Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Mai bine sectar sau credincios vag? 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Baia Mare
Pr. Ivan O. Radu scrie:
S-ar putea ca intrarea in deplina comuniune cu Biserica catolica sa fie insotita si de convertire, insa, in sine, cred ca putem vorbi de doua realitati distincte.
da, daca prin convertire intelegeti renegarea unei credinte si admiterea altora...

dar tot convertire se poate spune si la adoptarea unei credinte, nu-i asa?
si acestea sunt cele mai multe cazuri!!!

Bine spus, pr. Ivan! Sunt două realităţi distincte. Fără o convertire adevărată, interioară, "a inimii", putem vorbi doar de apartenenţă.[/u]

17 Iul 2006, 11:20
Preot

Locaţie: Ploiesti
Pr. Ivan O. Radu scrie:
S-ar putea ca intrarea in deplina comuniune cu Biserica catolica sa fie insotita si de convertire, insa, in sine, cred ca putem vorbi de doua realitati distincte.
da, daca prin convertire intelegeti renegarea unei credinte si admiterea altora...

dar tot convertire se poate spune si la adoptarea unei credinte, nu-i asa?
si acestea sunt cele mai multe cazuri!!!

[De atata forumism, am ajuns...sa ma citez :lol: ]

(Poate ca uni protestanti ar cataloga "convertiti" pe cei ce au venit <de la celelalte religii>...)

Insa in Biserica Catolica se vorbeste despre intrarea in deplina comuniune [a unui rasaritean care anterior s-a aflat intr-o oarecare masura in comuniune, dar la un moment dat si-a afirmat dorintza de a intra in deplina comuniune cu Biserica catolica].

<Convertirea>, in sens strict este mai bine pusa in evidentza prin legatura cu Taina Botezului, poarta de intrare in Biserica, Noul Israil; precum si [mai ales] prin legatura cu Taina Pocaintzei (numita si <botezul lacrimilor>), ca sacrament (uneori de-a dreptul zguduitor, trezitor, si in nivelul fizic), sau ca realitate extra sacramentala - fundamentata pe Taina Botezului.

17 Iul 2006, 12:11
Membru

Mesaj Convertire in conceptie evanghelica
Pr. Ivan O. Radu scrie:
(Poate ca uni protestanti ar cataloga "convertiti" pe cei ce au venit <de la celelalte religii>...)Insa in Biserica Catolica se vorbeste despre intrarea in deplina comuniune [a unui rasaritean care anterior s-a aflat intr-o oarecare masura in comuniune, dar la un moment dat si-a afirmat dorintza de a intra in deplina comuniune cu Biserica catolica]

Iubiti prieteni, in protestantism, convertirea e definita prin intoarcerea la Dumnezeu - constientizarea starii de pacat, credinta in Domnul Isus, si schimbarea mintii - meta noya -. Aceasta schimbare launtrica este fundamentul mantuirii si al re-legarii de Dumnezeu. In conceptia protestanta, toti cei care au avut experienta innoirii fiintei prin Cristos - ca sa nu folosesc un termen pe care traditionalistii il interpreteaza altcumva -, indiferent de apartenenta la o confesiune trinitariana, in masura iluminarii de catre Duhul Sfant, intra in comuniune cu Biserica Universala si, mai ales cu Dumnezeu. Pentru noi, ca si protestanti, o mare importanta e acordata pocaintei in problema convertirii, de aceea, de multe ori, termenele (convertire-pocainta) sunt folosite ca si cum ar fi superpozabile.
Asemeni celorlalti, si eu L-am gasit pe Cristos in Biserica Baptista, deci intr-o alta confesiune decat in cea majoritara, stricand traditia ortodoxa a familiei mele...
Cu dragoste in Domnul!

18 Iul 2006, 22:13
Membru

Mesaj Re: Mai bine sectar sau credincios vag?
Iata o opinie care e sigur neutra. Vorbesc de a mea opinie, care zic ca e neutra, caci priveste fenomenul din afara, din pozitia scepticului, dar a unui sceptic cu o oarecare simpatie fata de religie.
Sa raspund la întrebarea asta: Mai bine sectar sau credincios vag?
Pai personal, uneori cred ca e mai bine sa fi sectar (sau fundamentalist) decât credincios vag, alteori cred invers. E functie de context: rigoarea mea logica si morala, îmi spune ca fundamentalistii au dreptate, si fapt e ca sectantii sunt mai fundamentalisti decât credinciosii marilor religii vechi (catolicism si ortodoxie) - de exemplu, rar ai sa vezi catolici sau ortodocsi luptându-se cu stiinta (biologia) si încercând sa nege teoria evolutiei; sectarii însa, asta pare treaba lor principala în viata, sau ma rog, cel putin o obsesie cronica. Pe de alta parte, toti fundamentalistii ajung în conflict cu modernitatea si mai ales cu valorile noastre morale actuale, anume cu drepturile omului, umanismul, democratia, etc. De aceea si normal ca sunt perceputi cum sunt perceputi, adica rau. Si tot de aceea uneori zic "Mai da’ ce neghioaba sunt! Apreciez fundamentalistii pentru rigoare intelectuala, însa desconsider ca superficiali masa mare de credinciosi care totusi a permis ridicarea societatii noastre civilizate din întunericul despotismului crestin . . . "
Iata deci ca toata chestiunea asta e functie de ce criteriu iei în considerare.

19 Iul 2006, 00:21
Membru

Apropo de vag credincios, titlul acestei discuţii:

Evlaviosi doar de Craciun si de Paste
Ziua, Ovidiu Boanches, luni, 17 aprilie 2006

http://www.ziua.ro/display.php?id=19797 ... 2006-04-17

Radukm, multumesc pentru legatura spre articolul asta! Este realmente intersant . . .
Ce ma frapeaza este concordanta lui cu sondajele mondiale (S.U.A., M.B.), care arata o legatura strânsa inversa între gradul de scolarizare si credinta, sau ma rog, manifestarile certe de credinta ferma, cum este mersul la biserica.
Ce opinii ai in legatura cu asta?
Parerea mea este ca realitatea asta e un mare pericol, care pe mine una, nu ma bucura deloc! E foarte trist ca credinta merge mâna-n mâna cu nestiinta (lipsa de educatie, ocupatiile rurale, sexul femin (traditional dezavantajat dpdv educational))! Asta e un fel al realitatii de a ne spune sa ne punem pofta-n cui in ce priveste promisiunile religiei, gen viata vesnica, Dumnezeu, etc. ... Ceea ce e extrem de dureros!!!!!!! N-am mijloace sa pot exprima cat de dureros poate fi acest vis frumos al umanitatii care e spulberat.

19 Iul 2006, 00:48
Administrator

Locaţie: Cluj
... o legatura strânsa inversa între gradul de scolarizare si credinta, sau ma rog, manifestarile certe de credinta ferma, cum este mersul la biserica ... credinta merge mâna-n mâna cu nestiinta...

Corina, ţi-am urmărit postările din forum şi mi se pare că credinţa ta este ştiinţa. Dar poate mă înşel. Oricum, ai interpretări foarte ciudate pe multe teme şi se vede că eşti foarte bine ancorată în această "credinţă" a ta. Folosesc ghilimelele pentru că ea nu este - din perspectiva mea - una creştină. La cele de mai sus, răspunsul este simplu: proasta educaţie din şcoli, sau educaţia subtil anti-creştină din şcoli. Atât. Simplu.

Concluzia nu este că omul deştept, şcolit, înţelege că credinţa este un basm, pe când omul de la ţară continuă să creadă în poveşti. Nu. Articolul transmite următorul mesaj: omul de la oraş este mai deştept în ştiinţă decât cel de la ţară, dar mai prost în credinţă decât celălalt.

Cu speranţa sinceră că vei descoperi cândva şi înţelege sacralitatea vieţii şi temelia pe care o reprezintă Scriptura, te salut.

19 Iul 2006, 08:06
Profil YIM WWW
Membru

CorinaB scrie:
... o legatura strânsa inversa între gradul de scolarizare si credinta, sau ma rog, manifestarile certe de credinta ferma, cum este mersul la biserica ... credinta merge mâna-n mâna cu nestiinta...

Corina, ţi-am urmărit postările din forum şi mi se pare că credinţa ta este ştiinţa. Dar poate mă înşel. Oricum, ai interpretări foarte ciudate pe multe teme şi se vede că eşti foarte bine ancorată în această "credinţă" a ta. Folosesc ghilimelele pentru că ea nu este - din perspectiva mea - una creştină. La cele de mai sus, răspunsul este simplu: proasta educaţie din şcoli, sau educaţia subtil anti-creştină din şcoli. Atât. Simplu.

Fenomenul este mondial, nu limitat numai la Romania! E ca si cum orasul si scoala sunt peste tot instrumente de pierdere si negare a credintei. Vorbesti despre "proasta educatie" sau "educatie anticrestina", insa fenomenul asta se inregistreaza continuu si crescator de la absolventul de liceu, trecand prin cel de facultate, pana la academician, care el este al' mai sceptic dintre toti! Sa fie si astia prost educati?

Citat:
Concluzia nu este că omul deştept, şcolit, înţelege că credinţa este un basm, pe când omul de la ţară continuă să creadă în poveşti. Nu. Articolul transmite următorul mesaj: omul de la oraş este mai deştept în ştiinţă decât cel de la ţară, dar mai prost în credinţă decât celălalt.

OK. Asta merge, mi se pare corect ce zici. O intrepretez asa: Omul de la tara stie sa creada, pe cand cel de la oras pierde acest dar; prefera sa stie decat pur si simplu sa creada.

Citat:
Cu speranţa sinceră că vei descoperi cândva şi înţelege sacralitatea vieţii şi temelia pe care o reprezintă Scriptura, te salut.

Mi se pare nedreapta opinia care ti-ai facut-o si care zice ca n-am descoperit sacralitatea vietii, insa asta nu e o problema, si iti multumesc pentru raspuns. In legatura cu Scriptura, accept ca ea este temelia credintei crestine, nu stiu unde am dat senzatia ca as avea dubii in acest sens . . . poate din faptul ca am anumite opinii in legatura cu anumite interpretari ale ei, sau cu istoria/originea ei, sau cu diversitatea ei, nu stiu . . .

Toate cele bune!

19 Iul 2006, 17:36
Membru

Mesaj Catre doamna Corina
CorinaB scrie:
Iata o opinie care e sigur neutra. Vorbesc de a mea opinie, care zic ca e neutra, caci priveste fenomenul din afara, din pozitia scepticului, dar a unui sceptic cu o oarecare simpatie fata de religie.
Sa raspund la întrebarea asta: Mai bine sectar sau credincios vag?
Pai personal, uneori cred ca e mai bine sa fi sectar (sau fundamentalist) decât credincios vag, alteori cred invers. E functie de context: rigoarea mea logica si morala, îmi spune ca fundamentalistii au dreptate, si fapt e ca sectantii sunt mai fundamentalisti decât credinciosii marilor religii vechi (catolicism si ortodoxie) - de exemplu, rar ai sa vezi catolici sau ortodocsi luptându-se cu stiinta (biologia) si încercând sa nege teoria evolutiei; sectarii însa, asta pare treaba lor principala în viata, sau ma rog, cel putin o obsesie cronica. Pe de alta parte, toti fundamentalistii ajung în conflict cu modernitatea si mai ales cu valorile noastre morale actuale, anume cu drepturile omului, umanismul, democratia, etc. De aceea si normal ca sunt perceputi cum sunt perceputi, adica rau. Si tot de aceea uneori zic "Mai da’ ce neghioaba sunt! Apreciez fundamentalistii pentru rigoare intelectuala, însa desconsider ca superficiali masa mare de credinciosi care totusi a permis ridicarea societatii noastre civilizate din întunericul despotismului crestin . . . "
Iata deci ca toata chestiunea asta e functie de ce criteriu iei în considerare.

Doamna Corina aduce in discutie o alta perspectiva de a privi lucrurile. Una mai degraba sociologica. E bine de luat in calcul. In conceptia soiologilor, sectantii nu sunt cei care au invataturi gresite legate de mantuire, ci cei care au un comportament fundamentalist, de un fundamentalism care depaseste limitele ecleziale si devine un fenomen social. E greu de evaluat care este acesta limita... Cine traieste cu evlavie in Cristos va fi osandit, indiferent de apartenenta confesionala. Pe de alta parte, Biblia incurajeaza separarea de valorile veacului, desi incurajeaza implicarea sociala. Eu va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor. Cat priveste obsesia creationista, nu stiu sa fie doctrina esentiala a nici unei confesiuni, nici antitrinitariana. Probabil ca are un ecou deosebit in dvs acest subiect si de aceea l-ati perceput ca atare. Orice crestin autentic va sustine valorile Creatorului si va crede spusele sale!
Cat priveste teoria evolutionista, e cam subtirel argumentata astazi si sustinuta de grupuri de interese bine organizate. Cei mai multi oameni de stiinta sinceri sunt creationisti in gandire. Dar, daca unii mai cred ca din "vierme poti ajunge pisica, din pisica maimuta si din maimuta comunist" - Richard Wurmbrand -, e treaba lor.

20 Iul 2006, 00:07
Membru Senior

Mesaj Re: Mai bine sectar sau credincios vag?
Pentru ca oamenilor le convin bunele vestiri din viata lor aduse de religia crestina .. si atat.

Este modul in care lumea a practicat religia mereu. Lumea nu corpul credincios.

Lumea ataca religiile in doua feluri: prin puterea exemplului si prin presiunea sociala (care este de fapt judecata sociala, crestinismul ca si celelalte religii sunt judecate pentru violenta; important este nu vedem aici Judecata Divina ci doar judecata lumii).

Lumea lumeste. Nimic nou.
Ce ii oftica pe cei ai lumii este cand citesc cu proprii ochi ca acest moment a fost incurajat chiar de Dumnezeu la sfarsitul Apocalipsei. Atunci incep discursurile oratorice cu "spalat pe creier", "bieti orbi lobotomizati", "psihologia amenintatilor", "x-tinism" etc. pe care am invatat sa le inchid si sa schimb subiectul si sa recunosc ca n-am pierdut nimic cand nu era moment de niciun castig.

Si in comunism se imprumutase ceva din crestinism: "era noastra" si "inaintea erei noastre". Ceva ceva tot ramane.
Dar i-as da bani lui John Hagee si la Cornerstone Church sa nu mai puna gaz pe foc cu meetingurile lor si sa provoace guvernele sa interzica religia prin feluri avocatesti prin care pot face asta fara sa incalce democratia.
Probabil in curand se va cere taxarea bisericilor ca orice organizatie in cadrul unei natiuni. Nu putem opri pe om de la ban sau pe guvernant de la cumparat alegator cu bugete uriase pe care sa le risipeasca la Bruxelles sau Washington cu acelasi succes ca si pana acum.
Daca vine politicianul si zice: "scad taxele la cetatean si taxam Biserica" ce crezi ca va zice demos-ul? Nu??

Singura religie noua (din secolul 20) este Baha'i. Care e foarte pacifista. A adunat toate lucrurile pasnice din toate religiile si a zis "sunt de acord" si toate lucrurile violente din toate religiile si a zis "nu". Incantator de sincretic, dupa razboi multi eroi se arata.

Regina Maria a Romaniei a fost Baha'i. Pe TVR I vedeti cum regele si principesa au ora lor, cum incet incet sunt invitati inapoi. Se pare ca in Romania va fi discursul regelui nu al guvernantilor de cumparare a demos-ului, si va castiga.
Inca sa nu uitam cum una din principese a fost arestata in USA pentru jocuri ilegale de cocosi. Jocuri ilegale de cocosi? Asta e infractiune de strazi intunecate nu e infractiune de printesa. Zau.
Daca intelegeti ce vreau sa spun...

23 Mar 2015, 14:24
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7