Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Mai bine sectar sau credincios vag? 
Autor Mesaj
Membru

da, Andrei, însă eu mă referisem la acele puncte prin care martorii se cred îndreptăţiţi să afirme despre ei că sunt singura religie adevărată (de fapt, nu ei sunt de vină ci liderii lor, totuşi aroganţa nemăsurat de mare a martorului de rând trebuie să fie taxată de legea bunului simţ).

Isaia 49:16  Iată că te-am gravat pe palmele mâinile Mele şi zidurile tale sunt totdeauna înaintea ochilor Mei!

10 Iul 2006, 09:12
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Veritas unica, non varietur !
...

http://www.catehism.ro

Ultima oară modificat de Fortunatus pe 19 Ian 2007, 18:25, modificat 1 dată în total.

10 Iul 2006, 19:02
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Veritas unica, non varietur !
Fortunatus scrie:
Este absolut normal, atat din punct de vedere logic cat si psihologic, ca cineva care crede sa afirme despre credinta sa ca este singura adevarata.
CORECT, cu completarea ca este singura adevarata pentru el, lasand neingradita libertatea lui Dumnezeu

Fortunatus scrie:
De exemplu, eu afirm despre crestinism ca este singura credinta adevarata.
si eu - cu aceeasi completare, Crestinismul este singura credinta adevarata pentru mine

Fortunatus scrie:
Asta nu provine dintr-o "aroganta nemasurat de mare" a mea, ci din evidenta faptului ca adevarurile de credinta crestine sunt diferite de adevarurile de credinta, sa zicem, shintoiste. Nu pot fi adevarate in acelasi timp.
de fapt, pot fi adevarate in acelasi timp, dar nu in acelasi... suflet

Fortunatus scrie:
A crede contrariul (eu am adevarul meu, tu ai adevarul tau) inseamna a relativiza lucrurile
pericolul relativizarii exista, dar si atotuputernicia divina

11 Iul 2006, 07:36
Membru Senior

Mesaj Re: Veritas unica, non varietur !
MariaB scrie:
Fortunatus scrie:
Este absolut normal, atat din punct de vedere logic cat si psihologic, ca cineva care crede sa afirme despre credinta sa ca este singura adevarata.
CORECT, cu completarea ca este singura adevarata pentru el, lasand neingradita libertatea lui Dumnezeu

Crestinismul este singura credinta adevarata pentru mine

Fortunatus scrie:
adevarurile de credinta crestine sunt diferite de adevarurile de credinta, sa zicem, shintoiste. Nu pot fi adevarate in acelasi timp.
de fapt, pot fi adevarate in acelasi timp, dar nu in acelasi... suflet

Fortunatus scrie:
A crede contrariul (eu am adevarul meu, tu ai adevarul tau) inseamna a relativiza lucrurile
pericolul relativizarii exista, dar si atotuputernicia divina

Eu sunt de acord cu Fortunatus.
Cum se poate sa fie considerata, o credinta care a modelat in mod gresit omul sau societatea, o credinta care permite sinuciderea, care permite vanzarea propriilor copii pentru desfranare, o credinta care da drept de viata si de moarte unui om asupra nevestei (nevestelor) si copiilor sai, o credinta care nu conduce la desavarsirea spirituala, la asemanarea cu Dumnezeu Cel adevarat. Nu este Hristos "calea, adevarul si viata", nu spune nicaieri ca ar mai exista si alte cai.
Au fost atatia crestini martirizati pentru ca nu au indurat sa vada cum sunt slujiti idolii pagani, si-au strigat credinta si au murit marturisindu-l pe Hristos. Biserica ii cinsteste in loc sa ii blameze ca intoleranti.
Normal ca pot exista oameni buni, mai buni ca mine, mai buni ca multi dintre crestini, intelepti, dar sunt asa pentru ca legea lui Dumnezeu e scrisa in inima lor. Se cuvine sa-i respectam pe oameni indiferent de religia lor, le respectam si credinta si valorile, dar cum sa nu luam in considerare ca omul e chemat la asemanarea cu Dumnezeu si cum sa te asemeni lui Hristos cand il ai model pe Mahomed? :mrgreen:
Ps. 95
4. Că mare este Domnul şi lăudat foarte, înfricoşător este; mai presus decât toţi dumnezeii. 5. Că toţi dumnezeii neamurilor sunt idoli; iar Domnul cerurile a făcut.
6. Laudă şi frumuseţe este înaintea Lui, sfinţenie şi măreţie în locaşul cel sfânt al Lui.
7. Aduceţi Domnului, seminţiile popoarelor, aduceţi Domnului slavă şi cinste; aduceţi Domnului slavă numelui Lui.

11 Iul 2006, 11:35
Profil YIM
Membru Senior

Am si eu o intrebare, sper ca locul sa fie potrivit...
Am observat ca sunt destui forumisti convertiti la catolicism de la alte confesiuni. Intrucat eu insami sunt in aceasta pozitie (convertita prin propria alegere de la ortodoxie) si cunosc multe cazuri de asemenea convertiri, as dori sa stiu de la fratii forumisti care anume a fost resortul interior care i-a determinat sa faca pasul spre romano-/greco-catolicism. Pe al MarieiB il stiu, ne-am mai intalnit pe arbc.ro...

17 Iul 2006, 06:44
Preot

Locaţie: Ploiesti
Nu stiu cat de potrivit este termenul <convertire> cand se vorbeste de crestinismul apostolic.

Cand cineva ajunge, de la ortodocsi la catolici [preferabil la...Greco-Catolici :wink: ], actiunea aceasta s-ar putea numi, nu doar eufemistic, <[re-]integrare>, intrare in deplina comuniune cu Biserica catolica, biserica condusa de Urmasul Apostolului Petru.

Aceasta reintegrare este un aspect extern, eclezial sau social, sa spun asa - pe cand <convertirea>, in sensul profund se refera la constientizarea starii proprii de pacat si reintoarcerea la caile Domnului, prin pocaintza, spovada, etc.

17 Iul 2006, 09:47
Membru Senior

Nu stiu cat de potrivit este termenul <convertire> cand se vorbeste de crestinismul apostolic.
si totusi, un fel de convertire este (si este cam in toate cazurile)

de ce spun asta?
eu am ajuns catolica din ateism, chiar daca am fost botezata ortodox candva... fara sa fi avut contacte cu Ortodoxia decat marginal...

17 Iul 2006, 10:41
Administrator

Locaţie: Cluj
eu am ajuns catolica din ateism, chiar daca am fost botezata ortodox candva... fara sa fi avut contacte cu Ortodoxia decat marginal...

Similar... de aceea când primesc acuze că sunt un trădător al Ortodoxiei (sau, citez din memorie, îmi schimb religia "ca pe o haină") îmi vine să râd. Credinţa (adevărată) am descoperit-o în Biserica Catolică.

17 Iul 2006, 10:48
Profil YIM WWW
Preot

Locaţie: Ploiesti
S-ar putea ca intrarea in deplina comuniune cu Biserica catolica sa fie insotita si de convertire, insa, in sine, cred ca putem vorbi de doua realitati distincte.

17 Iul 2006, 10:58
Membru Senior

S-ar putea ca intrarea in deplina comuniune cu Biserica catolica sa fie insotita si de convertire, insa, in sine, cred ca putem vorbi de doua realitati distincte.
da, daca prin convertire intelegeti renegarea unei credinte si admiterea altora...

dar tot convertire se poate spune si la adoptarea unei credinte, nu-i asa?
si acestea sunt cele mai multe cazuri!!!

17 Iul 2006, 11:13
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul