Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Superstitii, vraji etc 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Si eu cred ca numai rugaciunea poate sa ajute in asemenea cazuri. Incearca sa te rogi pentru el la Sfinti ce in timpul vietii lor au trait experienta confruntarii cu dracii ce stau in spatele vrajitoriilor. Ma gandesc la Sfantul Ciprian care a fost vrajitor inainte de convertirea la Crestinism si care a venit la credinta in urma constientizarii slabiciunii demonilor in fata puterii lui Dumnezeu. Ma mai gandesc la Sfantul Conon, martir crestin ce se spune ca ajunsese sa ii chinuie pe draci transformandu-i in slugile lui. Ar mai fi Sfantul Pavel "cel Prost", un nebun pentru Hristos din pustia Egiptului, sau la Sfintii Vasile cel Mare si Ioan Hrisostom, autorii exorcismelor din Traditia liturgica rasariteana.

Numai prin rugaciune se pot alunga norii ce intuneca mintea si sufletul prietenului tau...

Si evita acuzele de sarlatanism, ce se aduc prea usor vrajitorilor si vrajitoarelor. Desigur ca exista multi sarlatani dar exista vrajitorie si magie autentica cu care nu este bine sa glumim....

19 Aug 2006, 16:25
Profil YIM
Membru Senior

Nu stiu daca l-ai putea convinge cu o Liturghie. Incearca sa-i daruiesti o carte laica pe care, pesemne, nu a citit-o. Se cheama Faust si a fost scrisa de un scriptor german, pe nume Goethe.

Oh, nu cred ca ar citi Goethe, mi se pare prea mult. Asta pentru ca el nu e dispus sa faca un efort pentru a vedea ca lucrurile pe care el le crede bune nu sunt asa. El asteapta sa-i explic eu de ce nu e bine ceea ce face. Si nu vreau sa il conving cu o Liturghie, fiindca pentru el aceasta nu reprezinta nimic fata de un ritual vrajitoresc (al carui efect e categoric vizibil imediat). Insa cred ca o Liturghie ar pune o temelie buna... chiar daa efectul ei, ca si al rugaciunii, s-ar putea sa nu fie imediat. Ce s-ar intampla daca pentru toti oamenii apocati pe aceste cai s-ar ruga cat mai multi crestini si ar plati cat mai multe Liturghii? Numai lucruri bune, zic eu.
El tine mult la parerea mea (sau tinea, candva?), iar eu ma simt responsabila, cu atat mai mult cu cat mi-a zis textual: "Daca tu imi demonstrezi ca femeia aia lucreaza cu diavolul si nu cu Dumnezeu, promit sa nu ma mai duc la ea".

19 Aug 2006, 16:33
Membru Senior

Pe un om il poti ajuta numai daca vrea si el sa fie ajutat.
Ca sa-i schimbi convingerile ai putine sanse si nu poti face acest lucru oferindu-i ceva concret sau demonstrandu-i ca acea vrajitoare lucreaza cu diavolul. Intreaba-l totusi daca a vazut-o vreodata in biserica ? Cu incredere in Dumnezeu se pot face multe lucruri care ne par imposibile la inceput!

19 Aug 2006, 21:04
Membru Senior

Pe un om il poti ajuta numai daca vrea si el sa fie ajutat.
asa mi se pare si mie

cand vine cineva la tine sa il ajuti intr-o problema, esti dator sa o faci
daca insa iti vorbeste cu convingere si nu vrea isi schimbe convingerile nu poti face efectiv nimic din ceea ce Duhul nu a reusit sa faca pentru ca persoana respectiva l-a refuzat - tot ce poti face este sa ii dai un exemplu bun prin purtarea ta si sa te rogi pentru ca el sa se deschida la lucrarea harului
in fond, aceasta este si atitudinea lui Dumnezeu!

21 Aug 2006, 08:33
Membru

Locaţie: RM SARAT
Dia, cind eram studenta era o moda prin camin sa se ghiceasca in cafea. Atunci mi-am pus niste intrebari si mi-am dat si niste raspunsuri pe care le voi scrie mai jos. Nu stiu daca sint convingatoare insa mie mi-au fost suficiente.O vrajitoare nu este slujitoarea lui Dumnezeu din mai multe motive. Isus ne-a invatat sa fim "lumina lumii", sau 'fii ai luminii". Prin asta eu inteleg, printre altele, sa fim fara ascunzisuri in ceea ce facem sau spunem. Atita vreme cit vrajitoarele au ritualuri secrete, pe care nu le dezvaluie nu pot fi fiice ale luminii pentru ca pur si simplu au ceva de ascuns. Asta e si motivul pentru care eu,cind aud de masonerie sau alte organizatii secrete, indiferent de ceea ce se spune despre ele, bine sau rau , nu cred ca vin de la Dumnezeu doar pentru faptul ca au ceva de ascuns.
Apoi, Isus a spus intr-o evanghelie ca nu oricine spune Doamne, Doamne este slujitorul Lui. Iar unii Il vor intreba: "nu am scos noi Draci in numele tau?", dar totusi Isus ii va alunga. Si ii va alunga pentru ca cei care au scos draci in numele Domnului au facut-o pentru propria slava si nu pentru slava lui Dumnezeu. Asa ca folosirea crucii, a apei sfintite sau invocarea numelui lui Dumnezeu nu sint argumente suficiente sa demonstreze ca vrajitoarea lucreaza in numele Domnului. Si satanistii folosesc crucea insa ca sa isi bata joc de ea. Daca vrajitoarele lucreaza in numele lui Dumnezeu ar fi facut nenumarate acte de caritate. As fi curioasa sa stiu daca macar o sedinta la care a participat prietenul a fost gratis sau le-a platit pe toate. Deasemenea sfintii, care au puterea de a aduce lumina in viata oamenilor, au aceleasi puteri sau poate chiar mai mari si dupa moartea lor fizica. Nu am auzit despre nici un vrajitor sa faca o minune cit de mica dupa moartea lui.
In final prietenul tau considera ca toate ii merg bine. Constat insa, daca el are 38 ani si a avut 3 casatorii, are o medie destul de mica de timp in convietuirea cu o persoana. Oare in toate cazurile sotiile pe care si le-a ales au fost rele iar el a fost fara greseala? Sau el nu a fost in stare sa isi vada propriile greseli si in consecinta nu a luptat cu ele? Sau, cu alte cuvinte, avea o birna mare in ochi. Vrajitoarea i-a adus linistea in sensul ca l-a facut sa se impace cu birnele lui, insa pentru cita vreme?
Apoi,daca un lucru vine de la Dumnezeu nu poate avea in el nici cea mai mica urma de rau (asa spune Maister Ekhart in "Cartea consolarii divine"). Numai faptul ca un porumbel a murit in chinuri groaznice arata ca raul a fost prezent acolo.
Intimplator ieri am dat peste un pasaj din Cartea profetului Isaia, unde profetul Isaia plingea Babilonul. Este un pasaj un pic lung, insa este negru pe alb:
...
Asculta insa acum, tu, cea dedata placerilor,
care stai fara grija si zici in inima ta:
"Eu, si nici una in afara de mine, nu voi fi vaduva,
si nu voi sti niciodata ce inseamna sa fii fara copii!"
Si totusi, aceste doua lucruri ti se vor intimpla deodata,
in aceeasi zi: si pierderea copiilor, si vaduvia;
vor cadea asupra ta cu putere mare,
in ciuda vrajilor tale
si a multelor tale descintece.
...
De aceea nenorocirea va veni peste tine
si nu vei sti sa o intilnesti;
o calamitate va cadea peste tine
si nu vei putea sa o ocolesti;
deodata va veni peste tine mizeria, fara sa-ti dai seama.
Vino deci cu descintecele tale
si cu multimea vrajitoriilor tale,
carora ti-ai dedicat munca din tinerete;
...
Ai obosit de multimea sfetnicilor tai:
sa se scoale deci si sa te scape
cei care masoara cerul si contempla stelele,
care vestesc, dupa luna noua,
cele ce ti se vor intimpla!
Iata-i, au ajuns ca miristea:focul ii va arde;
si nu vor putea sa se elibereze din flacari.
Nu vor fi nici carbuni
la care se incalzeste cineva,
nici foc in jurul caruia se sta.
Asa va fi soarta vrajitorilor
de care te-ai preocupat din tineretea ta:
se vor risipi fiecare pe calea lui
si nu va fi nimeni care sa te salveze.

22 Aug 2006, 11:05
Membru Senior

As fi curioasa sa stiu daca macar o sedinta la care a participat prietenul a fost gratis sau le-a platit pe toate.

M-am gandit si eu sa-l "incurc" cu asta. Insa, inainte ca eu sa apuc sa-l intreb, el mi-a scos asta ca dovada a "bunei-credinte": "Si nici n-am platit nimic".

22 Aug 2006, 11:30
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Mesaj Vraji
Cu cativa ani buni in urma am urmarit o emisiune preluata de pe un canal francez de televiziune in care se dezbatea problema vrajitoriei. O fosta vrajitoare ( ea spunea ca s-a convertit la catolicism) a facut o marturie incredibila! Spunea ca ajunsese renumita pentru faptul ca avea intradevar "puteri malefice" : reusea prin puterea diavolului sa faca o casnicie sa se desfaca,sa aiba puterea de a imbolnavi oamenii, ba mai mult sa dispuna chiar si de viata oamenilor! Si toate acestea le facea folosindu-se si de simbolurile crestine (crucea si apa sfintita).
Nu-mi mai amintesc foarte clar dar cineva i-a spus ca puterile ei sunt de fapt ale diavolului si a facut-o sa intre in biserica. S-a rugat mult atat persoana care a indrumat-o spre biserica cat si acea "vrajitoare" si in cele din urma s-a convertit caindu-se in continuare pentru lucrurile dracesti pe care le-a facut si pentru suferinta provocata atator oameni!
Si vorba unui preot ortodox :"Nu stiu daca Dumnezeu exista dar Diavolul este printre noi cu siguranta!"

22 Aug 2006, 13:09
Membru Senior

Mesaj Re: Vraji
dana scrie:
"Nu stiu daca Dumnezeu exista dar Diavolul este printre noi cu siguranta!"

:shock: :shock:

22 Aug 2006, 13:21
Membru Senior

Mesaj Re: Vraji
dia scrie:
dana scrie:
"Nu stiu daca Dumnezeu exista dar Diavolul este printre noi cu siguranta!"

:shock: :shock:

:shock: :shock: Ce preot ortodox a putut spune aberatia asta?!?!?

22 Aug 2006, 15:01
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj Pseudo-vrajitorie
Ignat Samir Nicolae scrie:
Asa zisele "vrajitoare" sunt niste sarlatane ordinare, in general, care profita de marea lipsa de cultura a poporului roman. Vedeti ca 99% din acestea sunt de o anumita etnie, etnie in care religia crestina are mai putini adepti si in general este foarte influentabila.
Experientele "pozitive" in legatura cu "ajutorul" dat de vrajitoare au fost explicate foarte bine de Cristina.
:o
Subcriu la parerea dumneavoastra.In rest se bate apa in piua despre pretinse ispite ale diavolui.Ioan Paul al II lea a facut o slujba de exorcizare unei fete.Exista in istoria Bisericii Catolica moderna un singur caz recunoscut de posedare despre care s-a facut si un film.Problema tine de gradul de influentabilitate al unei anumite persoane.Eu cred ca asa zisele vrajitoare sunt niste sarlatane dar mai periculoasa este psihologia transpersonala ,o adevarata secta prin care pacientul este transformat de psihoterapeut in papusica.Problema este ca s-a despartit psihologia de teologie si in loc sa ne ceara recomandare de la preot acum ni se cere,la locul de munca,test psihologic.Exista persoane cu anumite proprietati dar e greu de afirmat ca pot face vrajitorie cu adevarat.Pot avea calitati telepatice,telekinetice,pot prevede anumite elemente din viitor, au un fel de calitati `magnetice`.In Bucuresti exista o zona a vrajitoarelor in Mogosoaia si Chitila si sa vedeti ce palate s-au construit acolo din banii naivilor.Toate de acolo se dau urmase a lui Mama Omida care cica a fost vrajitoarea de casa a lui ceausescu.

22 Aug 2006, 19:50
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul