Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Mai bine sectar sau credincios vag? 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Excomunicare
Excomunicarea nu se <ofera> doar celor ce accepta erezii, ci si celor care, odace ce au cunoscut adevarul in Biserica Catolica, se despart de ea - de fapt, prin insasi despartirea de comunitatea catolica si intrarea in orice alta comunitate, persoana respectiva se auto-excomunica, nu mai doreste sa primeasca comuniune [=impartasanie] in Biserica Catolica.

<Ridicarea antemelor> intre biserici, este o cu totul alta problema...

07 Iul 2006, 14:17
Membru Senior

pai atunci inseamna ca Biserica Ortodoxa este in intregime excomunicata??

07 Iul 2006, 14:19
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Mesaj mai bine sectar decat credincios vag
In sfarsit un punct de vedere care ma multumeste! Si pe care il cred corect!

07 Iul 2006, 14:20
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Da. Aveti dreptate...Insa ramane o intrebare: catolicul devenit ortodox nu mai poate primi Impartasania de la un preot catolic in conditiile prevazute de Dreptul canonic pentru impartasirea credinciosilor ortodocsi? Daca este excomunicat nu ar mai avea dreptul sa o primeasca.

07 Iul 2006, 14:21
Profil YIM
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Nu stiu , nu mi-am pus aceasta intrebare si nici nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea! As vrea sa cred ca se poate.

07 Iul 2006, 14:28
Membru Senior

pun si eu o intrebare - cam tampa - daca Biserica Ortodoxa este excomunicata cum de mai are ea sacramentele valide?pt ca daca e excomunicata este situala undeva in afara Bisericii...

07 Iul 2006, 14:31
Membru Senior

Sacramentele pot fi valide si in contextul in care comunitatea care le savarseste este excomunicata (cazul lefebvristilor).
Ortodocsii, din punctul meu de vedere. nu (mai) sunt sub excomunicare. Anatemele presupun excomunicarea. Pe de alta parte se refuza inca comuniunea din acelasi Potir pana la deplina rezolvare a disensiunilor teologice dintre cele doua Biserici (refuzul venind din partea ortodocsilor care considera ca numai comuniunea deplina in credinta poate duce la comuniunea din acelasi Potir). Oricum, lucrurile sunt destul de complicate....

07 Iul 2006, 14:41
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj Comunicatio in sacris
Biserica Ortodoxa nu este excomunicata si nici Biserica Catolica nu este excomunicata de catre cea Ortodoxa. Recurgerea la un preot ortodox pentru spovada sau impartasanie este permisa in anumite conditii; reciproca este si ea adevarata: ortodocsii pot apela la un preot catolic pentru spovada sau impartasanie. O anumita "comunicatio in sacris", permisa sau chiar incurajata in anumite conditii, presupune si confirma lipsa excomunicarilor reciproce.
Vincentiu Cernea

07 Iul 2006, 17:17
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Excomunicare
Nu biserica ortoxa este excomunicata...

Excomunicarea se aplica doar si doar persoanelor [care sunt in viata].

Inainte ca cineva sa ceara Comuniunea / Impartasania, are nevoie de spovada [ de cercetarea cugetului;de constientizarea greselii, sau pacatului; de parere de raupentru pacate; de dorinta de indreptare si de implinirea canonului de spovada].

Apoi, nu orice preot poate da dezlegarea pentru orice pacate: unele sunt rezervate dezlegarii episcopului, altele chiar Sfantului Parinte...

Excomunicarea este socotita ca un <medicament>: pentru ca cel ce a gresit / pacatuit, sa isi dea [mai bine] seama de greseala facuta si sa dorreasca sa se indrepte - iar prin indreptare, este reprimit in comuniune si la Sfanta Impartasanie.

07 Iul 2006, 20:24
Membru

Mesaj Biserica cea dincolo de granitele omenesti
As interveni si eu, exprimand cateva ganduri.
Martorii lui Iehova - au mai mult decat se poate exprima. Mai multe erezii, adica. Sa numim cateva: Dumnezeirea Domnului Isus Cristos - e contestata. Isus e doar Ingerul Mihail. Duhul Sfant nu e Persoana, ci o putere. Har - nu este darul nemeritat care face posibila mantuirea omului intors la Cristos prin credinta si pocainta, ci ocazia prin care cineva aude un Martor propovaduind Evanghelia. Isus nu va veni, ci deja a venit, in chip nevazut - ei sunt postmilenisti. Nu stiu daca putem vorbi despre indreptatire daca nu crezi in Cel ce te poate indreptati - adica in Domnul Isus. In ceea ce speram si credem este ca Dumnezeul oricarei indurari, Tatal, Fiul si Duhul Sfant este Cel care i se va face de cunoscut, intr-un fel sau altul, acelui martor care este sincer.
Cat priveste faptul ca nu respectam icoanele si de asta suntem anatemnizati, ca si protestanti, nu vad nici un argument biblic care sa indreptateasca o astfel de atitudine. Nu vad nicaieri, ca o conditie a mantuirii, ca trebuie sa sarut icoanele. Le-am prea sarutat inainte, dar asta era cam singurul lucru pe care stiam sa-l fac.
Da, si eu am colegi care sunt ortodocsi practicanti. Chiar si cu acestia, comunicarea este destul de grea. Ei nu accepta ca ar putea sa existe Cristos in afara de confesiunea lor. De ce? Cu cat sunt mai infocati credinciosi, cu atat sunt mai fundamentalisti.
"Prin har ati fost mantuiti, prin credinta..." Acesta este pentru mine testul apartenentei la Biserica Domnului Cristos. Credinta in Isus Cristos. Nu acea credinta draceasca, teoretica, ci acea credinta care sa genereze schimbarea launtrica, pocainta. O relatie vie, personala cu El, permanenta, intarita de o marturie menita sa vesteasca tuturor existenta unui Domn cu Nume mai presus de ceruri, iata nadejdea comuniunii cu Cristos pentru eternitate. Eu cred ca Domnul Isus S-a intrupat si a fost in mijlocul oamenilor pentru a-I invata sa fie aproape de Dumnezeu. Intr-un mod real. Asta doreste Dumnezeu de la noi. Sa-L iubim pe El, sa-L cinstim cu viata noastra, sa-L punem pe El mai presus decat orice alt lucru din noi si din afara noastra. Desigur, Biserica ne poate ajuta sau ne poate indeparta de acest obiectiv. Dar orice inima sincera va fi gasita de Cristos Domnul...poate langa o fantana a lui Iacov, ca in Samaria de altadata!
Si fie ca noi, daca-L cunoastem intr-adevar pe Domnul Isus, sa fim purtatori de Cristos pentru atatea suflete ce inseteaza dupa dreptate!

07 Iul 2006, 20:49
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul