Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Superstitii, vraji etc 
Autor Mesaj
Membru Senior

Cred ca adevarata problema nu este ca se gasesc aceste "vrajitoare", ca vorba romanului "prost este cel care da, nu cel care cere", marea problema este ca sunt preoti care fac lucruri asemanatoare, am auzit despre cativa foarte "renumiti" ( in Salaj, din pacate, sunt si vrajitoare si preoti care "deschid cartea).

22 Aug 2006, 19:58
Membru Senior

Mesaj Raspuns afirmativ
Ignat Samir Nicolae scrie:
Cred ca adevarata problema nu este ca se gasesc aceste "vrajitoare", ca vorba romanului "prost este cel care da, nu cel care cere", marea problema este ca sunt preoti care fac lucruri asemanatoare, am auzit despre cativa foarte "renumiti" ( in Salaj, din pacate, sunt si vrajitoare si preoti care "deschid cartea).

Subscriu dar chestiunile respective nu sunt canonice si dk se afla
sunt cateherisiti adica sunt dati afara din preotie.

22 Aug 2006, 20:21
Membru Senior

Credeti ca superiorii lor nu stiu ce fac ?
Pai la Rona si Romanasi merge lumea ca la perelinaj :!: Se stie despre ei si in Moldova, personal am avut de a face cu un barbat din Vaslui sau Suceava care mergea la preotul din Romanasi si atunci nu stie episcopul sau protopopul ? Totul se face sub "obladuirea" acestora !

22 Aug 2006, 20:28
Membru Senior

Credeti ca superiorii lor nu stiu ce fac ?
Pai la Rona si Romanasi merge lumea ca la perelinaj :!: Se stie despre ei si in Moldova, personal am avut de a face cu un barbat din Vaslui sau Suceava care mergea la preotul din Romanasi si atunci nu stie episcopul sau protopopul ? Totul se face sub "obladuirea" acestora !
:lol:
Este o chestiune de drept canonic.Tb sa fie cineva care sa sesizeze.
Este la fel ca in dreptul civil dk nu exista reclamatii nu poti acuza pe nimeni.

22 Aug 2006, 20:39
Membru Senior

Se poate, dar nu uitati ca inca traim in Romania condusi fiind de cine vedem si in care totul este posibil.
Nu este necesara sesizarea, cel putin asa cred eu ca este logic, superiorii acestor "preoti' se pot autosesiza si lua masurile necesare, dar pana atunci........ o sa mai curga apa pe Valea Almasului ! :lol:

22 Aug 2006, 22:00
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Cer scuze tuturor celor care au crezut ca acuz pe acel preot ortodox ca a spus"nu stiu daca Dumnezeu exista dar Diavolul este printre noi cu siguranta" . A fost o gluma pe care Dumnealui a facut-o intr-un anumit context! Nu am fost foarte clara! Orice preot (indiferent de confesiune,probabil) crede cu tarie in existenta lui Dumnezeu!

23 Aug 2006, 04:30
Membru Senior

Mesaj Re: Superstitii, vraji etc
Ce inseamna ca problemele din viata lui s-au spulberat? Sotiile au decis toate ca-l iubesc si isi cer scuze? A intalnit femeia vietii lui? Sau el a decis ca nu-i mai pasa?

Singurul lucru care am inteles ca s-a intamplat a fost ca nu-i mai pasa si nepasandu-i cine sa-l insele el fiind singur.

Intotdeauna trebuie priviti cu discernamant oamenii care sustin ca au fost partea nedreptatita dintr-o relatie in dragoste. Fiind prieteni nu este bine sa te contrezi cu ei, dar ei prezinta o realitate subiectiva.
Oare de ce zicea proverbul: "Better to have loved and lost than to have never loved at all"..

Cine simte ca a fost nedreptatit in dragoste iata de la inceput dovedeste ca a vazut relatia ca pe un schimb nu ca pe un sentiment inaltator.

De ce sa nu te duci la vrajitoare - pentru ca n-au rezolvat nimic! I-au aratat ceva ciudat care l-a fascinat mai mult decat inima care zicea ca este zdrobita.
Daca era cinstita, vrajitoarea (ele care jura pe Venus, zeita iubirii si cum dragostea dezlantuita este esenta firii universului scot un sarpe dintr-un ou??? si ce???? serios, si ce???!) nu putea decat sa-i spuna asa "leacuri la inima nu-s!". Ca daca el vrea noroc in dragoste inseamna ca inima nu e ranita ci doar bugetul sau asteptarile de la viata. Am uitat! Vrajitoarele sustin ca ele controleaza si viata insasi... si itele destinului, si centrul universului.

Daca le superi, atat pot sa-ti faca: sa iti dea niste cosmaruri. Pe cuvant. Sau, daca sunt in filiera oculta mai bogata pot sa iti bage ite in afaceri.
I-a dat un ou de sarpe... ca nevestele il lasasera... hm.

23 Mar 2015, 13:49
Membru

Era de fapt un ou de sarpe si nu ou cu sarpe. [-o< Iubirea cum o fi fost, de nevastă sau cu nevastă?

30 Aug 2016, 14:54
Membru Senior

https://revelatiinesfarsite.wordpress.c ... estinului/
O rugaciune compusa de Sfantul Ciprian, fost mare vranitor si martirizat de acestea pentru ca le-a tradat secretele
De citit de toti cei in frica ca li s-au facut vraji.

30 Aug 2016, 21:31
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3