrina pe care o predau si apostolii in integralitatea ei, este condusa de urmasi ai apostolilor intr-un lant neintrerupt).

Acea Biserica ce are si poate arata TOATE cele patru marci, aceea este Biserica lui Cristos si in aceea este lucru bun si de folos sufletului sa fiti parte.

Laudat fie Isus!

30 Noi 2015, 00:04
Membru Senior

Nicolae6 scrie:
Cum ai revenit la credință dacă n-ai restabilit încă relația ta cu Dumnezeu?
Rezultă că dorința(alegerea) ta nu e binecuvântată.
Cred că nu lucrarea lui Dumnezeu trebuie s-o schimbi, ci pe tine în primul rând.

02 Dec 2015, 06:40
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]