Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Exorcismul 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Am vazut un demonizat si l-am auzit urland, urlete cumplite, semanau cu ale animalelor, cand ca porcul injunghiat, cand ca magarul, ca boul, etc, dar mult mai puternice. Nu l-am vazut atunci pentru ca erau multi oameni in fata mea. Asta se intampla la Cernica la pr. Argatu.

Cat despre trimiterea demonilor, nu stiu daca sa cred ca se poate face asta prin magie neagra, dar sa tinem cont ca si pentru a intra in turma de porci diavolul a cerut ingaduinta Domnului, nici pe aceia nu i-a putut poseda... Asupra celui credincios magia nu are putere. Eu cred ca a spune ca cineva ti-a facut farmece sau a trimis un demon sa te stapaneasca e un mod de a da vina pe altul, de obicei noi prin propriile noastre pacate dam putere celui rau asupra noastra.

Ne-a povestit un preot ca, tanar fiind, in primii ani de preotie intr-un sat, a fost chemat sa faca sfestanie la o batrana chinuita de demon. Statea femeia aceea sub pat de frica si spunea ca vede carari pe care umbla demoni. In tineretea ei fusese la o vrajitoare si "cumparase" un demon sa o ajute pentru o anumita treaba. Normal ca nu a cumparat nimic, de ajutor nu a avut parte, dar de atunci nu a mai scapat de cel pe care il cumparase. In clipa in care a pus parintele crucea pe masa a spus ca au disparut diavolii, se mai vad numai cararile pe care veneau...

26 Iun 2006, 15:17
Profil YIM
Membru

dar ce părere aveţi, eu consider o MARE greşeală (care este totodată şi un păcat de moarte), răspunderea cu alte farmece care să anihileze efectul primelor farmece adică, în limbajul vrăjitoarelor, a se răspunde cu magia albă contra magia neagră. De fapt, toate formele de magie sunt în puterea celui rău, totul nu este decât o diversiune pentru a-l face pe cel căzut victimă să se implice şi mai mult în ocult.

Isaia 49:16  Iată că te-am gravat pe palmele mâinile Mele şi zidurile tale sunt totdeauna înaintea ochilor Mei!

28 Iun 2006, 14:19
Membru Senior

De fapt, toate formele de magie sunt în puterea celui rău, totul nu este decât o diversiune pentru a-l face pe cel căzut victimă să se implice şi mai mult în ocult.

"occultus" (limba latina) = ascuns, de nepatruns, secret, misterios.
Credinta crestina nu este ascunsa, ea este deschisa. Biblia reveleaza pe Dumnezeu si implicarea sa directa in viata oamenilor.
Paranteza: Ocultismul se manifesta in multe forme, unele dintre ele usor acceptate, cum ar fi horoscopul (care ziar nu mai publica asa ceva?), astrologia, cititul in palma.
Biblia avertizeaza asupra consecintelor negative ale fenomenelor oculte. Cateva citate din Biblie:
Leviticul 19, 26: Să nu mâncaţi cu sânge; să nu vrăjiţi, nici să ghiciţi.
Numerii 23, 23: Pentru că nu este vrăjitorie în Iacov, nici farmece în Israel, la vreme se va spune lui Iacov şi lui Israel; cele ce vrea să plinească Dumnezeu!
Deuteronumul 18, 10-11: Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător, / Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morţii.
Miheia 5, 11: Şi din mâna ta voi nimici pe vrăjitori şi tu nu vei mai avea ghicitori;

28 Iun 2006, 15:52
Membru Senior

Mesaj Re: Exorcismul
http://www.bru.ro/general/exorcism-si-r ... eliberare/

Exorcism şi rugăciune de eliberare

În perioada 19-24 aprilie se desfăşoară, la Ateneul Pontifical Regina Apostolorum din Roma a 5-a ediţie a cursului intensiv despre exorcisme şi rugăciuni de eliberare, organizat de Institutul Sacerdos în colaborare cu Grupul de cercetare şi informaţie socio-religioasă (GRIS) din Bologna.

Tematica exorcismelor implică mai multe discipline, iar conferenţiarii relatori sunt aleşi dintre cei mai buni specialişti din domeniile respective. E.S. Mons. Luigi Negri, Episcop de San Marino a inaugurat cursul luni dimineaţa, urmând apoi conferinţele care au prezentat tematica exorcismelor din punctul de vedere al antropologiei, sociologiei, psihologiei şi, de asemenea, aspecte teologice, canonice, liturgice, spirituale şi pastorale pe care le implică acest minister. Nu se vor marginaliza aspectele criminologice şi legale, ce vor fi prezentate de avocaţi şi specialişti în domeniu.

O importanţă deosebită a avut-o relatarea părintelui Francesco Bamonte, actualul exorcist Romei, precum şi a părintelui Tommaso Torres, exorcist, care, pe lângă aspectele spirituale si pastorale legate de exorcisme, la finalul cursului vor face şi mărturii, lăsând loc întrebărilor şi discuţiilor cu participanţii la curs.

Fenomenul satanismului a fost prezentat de către doi specialişti psihologi care au evidenţiat influenţa cutremurătoare pe care acesta o are mai ales în rândul tinerilor.

Participanţii la acest curs sunt de regulă preoţi de vârste diferite, majoritatea exorcişti numiţi de către episcopii lor, dar şi laici/laice (medici, psihologi) cu un interes aparte vizavi de acest subiect.

Printre participanţii la curs se află şi pr. Marian Bojor, Diaconul Gabriel Marian Marincaş, ipodiaconul Andrei Claudiu Hrişman din Eparhia de Cluj-Gherla şi pr. Anton Vasile Cioba din Eparhia de Oradea Mare, toţi patru fiind studenţi la diferite Universităţi Pontificale din Roma, locuitori ai Colegiului Pontifical Pio Romeno.

Este prevăzută de asemenea şi prezenţa părintelui Gabriele Amorth, exorcist faimos la nivel mondial pentru marele interes şi rolul important ce l-a avut şi îl are în redescoperirea ministerului exorcismelor în Biserica Catolică. Este fostul exorcist oficial al Romei. O parte din multele cărţi scrise de el sunt traduse şi în curs de traducere şi în limba română, fiind editate de Editura IHTYS din Oradea.

Pr. Anton V. Cioba

"Aceştia sunt cei ce vin din strâmtorarea cea mare şi şi-au spălat veşmintele lor şi le-au făcut albe în sângele Mielului. Pentru aceea sunt înaintea tronului lui Dumnezeu şi Îi slujesc ziua şi noaptea..."

24 Apr 2010, 14:55
Membru activ

Raul a fost si este printre noi ,dar vremea lui se apropie de sfarsit ,de aceea satana acum este disperat si incearca prin mijloacele lui viclene sa distruga Biserica lui Cristos.
Satana care este tatal minciunii si al pacatului induce lumea spre cai gresite .
Spre exemplu satana discretizeaza Biserica Catolica prin preotii pe care ia ispitit la pacat aratandu-i lumii intregi ca pe trofeele lui .
Fratii mei dragi , se apropie vremuri de neanchipuit pentru om , pentru ca lupta ce se va da intre Ingerii Domnului si alesii Lui ,impotriva lui satana si ingerilor decazuti ,va fi lupta de sfarsit ,lupta in care satana si ingerii sai decazuti vor fi alungati in adancurile iadului si pecetluiti pe veci .
Iubitii mei sa aveti grija sa va curatati fiintele inainte de a va ruga pentru aproapele voastru ,ca sa nu vina raul asupra voastra.
Iubiti mei preoti ,sa postiti si sa va sfintiti mai inainte de a va ruga pentru oameni ,mai inainte de a face rugaciuni de eliberare a pacatelor oamenilor ,de eliberere a fiintelor lor de rau.
Iubiti preoti ,sa aveti grija la scaunul de spovada sa nu fiti ispititi ,sa aveti grija de sufletele oamenilor care va cer mijlocirea iertarii Lui Dumnezeu ,eliberatii de toate cele rele ajutandu-i sa-si marturiseasca toate pacatele si apoi sa-L intalneasca pe Eliberator ,pe Mantuitorul nostru ,pe Cristosul Lui Dumnezeu in sfanta si dumnezeiasca Euharestie ,impartasindu-se cu Cristos si in Cristos.
Iubitii mei preoti , intoarceti iubirea Mantuitorului catre Domnul nostru Preasfant si catre aproapele vostru .
Incepeti de astazi sa postiti ,sa postiti pentru voi si pentru aproapele voastru, ca astfel sa savarsiti Sfintele Taine cu har si dumnezeiasca putere , ca sa nu fiti ispititi de satana ,tatal minciunii si al pacatului.
Iubitii mei preoti , Dumnezeu are nevoie de daruirea voastra mai mult ca oricand,ca sa-L slujiti cu sfintenia tainei cu care ati fost binecuvantati ,taina sfintei preotii.
Lasati-va cuprinsi de puterea Duhului Sfant .
Scoteti-va din mintile voastre orice gand ce nu vine de la Dumnezeu ,cereti ajutor Mantuitorului ca sa savarsiti Sfintele Taine cu har sfintitor.
Puterea Duhului Sfant sa coboare asupra voastra si sa-l marturisiti pe Domnul Dumnezeul vostru in adevarul pur si sfintitor tuturor oamenilor pe care ii intalniti sau ii veti intalni .
Pecetluiti-va Cuvantul Lui Dumnezeu in fiintele voastre ca astfel sa-l marturisiti pe Dumnezeu pretutindeni ,in Biserica cat si in afara ei ,pe strazi ,in scoli ,in institutii ,la radio si la televizor .
Mergeti cu Crucea Domnului in mana si alungati raul oriunde este sau se ascunde .
Dumnezeu sa fie cu noi !

28 Iun 2010, 13:56
Profil WWW
Membru Senior

Jan. 28 is the release date for a new movie about exorcism and faith, which is based on the story of Father Gary Thomas, official exorcist of San Jose, California.

ZENIT spoke with Father Thomas about his call to the ministry of exorcism, his experiences over the past years in working with people seeking his help, and the prevalence of demonic influences in our society today.

The movie, "The Rite," starring Anthony Hopkins and distributed by Warner Brothers Pictures, focuses on themes of faith, as evidenced by the promotional tagline: "You can only defeat it when you believe."

It is based on the real experiences of Father Thomas, as recorded in the book, "The Rite: The Making of a Modern Exorcist," by Matt Baglio. Both the author and the priest, who serves as pastor of Sacred Heart Parish in Saratoga, were invited onto the set to consult in the making of the movie.
http://www.ewtn.com/library/SPIRIT/ztherite.HTM

16 Feb 2011, 15:38
Membru Senior

S-a tradus in limba romana "Jurnalul unui preot exorcist" a pr. Rene Chenesseau la Ed Galaxia Gutenberg

http://www.bru.ro/general/o-noua-public ... io-romeno/

"Aceştia sunt cei ce vin din strâmtorarea cea mare şi şi-au spălat veşmintele lor şi le-au făcut albe în sângele Mielului. Pentru aceea sunt înaintea tronului lui Dumnezeu şi Îi slujesc ziua şi noaptea..."

19 Mar 2011, 14:08
Membru Senior

Scoala de "exorcisti"www.gandul.info niste circari ieftini!.

12 Aug 2011, 09:37
Membru Senior

Locaţie: in Inima Mariei
Vara trecuta am intalnit am intalnit la o manastire din Valcea un pusnic. Un oltean, fost tractorist mecanic, inalt si osos, pletos, cu parul nestrans, barba mare, ravasita; om intre doua varste. Vorba repezita dar privirea visator-cuprinzatoare parea ca iti citeste adancul sufletului. Despre exorcism a spus un cuvant mare, pe care nu l-am mai auzit in alta parte. Pe scurt, exorcismul in forma actuala este circ si tortura. Exorcismul adevarat, singurul pe care l-ar practica, este cel dat prin exemplul Mantuitorului care a supus demonii si i-a scos doar la un cuvant al Sau, un singur si simplu gest. Fara ritualuri indelungante, fara chin asupra posedatului, fara tambalau, fara presa si poze. O teologie interioara impenetrabila; o stare interioara neschimbata, neclatinata.

http://nemuritorii-carpatini.blogspot.com

07 Mar 2012, 11:42
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: in Inima Mariei
Daca s-a tradus in romana cartea de poezii, Jurnalul unui preot exorcist de pr. Rene Chenesseau, nu se va traduce niciodata in schimb Memoriile unui exorcist de Gabriele Amorth, sau va aparea trunchiata. In Romania apar doar dulcegarii si filozofii debile, cartile serioase sunt ocolite de departe.

http://nemuritorii-carpatini.blogspot.com

07 Mar 2012, 13:21
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul