Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Exorcismul 
Autor Mesaj
Membru

Locaţie: Petrosani
Mesaj Exorcismul
Credeti in exorcism? ati vazut vreodata pers "posedate''? Ce parere aveti despre chestia asta? e doar o facatura sau e realitatea?

20 Mar 2006, 23:17
Administrator

Locaţie: Cluj
Nu întâmplător se spune că una dintre cele mai mari victorii ale satanei este că a făcut lumea să creadă că nu există.

Am ajuns acasă de vreo oră probabil, întors de la Roman, Moldova, unde am găsit un oraş blocat psihic pe întrebarea: cum au putut două (de fapt 3, un caz nemediatizat) fete să se sinucidă, la doar 17 ani. Una era chiar activă în biserică, implicată în acţiuni caritabile... a părăsit am înţeles toate activităţile de vreo săptămână, în care a tot primit SMS-uri cu invitaţii la sinucidere şi cu texte satanice... În final a răspuns "invitaţiei". Iar locuitorii din Roman sunt apăsaţi de incredibilele fapte. Eu să fiu Episcop catolic (noroc că nu's), demaram o "anchetă" eclezială, pe lângă cea juridică.

Persoane posedate există, nu trebuie ghilimele. Am văzut? Hmmm... Am fost câţiva ani îngrijitor la o biserică din centrul Clujului (în studenţie). Şi au fost zile în care în camera parohială, stând pe hol, auzeam urlete oribile, cu voci groase, diferite. Când se deschidea uşa era doar părintele cu o fată cu o aparenţă nevinovată, sprijinindu-se de o mamă înlăcrimată... (Vă daţi seama că nu părintele urla, ci...) Nu vreau să îmi amintesc mai multe...

20 Mar 2006, 23:30
Profil YIM WWW
Membru

nu am vazut niciodata un om posedat (nici nu vreau sa vad)...io nu prea cred in exorcizarile astea...mai ales ca am obs un lucru destul de ciudat: dc numai la ortodocsi sunt posedati? la catolici nu am auzit vb despre asa ceva....ori lumea joaca teatru ori e adev?

21 Mar 2006, 16:42
Administrator

Locaţie: Cluj
Goby, nici China probabil nu ai vazut-o, dar nu cred ca te indoiesti de existenta ei. Eu iti spun de un exemplu din Biserica Catolica, iar tu spui ca "la catolici nu am auzit vorbindu-se despre asa ceva". Sau am scris degeaba, sau ma crezi ortodox... Fiecare Dieceza are obligatia sa aiba un exorcist. Mari exorcisti (ai Romei si nu numai) au scris si carti. Teatru? Ce idee...

Dupa cum spuneam, satana jubileaza cand oamenii nu mai cred in el, in lucrarea lui, caci asa isi poate vedea nestingherit de treaba.

PS: aboneaza-te la Catholica sau macar urmareste stirile... vei fi mai conectata cu catolicismul: acolo am avut de mai multe ori stiri de exemplu despre Intalnirea Nationala a Exorcistilor din Biserica Catolica italiana. Din pacate au de lucru...

21 Mar 2006, 16:52
Profil YIM WWW
Membru

scuze radu, credeam ca vb despre o bis ortodoxa, dar la mine in oras numai la ortodocsi se intampla la catolici.....niciodata. :P eu nush ce sa cred.....sincer...am vb si cu preotul catolic si mi-a spus ca s-ar putea sa existe...

21 Mar 2006, 18:05
Membru Junior

Exista persoane posedate...si sa aiba mila Dumnezeu de ei!
Credem ca suntem liberi si stapani pe propriile noastre decizii...cate din faptele pe care le facem sunt luate cu Dumnezeu in inima? NU de fiecare data cand cadem in pacat recunoastem pe diavol ca stapan al nostru? ...daca vi separe prea dur spus , imi pare rau dar eu cred ca e adevarat, numai Harul Domnului ne tine si Spiritul Sfant ne apara...

Un exemplu foarte simplu: o persoana care nu se poate ridica din patima drogului: sub orice forma: medicamente, bautura, fumat, bulimie..este un posedat.. eu cunosc oameni care impacandu-se cu Isus Cristos au fost eliberati....
diavolul are multe fatete, multe din ele par nevinovate...de aceea spune Mantuitorul:" Vegheati neincetat! "si "Nu va temeti, Eu am biruit lumea..."
V-ati intrebat de ce spune "lumea " Mantuitorul nostru?
Pentru ca stapanul acestei lumi este diavolul...

multumesc pentru lectura.

22 Mar 2006, 03:04
Moderator

Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vă recomand o carte: Exorcistul Romei se destăinuie, Gabriel Amorth (daţi click pe titlu sau pe nume ca să aflaţi mai multe). Acolo cel care este liderul exorciştilor catolici îşi povesteşte o parte din experienţele lui, lămurind în acelaşi timp principiile de baza cu privire la posedare/exorcism. Iată aici un interviu cu el:
http://www.freerepublic.com/focus/f-rel ... 0364/posts

Mai vreau să adaug ceva: e drept că deseori patimile trupeşti şi spirituale sunt sădite şi întreţinute de demoni, dar acestea nu sunt forme de posesie, în sensul consacrat al termenului. Posesia diabolică presupune manifestări mult mai serioase, în care cel posedat devine inconştient de ce face. Patimile în discuţie sunt cel mult obsesii demonice, dar se poate să fie şi pur omeneşti.

Citiţi aici:
http://www.ignatiusinsight.com/features ... _aug04.asp

Citat:
1. External physical pain caused by Satan. We know of this from many lives of the saints. We know that Saint Paul of the Cross, the CurĂŠ of Ars, Padre Pio, and many others were beaten, flogged, and pummeled by demons. This external form of persecution does riot affect the soul; therefore with this type there has never been the need for an exorcism, only for prayers. Here I will dwell only on the other types of actions that directly affect exorcists.

2. Demonic possession. This occurs when Satan takes full possession of the body (not the soul); he speaks and acts without the knowledge or consent of the victim, who therefore is morally blameless. It is the gravest and most spectacular form of demonic afflictions, and it attracts the attention of producers of movies such as The Exorcist. According to the Ritual for exorcisms, some of the signs of possession include: speaking in tongues, extraordinary strength, and revealing the unknown. The man of Gerasa is a clear Gospel example of possession. To fix a set "model" for demonic possession would be a serious mistake; the affliction runs the gamut of symptoms and severity. For instance, I have exercised two totally possessed persons who remained perfectly still and silent during the exorcism. I could cite many other examples and as many different symptoms.

3. Diabolical oppression. Symptoms vary from a very serious to a mild illness. There is no possession, loss of consciousness, or involuntary action and word. The Bible gives us many examples of oppression; one of them is job, He was not possessed, but he lost his children, his goods, and his health. The bent woman and the deaf and dumb man who were cured by Jesus were not subject to total possession, but there was a demonic presence that caused physical discomfort. Saint Paul was most certainly not possessed by a demon, but he had a demonic oppression that caused an evil affliction: "And to keep me from being too elated by the abundance of revelations, a thorn was given me in the flesh, a messenger of Satan, to harass me" (2 Cor 12:7). There is no doubting the evil origin of the affliction.

While possessions are still relatively rare today, we exorcists run into a great number of people who have been struck by the devil in their health, jobs, or relationships. We must make it clear that to diagnose and heal an oppression-related illness is not any easier than to diagnose and cure a person afflicted by full possession. The degree of gravity may be different, but the difficulty of the diagnosis and the amount of time involved in healing are the same.

4. Diabolic obsession. Symptoms include sudden attacks, at times ongoing, of obsessive thoughts, sometimes even rationally absurd, but of such nature that the victim is unable to free himself Therefore the obsessed person lives in a perpetual state of prostration, desperation, and attempts at suicide. Almost always obsession influences dreams. Some people will say that this is evidence of mental illness, requiring the services of a psychiatrist or a psychologist. The same could be said of all other forms of demonic phenomena. Some symptoms, however, are so inconsistent with known illnesses that they point with certainty to their evil origins. Only an expert and well-trained eye can identify the crucial differences.

5. Diabolic infestation. Infestations affect houses, things, or animals. This book will only mention the topic. I merely want to state that I will never use this term when I refer to persons. I will always talk about possession, oppression, and obsession.

6. Diabolical subjugation, or dependence. People fall into this form of evil when they voluntarily submit to Satan. The two most common forms of dependence are the blood pact with the devil and the consecration to Satan.

23 Mar 2006, 15:27
Profil WWW
Membru Junior

Am fost şi eu martor odată la o şedinţă de exorcizare, drept că la ortodocşi. La noi, în Republica Moldova sunt chiar preoţi specializaţi în a "scoate dracii", mai ales la schitul de la Saharna, unde, povestesc martorii, în fiecare seară se aud urlete cumplite. Oricum, cred în ele, căci însuşi Cristos a vindecat mai mulţi oameni posedaţi de diavol. Să ne rugă, lui Cristos ca noi, la rândul nostru, să nu fim posedaţi de cel ce aduce moarte.

23 Mar 2006, 19:58
Membru

Trebuie sa fim foarte prudenti in a distinge "comportament psihic" si "posedare de demon". In 90 % din cazuri, este vorba despre ceva care se intampla numai in capul pacientului, victimei. Asadar, nimic prea anormal...

02 Apr 2006, 20:45
Preot

In toate marile Dieceze catolice exista unul sau mai multi exorcisti.

07 Apr 2006, 14:13
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul