Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Superstitii, vraji etc 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Superstitii, vraji etc
Nu stiu daca e locul cel mai potrivit aici pentru acest topic, insa as dori sa va cer tuturor un sfat si, poate, sa mai discutam pe aceasta tema.
Am un prieten care a avut multe probleme in viata. A schimbat vreo trei neveste, ultima il insela cu oricine, toate incepusera sa ii mearga prost. Un timp (destul de lung) - timp in care el a trecut prin toate astea - n-am mai fost in legatura cu el. Ne-am intalnit ieri si am vorbit despre toate cele care i s-au intamplat de cand nu ne-am mai vazut. Il descriu putin, ca sa intelegeti "contextul": are 38 de ani, acum nu mai este casatorit, nu are nici o relatie cu biserica, insa are un anume fel de credinta din aceea mai mult legata de superstitie decat de crestinism.
Deci... Imi povesteste ele toate astea, cat de tare o iubea pe ultima nevasta si cat de tare isi batea ea joc de el si cum nu mai stia ce sa faca. Cum toate ii mergea rau (relatiile cu familia, treburile la serviciu, lipsa de bani etc...) Si s-a dus la vrajitoare. Inainte sa apuce sa continue, i-am tinut o prelegere contra acestei alegeri. "Pai tu imi tii prelegerea asta fiindca tu crezi ca vrajitoarele sunt niste sarlatane si nu crezi in toata chestia asta". Evident, asa este. Insa el crede, si chiar cu mare tarie. De ce crede? Din 2 motive:
- circumstantele (cu adevarat, o experienta tulburatoare, pentru el): vrajitoarea l-a pus sa cumpere un ou pe care el l-a tinut tot timpul asupra lui si cand, dupa descantecele respective, ea i-a dat comanda sa il sparga, din ou a iesit un sarpe; apoi l-a pus sa cumpere un porumbel, l-a descantat si porumbelul a murit in fata ochilor lui, in chinuri cumplite.
- finalitatea: toate problemele din viata lui au disparut complet inca din ziua in care a fost la vrajitoare, absolut toate ii merg din plin acum.
Si acum iata dilema, lucrul la care nu am stiut cum sa ii raspund. Eu i-am vorbit de Dumnezeu. El nu e chiar necredincios. Insa, imi spune, de ce rau sa mergi la vrajitoare, ca ea "lucra" cu apa sfintita, ba chiar avea si o cruce... In plus, importanta e finalitatea, faptul ca lucrurile s-au rezolvat. Il intreb daca ar fi sa duca o viata fericita pe pamant slujindu-i diavolului, ar prefera-o pe aceasta unei vieti nefericite, asteptand rasplata vesnica? Imi spune ca rasplata vesnica nu se vede deocamdata si a ales sa fie fericit acum si aici. Am ramas fara cuvinte.

18 Aug 2006, 14:06
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Si eu cred ca din oul respectiv a iesit un sarpe si ca porumbelul a murit din pricina unui descantec...Puterea Diavolului nu este una mica si nu trebuie niciodata subapreciata.
Cat despre apa sfintita si iconite, ele nu lipsesc din "trusa" de lucru a nici unui vrajitor din "lumea crestina". Diavolul poate lua si forma de inger al luminii daca doreste, ne spune Scriptura. De ce sa ne miram ca poate utiliza, in mod impropriu si impur, obiecte sfintite si chiar Sfanta Euharistie?

Prietenul tau face parte dintr-o categorie destul de mare de credinciosi care in ciuda credintei lor sunt mai atasati de materie de cat de spirit...Este foarte greu sa il convingi, mai ales in contextul in care Biserica nu se ocupa de miracole (desi sunt si din acestea, dar rar, "iconomic" cum s-ar zice teologic) ci de mantuirea sufletului...

18 Aug 2006, 16:00
Profil YIM
Membru Senior

Puterea Diavolului nu este una mica si nu trebuie niciodata subapreciata.

Evident, nu asta am contestat (ma gandeam doar ca nu toate vrajitoarele au asemenea puteri, in fine, mie imi vine mai greu sa cred). Eu am contestat ca lucurile aste ase fac in numele Domnului, asa cum ii place lui sa creada (icoanele, apa sfintita, crucea, toate cele folosite in ritual sunt de natura sa te induca in eroare in acest sens...). Eu asta nu am reusit sa il fac sa inteleaga, ca nu Domnul a lucrat acolo. El o tine una si buna ca daca finalul e fericit, cum sa fi lucrat diavolul? Si ca vrajitoarea l-a scos pe cel rau cu puterea crucii etc. Aici e dilema mea, poate nu am fost eu destul de clara, asta nu stiu cum sa il lamuresc si sa il conving eu pe prietenul meu.

18 Aug 2006, 17:30
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Invatatura noastra se pronunta impotriva vrajilor, descantecelor, actelor de spiritism ejusdem farinae, nu pentru ca le-ar contesta realitatea sau posibilitatile, ci pentru pericolul pe care il prezinta. Domeniul magicului se afla in pozitie, ca sa zic asa, intermediara intre lumea celor vazute si lumea spirituala. Este spatiul iluziilor, spatiu in care Adversarul este in elementul lui. Este bine sa evitam astfel de locuri in care usor se poate cadea. In mod exceptional, exista in Pateric si in Filocalia cateva exemple de sfinti care, de regula nevand incotro, s-au "plimbat" pe acolo, intotdeauna insa bine inarmati spiritual si aflandu-se deja pe o treapta superioara pe scara desavarsirii.

http://www.catehism.ro

18 Aug 2006, 20:06
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
De ce sa il mai chinuie diavolul pe prietenul tau daca i-a furat sufletul???. Acum e al lui, crede lui si i se inchina ca unui binefacator. Ce daca nu ii spune pe nume, ba chiar considera ca binele i l-a facut Domnul, e doar unul dintre inselati, ba inca o inselaciune grosolana.
Lucrarea diavolului cu omul asta s-a asemanat aici cu ce ne mai fac politicienii, intai lasa o anumita categorie sa saraceasca rau, apoi, in apropiere de alegeri da o ordonanta prin care o favorizeaza si gata, i-a castigat inima, ca uite domne' ca ne-a ajutat.
Oare diavolul sa fie prost si sa te rapeasca oferindu-ti ceva rau. Oare lui Adam si Evei le-a spus ca intreg universul va fi vatamat prin invoiala lor la cuvantul diavolului, le-a promis ca vor pierde raiul, ca vor primi moartea, suferinta si mai ales ca vor pierde partasia cu Dumnezeu... pai ar mai fi mancat ei fructul cel placut vederii??? Oare li s-a aratat in toata hidosenia lui... s-ar fi speriat si l-ar fi cunoscut ca rau, nu?... a luat atunci un chip cunoscut, firesc, la care ei nu au luat aminte.

Dia, prietenul tau a auzit vreodata de chinurile in care mor vrajitoarele, chinuri aici pe pamant, nu ma refer la cele ce le asteapta in vesnicie?. Baba Voica, vrajitoarea din satul bunicii mele, care mi-a descantat si mie cu cositor cand aveam 7 ani ca sa nu mai visez urat (asa au hotarat bunicile mele), a urlat cred ca vreo 2-3 zile de se auzea aproape in tot satul. Aceeasi poveste cu o ruda a unei prietene. Cand se zbat si urla in chinurile mortii, vorbesc, cer ajutor, sa fie eliberate, sa fie alungati dracii care le chinuie. Mie mi se pare infiorator. Poate treaba asta il pune pe ganduri. De ce "maritele" vrajitoare care au facut bine atator oameni, nu isi pot macar usura chinurile, de ce nimeni nu le poate ajuta, descantecele oricarei alte vrajitoare sunt neputiicioase in acest moment? Pentru ca a venit timpul banchetului diavolilor care si-l primesc pe cel ce li s-a vandut.

19 Aug 2006, 10:07
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
De ce sa il mai chinuie diavolul pe prietenul tau daca i-a furat sufletul???. Acum e al lui, crede lui si i se inchina ca unui binefacator. Ce daca nu ii spune pe nume, ba chiar considera ca binele i l-a facut Domnul, e doar unul dintre inselati, ba inca o inselaciune grosolana.
Lucrarea diavolului cu omul asta s-a asemanat aici cu ce ne mai fac politicienii, intai lasa o anumita categorie sa saraceasca rau, apoi, in apropiere de alegeri da o ordonanta prin care o favorizeaza si gata, i-a castigat inima, ca uite domne' ca ne-a ajutat.
Oare diavolul sa fie prost si sa te rapeasca oferindu-ti ceva rau. Oare lui Adam si Evei le-a spus ca intreg universul va fi vatamat prin invoiala lor la cuvantul diavolului, le-a promis ca vor pierde raiul, ca vor primi moartea, suferinta si mai ales ca vor pierde partasia cu Dumnezeu... pai ar mai fi mancat ei fructul cel placut vederii??? Oare li s-a aratat in toata hidosenia lui... s-ar fi speriat si l-ar fi cunoscut ca rau, nu?... a luat atunci un chip cunoscut, firesc, la care ei nu au luat aminte.

Dia, prietenul tau a auzit vreodata de chinurile in care mor vrajitoarele, chinuri aici pe pamant, nu ma refer la cele ce le asteapta in vesnicie?. Baba Voica, vrajitoarea din satul bunicii mele, care mi-a descantat si mie cu cositor cand aveam 7 ani ca sa nu mai visez urat (asa au hotarat bunicile mele), a urlat cred ca vreo 2-3 zile de se auzea aproape in tot satul. Aceeasi poveste cu o ruda a unei prietene. Cand se zbat si urla in chinurile mortii, vorbesc, cer ajutor, sa fie eliberate, sa fie alungati dracii care le chinuie. Mie mi se pare infiorator. Poate treaba asta il pune pe ganduri. De ce "maritele" vrajitoare care au facut bine atator oameni, nu isi pot macar usura chinurile, de ce nimeni nu le poate ajuta, descantecele oricarei alte vrajitoare sunt neputiicioase in acest moment? Pentru ca a venit timpul banchetului diavolilor care si-l primesc pe cel ce li s-a vandut.

=D> =D> Cristina, cand citesc explicatiile tale imi pare rau ca femeile nu pot fi preoti :wink:

Dar tot e suficient ca pot fi mame \:D/ \:D/

19 Aug 2006, 13:39
Profil WWW
Membru Senior

Asa zisele "vrajitoare" sunt niste sarlatane ordinare, in general, care profita de marea lipsa de cultura a poporului roman. Vedeti ca 99% din acestea sunt de o anumita etnie, etnie in care religia crestina are mai putini adepti si in general este foarte influentabila.
Experientele "pozitive" in legatura cu "ajutorul" dat de vrajitoare au fost explicate foarte bine de Cristina.

19 Aug 2006, 13:53
Membru Senior

Dragii mei, tot ce spuneti voi este perfect adevarat si stiu ca asa este. Insa problema mea cu prietenul meu ramane, aceea ca vreau sa fac ceva pentru el si nu stiu ce. E un om bun, am ramas socata cand mi-a povestit cu atata convingere ceea ce pare a fi revelatia vietii lui. In afara de a face ceva concret pentru el (poate o Liturghie ar fi buna, asa cred, ii intreb si pe preotii de pe forum...), as vrea din tot sufletul sa il pot convinge cumva ca nu e bine ceea ce face. Fiindca, in mod clar (dupa cum mi-a spus-o chiar el), acum si-a facut un obicei din a merge la vrajitoare, fiindca, asa cum spune el, totul ii merge din plin datorita lor.
Eu si prietenul meu nu ne-am vazut de vreo 3-4 ani, iar acum, cand ne-am revazut si ne-am povestit reciproc viata de pana acum, concluzia lui a fost cam asa: "Tu ma condamni ca am fost la vrajitoare, insa mie imi merge totul excelent. In schimb tu, care mergi la biserica de 2-3 ori pe saptamana, te spovedesti si te impartasesti, te rogi in fiecare zi, uite, ai o gramada de probleme, cum ai sa iesi din ele?" "Cu credinta. Cu rugaciune". "Fii serioasa. Pai daca pana acum nu ti-a iesit, de unde stii ca o sa-ti iasa de acum inainte?"
Imi pare rau ca nu stiu cum sa ii explic ca nu e bine ceea ce face. Nu stiu ce sa-l sfatuiesc, cum sa il conving ca, in ciuda faptului ca, in exterior, lucrurile ii merg bine, in interior e jale... Ma rog pentru el, mai mult nu stiu ce sa fac. Tu ai dreptate, Nicolae, cand spui ca vrajitoarele sunt niste sarlatane si ca profita de ignoranta oamenilor, insa prietenul meu nu-si poate scoate din minte acele doua imagini care au functionat ca un fel de autentificare a adevarului celor infaptuite de vrajitoarea respectiva: oul si porumbelul. Ca sa il lamuresc, imi trebuie ceva concret, logic, argumentat, nu ajuta sa-i spun ca respectiva era sarlatana, fiindca el imi spune cum a vazut cu ochii lui sarpele care a iesit din ou...

19 Aug 2006, 15:14
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
...Ca sa il lamuresc, imi trebuie ceva concret, logic, argumentat, ...

dia, cred ca in aceasta problema ajungem la aceeasi dilema ca in discutiile cu CorinaB, daca ai urmarit: nu exista o argumentatie concreta, logica in afara credintei. Doar pe baza credintei poti argumenta binele si raul, sau Binele si Raul.
Deci cred ca doar cu puterea rugaciunii se pot obtine rezultatele dorite in astfel de cazuri.

19 Aug 2006, 15:47
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Nu stiu daca l-ai putea convinge cu o Liturghie. Incearca sa-i daruiesti o carte laica pe care, pesemne, nu a citit-o. Se cheama Faust si a fost scrisa de un scriptor german, pe nume Goethe. Zice acolo ceva despre el. Mai explica-i al cui simbol e puiul de sarpe pe care l-a clocit cu grija si al cui simbol e porumbelul. Mai spune-i ca "simbol" nu inseamna "reprezentare" (asa cum a ajuns sa insemne azi, intr-o lume care a dezvoltat o carapace anti-metafizica), ci "legatura" sau "punte". S-auzim de bine !

http://www.catehism.ro

19 Aug 2006, 16:15
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul